www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Interfata FireWire FCA202


Recommended Posts

This just in: http://www.behringer.com/FCA202/index.cfm?lang=ENG.

 

Personal mi se pare super afacere daca are niste convertori cinstiti. FireWire ii asigura sigur o latime de banda destul de mare iar latenta probabil ca e foarte mica. Ce ma atrage in mod deosebit (fata de un Audiophile 24/96) este faptul ca, externa fiind, o pot folosi cu laptop-ul oriunde vreau eu (acasa, la sala, poate ca sa inregistrez o cantare?). Si mai vine si cu Live4 :)

 

Care apuca primul sa o incerce e rugat sa raporteze ce si cum :)

 

Revin... ar fi interesant un versus cu M-Audio Transit - care e USB si vine si cu posibilitatea de a fi folosit in Pro Tools M-Powered: http://www.m-audio.com/products/en_us/Transit-main.html.

 

Incep sa cred ca M-Audio ar castiga, inclusiv la pret.

Link to comment
Share on other sites

Si ca sa continui comparatia:

 

Transit e USB si are doar o intrare 1/8" stereo (nebalansata, evident) si-o iesire la fel. N-are iesire de casti sau iesiri balansate, dar are optical digital out. Vine si el cu o varianta de Live precum si cu posibilitatea de a rula ProTools M-Powered.

 

FCA202 are doua intrari mono 1/4" nebalansate si doua iesiri 1/4" mono balansate, precum si-un headphones out cu volum reglabil. E pe FireWire, ceea ce inseamna ca sunt laptop-uri la care e necesara folosirea unui adaptor de 12V (vine cu adaptor inclus) - chestie care-l face ceva mai putin portabil. N-are digital out si vine cu o varianta de Live, precum si cu Kristal si Audacity (care-s oricum gratuite).

 

Din ce-am citit la specificatiile fiecaruia, au niste convertori foarte asemanatori.

 

FCA202 nu stiu cat costa in magazine inca, dar pe site la Behringer scrie ca pretul recomandat este de 92 de Euro in Germania - probabil ca se va vinde pe la 85 de Euro.

 

Transit costa 81 de Euro + TVA la AV Audio Sys.

 

Dupa toate calculele mele, Transit ar iesi totusi castigator. E din plastic, e mic si n-are o conectica asa buna, dar presimt ca are driveri mai buni si mai ales exista posibilitatea de un upgrade la ProTools M-Powered.

 

Avantajele FCA-ului sunt clare - carcasa metalica solida si posibilitati mult mai bune de conectare a altor device-uri.

 

Momentan inclin totusi spre un Transit, dar n-as sari peste FCA fara sa-i ofer sansa unui test... decisions, decisions... :)

 

Si pana nu uit - oricare dintre aceste doua interfete nu este deajuns pentru a ne bucura de cantatul la chitara cu modeller-e software! E nevoie in continuare de un preamp - aici cred ca un Behringer MIC100 sau MIC200 este imbatabil ca pret (si chiar si performanta, avand in vedere pretul :))

Edited by Cosu
Link to comment
Share on other sites

Eu am un Audigy2 ZS Notebook. Desi la vremea respecitva inclinam spre M-Audio Sonica Theater, asta mi-a "picat" prima in fata (desi e mai scumpa) si ce mi-a placut la ea este ca nu "atarna" de un fir inafara laptopului (este pe PCMCIA, ceea ce poate fi luat si ca minus fiind obligat sa o foloesti doar pe laptop)

Link to comment
Share on other sites

Si eu inclin spre un Toneport. Sper sa primesc unul la test cit de curind.

Iar despre Firewire-ul de la Behringer, daca tot este sa-l cuplezi cu un preamp, mult mai bine te scoti cu un M-Audio Firewire Solo, care suna superb la toate capitolele si are si o carcasa metalica extrem de tzapana, care mai are si rolul de protectie impotriva radiatiilor electromagnetice - de aia nu-mi plac mie sculele in carcase de plastic, chestie verificata personal. Si FireWire Solo are 2 preampuri, nu unul - unul este de microfon, cu Phantom Power, iar celalalt de instrument.

Link to comment
Share on other sites

Da, sint componente pt computer, problema este cum sa-l convingi pe vamesh de asta. Pe de alta parte, este aproape sigur ca vor fi aduse in Romania de www.avaudiosys.ro, care nu cred ca le vor aduce la preturi mari, ci la unele f apropiate de cele de dincolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackUSB-main.html asta e echivalentu lu firewire solo pentru usb?

io n-am firewire si as prefera ceva prin usb, iar din prezentarea aia reiese ca asta e o alta solutie pentru inregistrarea de instr/voce... la fel ca firewire solo, right? :)

 

edit: am citit asta si pana la urma cred ca raman la ideea unui upgrade de placa de sunet...+ preamp :)

Edited by prowler
Link to comment
Share on other sites

Circula de ceva vreme zvonuri, mai ales printre profesionisti cum ca ar fi bine sa eviti USB-ul pentru inregistrari cu orice scop.Intr-adevar, asta era valabil acum cativa ani, dar acum este pur si simplu standard USB2.0.Am citit niste articole unde spuneau ca acesta este viitorul.Oricum sincer si eu raman adeptul unei interfete firewire, mai ales dupa ce am primit de curand un laptop cu posibilitati firewire.Perfect pentru la sala :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.