www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Voi.....


VIc
 Share

Recommended Posts

In functie de compania aeriana dar si de clasa, fiecare pasager are dreptul la un nr. de Kg bagaj de mana si un nr. de kg bagaj in cala, incluse in costul biletului. Daca sunt obiecte voluminoase dar usoare calculul se face si la volum (cubaj - in sensul ca se iau in considerare dimensiunile cele mai mari). Dimensiunile bagajului de mana trebuie de asemenea sa respecte un standard (sa incapa in locul de depozitare de deasupra scaunului).

Daca omul nu are alte bagaje nu il costa suplimentar. Daca bagajele lui sunt la limita, va trebui pentru chitara sa plateasca o taxa in plus.

 

In mod normal un case de chitara nu este admis ca bagaj "de mana" (poate doar la business class). O chitara noua in cutie de carton nici atat.

Se poate pune cu inscriptia "fragil" si atunci poate costa ceva in plus. Se poate chiar asigura si atunci mai pui ceva... etc...

 

Chestia ca riscul de a se pierde sau deteriora este destul de mare. Asigurarea inclusa in bilet este de ordinul a cateva zeci sau in cel mai bun caz sute Euro.

Link to comment
Share on other sites

Salut, depinde cu ce companie vii, dar in general nu cred ca vei putea sa o aduci in mana: http://www.alitalia.com/EN_EN/your_travel/...handluggage.htm

 

La checked-in luggage, daca o pui NEAPARAT in hardcase, NU in cutia ei de carton, si sa scrie cat de mare si cat de mult pe ea FRAGILE. Acuma drumul fiind scurt pana in RO (doua ore) poate fac astia exceptie, dar nu m-as baza pe asta. Logica, daca nu ma insel e ca sa nu ai nici un bagaj care sa nu incapa deasupra capului, eventual sub scaun.

 

Cand am fost eu cu avionul tin minte ca o familie avea un carucior pt copil, si l-au pus intr-un loc special pe avion (i l-au dat unei stewardese) dar nu tin minte ce companie era (CarpatAir, Tarom sau Delta). BTW, cand ne-am planificat zborul, pe hartie scria ca venim din Milano in Cluj cu Alitalia, si cursa era Tarom/Alitalia, adica Tarom :))

 

Concluzie, e minima probabilitatea sa o poti aduce la mana, dar totusi, ar fi bine sa te interesezi inainte, chiar la aeroport, daca nu mere asa, ambaleaza-o super bine... am auzit ca arunca astia bagajele cateodata ca sacii de nisip...

Link to comment
Share on other sites

Sau folosesti o companiei low cost, Blue Air de ex si iti accepta chitara la bagaj de mana.

La mine a mers. Dimensiunea spatiului de bagaj de mana este cam de 120 cm, iar daca o poti pune oblic castigi inca cati va cm, asta cu conditia ca persoana de langa tine sa nu aiba nimic impotriva sau sa fie prietena ta :)

Link to comment
Share on other sites

Cred ca omul vroia sa stie daca trebuie sa plateasca in plus pentru ea. Oricum cel mai probabil e sa fie la luata la cala, dar daca nu depaseste anumite dimensiuni si/sau o anumita greutate (care depind de compania aeriana), atunci ti-o iau pe gratis la cala. Unele companii au si alte reguli de genul: nu mai mult de 2 bagaje la cala, indiferent de cat de mari sau grele sunt.

 

In orice caz, iti confirm ce a zis robinfinity, astia sunt foarte nemilosi cu bagajele... Ultima oara au reusit sa-mi rupa manerul si 2 roti de la o geanta foarte solida. Asa ca iti recomand un case solid bagat in ceva sa nu se zgarie si chitara fixata foarte bine inauntrul case-ului.

Link to comment
Share on other sites

Guest element

Si mie mi-au rupt odata la o vazila rotile cu tot cu suport si la alta manerul cu tot cu suport, http://www.thomann.de/gb/ibanez_double_bag...ey_egitarre.htm poti sa pui chitara in asa ceva dupa ce o impachetezi bine bine. Depinde de noroc daca o poti lua cu tine, intr-un zbor a intrat cel de langa mine cu niste valize imense pe care le-a pus deasupra ocupand mai multe locuri, deci nu-ti poate da nimeni aici un raspuns concret.

Link to comment
Share on other sites

Salut,am nevoie sa stiu daca ,imi aduce cineva o chitara electrica din Italia cu avionul imi ia taxa de transport?sau este considerata bagaj...multumesc :):):)

 

 

Mie mi a adus cineva o chitara din italia cu avionul si nu a avut nicio problema pur si simplu a luat o in spate in compartiment si a iesit cu ea de gat :D si nu a avut nicio problema.

Link to comment
Share on other sites

din proprie experienta cei de la airfrance sunt foarte intelegatori ( stiu stiu, nu sunt alitalia....) , pt ca aveam chitara in husa si am tinut mortis sa o iau cu mine , persoanele de la check-in au vb cu cele din avion si am urcat al doilea in avion (eu si o fata care era neinsotita), ramasesem masca dar s-a putut atat timp cat am vorbit frumos... oricum de incaput ca si lungime incape in compartimentul de deasupra....

si la faza cu bagatu la cala nu recomand ca am vazut cum se comporta baietii cu bagajele.....

Edited by cristeadnl
Link to comment
Share on other sites

Salut,am nevoie sa stiu daca ,imi aduce cineva o chitara electrica din Italia cu avionul imi ia taxa de transport ?sau este considerata bagaj...multumesc :):)

poate am fost norocos...dar:

bucuresti-atena-syros si tel aviv-bucuresti

 

pe toate cele trei curse (cu companii diferite) am mers cu trei chitari in mana (doar una fiind in case de plastic).

eram 4 insi...iar 3 dintre noi carau cate o chitara in mana.

 

poate tine doar de noroc.

sau

regulile se mai incalca...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.