www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Rig 2 DEMO


Recommended Posts

Guest spyked88

un mic hint: dacã nu ai apucat încã sã ajungi la pasul ãsta, dã volumul de intrare al chitãrii (în guitar rig ai pe undeva input volume, la începutul lanțului de efecte) la maxim, dupã care filtrezi zgomotul cât crezi tu. eventual s-ar putea sã nu fie nevoie sã dai potențiometrul de input volume chiar la maxim, eu unul aºa am fãcut ținând cont cã nu am nici un fel de preamplificare pânã la placa de sunet (am tot SB live 5.1). țineam sã menționez asta fiindcã setarea default e cu volumul de input pe la jumãtate sau sfert ºi s-ar putea sã îți dea o senzație (pe line-in) cã nu ai "the balls" când cânți. oricum versiunea demo de guitar rig 2 reseteazã tot timpul preseturile (fiindcã e demo, deh) ºi o sã trebuiascã sã iei tot ce ține de setãri de preset-uri custom (inclusiv cea de input volume) de la capãt.

Link to comment
Share on other sites

Da, e enervant ca trebuie sa il inchizi din jumate in jumate de ora dar....deh, nu as da caruta aia de bani pe program. :)

Ii pandesc pe rusi la cotitura ca se descurca ei cumva in curand. Asta e , occidentalii au bani - noi esticii avem o P... pe partea asta dar avem hackeri si crackeri :)

 

 

 

P.S. Multumesc mult de lamuriri :( Daca mai aveti sfaturi de-astea precise si la obiect va rog impartasiti :)

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg. Care e rostul folosirii unui soft de prelucrare a sunetului daca in realitate tu de fapt nu ai nici o sansa sa scoti acelasi sunet live ? Adica o sa ai un demo bun, cu un sunet bun, iar live nu vei fi in stare sa repeti performanta decat daca vii cu laptopul dupa tine.

Poate am inteles eu gresit toata faza si atunci imi cer scuze, dar sa ma scoata si pe mine cineva din ceata.

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg. Care e rostul folosirii unui soft de prelucrare a sunetului daca in realitate tu de fapt nu ai nici o sansa sa scoti acelasi sunet live ? Adica o sa ai un demo bun, cu un sunet bun, iar live nu vei fi in stare sa repeti performanta decat daca vii cu laptopul dupa tine.

Poate am inteles eu gresit toata faza si atunci imi cer scuze, dar sa ma scoata si pe mine cineva din ceata.

 

Si daca n-ai posibilitatea unui sunet bun live inseamna ca e prostie sa ai sunet bun pe inregistrari? :)

Link to comment
Share on other sites

Programelele de genul asta sunt niste jucarii pentru cand te plictisesti pe acasa...sau eventual pentru "repetitii in sufragerie"! :) Daca esti incepator poti cu programele astea sa-ti formezi cat de cat o impresie asupra efectelor(sa-ti dai seama cam ce fac, cum suna, inainte sa dai o caruta de bani pe efecte adevarate)!Oricum...eu unul nu as da atatia bani pe o licenta pentru un program de genu asta!In studio poate mai merg la ceva, da' in rest...pentru umplut timpul sau pentru pustani care vor sa sune "heavy"...

Link to comment
Share on other sites

oameni buni, sa ma faca si pe mine cineva sa inteleg. Care e rostul folosirii unui soft de prelucrare a sunetului daca in realitate tu de fapt nu ai nici o sansa sa scoti acelasi sunet live ? Adica o sa ai un demo bun, cu un sunet bun, iar live nu vei fi in stare sa repeti performanta decat daca vii cu laptopul dupa tine.

Poate am inteles eu gresit toata faza si atunci imi cer scuze, dar sa ma scoata si pe mine cineva din ceata.

 

 

Poate sunt unii care nici nu canta live , nu au trupa samd... Eu unul nu am intentia de a trece vreodata la "profesionism" , cant pur si simplu pt ca imi place, cant pentru mine. :)

 

Si am trecut de mult de faza cu "pustani care vor sa sune heavy" :)

Link to comment
Share on other sites

Si am trecut de mult de faza cu "pustani care vor sa sune heavy" :)

Da' poti sa-l folosesti pt. umplut timpul :)

Oricum programelul e fain...Eu am incercat prima versiune si mi-a placut...Ma distreaza :)

Link to comment
Share on other sites

Recunosc ca m-a facut curios programu asta si pana la urma l-am incercat si eu. Dar pana la a scoate un sunet mai rezonabil mi-am facut sute de draci. Asa ca i-as ruga pe cei care au reusit sa cante cu softu asta sa vina cu mici sfaturi in ceea ce ma priveste: am o placa Realtek on board, 8.1, am folosit intrarea pe line-in si tot ce am auzit a fost un fel de microfonie asurzitoare. Am reusit pana la urma sa fac sa se auda ceva selectand pt placa de sunet o valoare de 22500 Hz dar latentza era f mare. La hertzi mai multi sunetu se auzea f. nasol. Am incercat si cu Asio4All dar cu el nu se mai auzea nimic.

Deci, daca cineva poate sa prezinte niste setari ale Guitar Rig-ului, imediat dupa instalarea lui sau in meniul "Audio+Midi settings", cu sau fara instalarea lui Asio4All si setarile acestuia, sau impreuna cu Tracktion (aici Cosu creq poa sa spuna mai multe) + setari prin Volume Controls, daca se face si asa ceva, i-l rog f. mult sa dea o mana de ajutor.

Pana acum singurul soft folosit pe post de procesare sunet chitara a fost Guitar Fx Box, cu care n-am avut nici un fel de probleme la setarile sunetului, procesarea facandu-se in timp real sau io stiu, cu o latentza nedetectabila cu urechea.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa ai placa de sunet activata din meniul Asio. Obtii o latenta mult mai mica cu Asio decat fara.

 

La capitolul "inca dileme" , nu am reusit sa inregistrez ceva cu Guitar Rig: apas pe record pe deckul output , nu se mai aude chitara deloc dar el zice ca inregistreaza. Pot salva fisierul ca .vaw dar nu il pot asculta cu nimic, winamp de ex imi zice "format necunoscut" . E vre-o smecherie de facut si nu ma prind eu ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.