www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema La Tobe


marduk
 Share

Recommended Posts

Guest mikaportnoy
am si eu o intrebare

 

bat in exact acelasi ritm cu piciorul si mana dreapta ( toba mare respectiv fus)

 

cum sa fac sa obtin o detasare intre ele. probabil raspunsu e incearca incearca incearca pana faci febra musculara, ia o aspirina si incearca din nou

 

da intreb si eu :)

 

 

lol...cred ca vrei sa bati pe 7 :)) nush exact la ce te referi...gaseste tu o modalitate de a te ajuta...eu am gasit la inceput sa ma ajut de partea de sus a fus-cinelului, si anume sa bati timpul in plus sau pe invers de care spui de "teava" care trece printre cele 2 cinele unite :) sau ai putea gasi tot felul de modaliati personalizate cum spuneam si mai sus, si anume sa-ti numeri timpii facand tot felul de smecherii cu betele si asa iti si faci un mod mai "customizat" :D de a bate la tobe, si anume o miscare scenica.

Link to comment
Share on other sites

mda n-ai inteles exact ce voiam sa zic

 

orice miscare fac cu mana dreapta fac in acelasi timp si cu piciorul...nu invers

 

 

deci daca bat saisprezecimi pe fus piciorul meu face sprint pe pedala...marog s-a mai rezolvat cat de cat intre timp :)

 

PS: am vro luna de cand consider tobele mai mult decat un spatiu ocupat in sala de rep :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mikaportnoy
mda n-ai inteles exact ce voiam sa zic

 

orice miscare fac cu mana dreapta fac in acelasi timp si cu piciorul...nu invers

 

 

deci daca bat saisprezecimi pe fus piciorul meu face sprint pe pedala...marog s-a mai rezolvat cat de cat intre timp :)

 

PS: am vro luna de cand consider tobele mai mult decat un spatiu ocupat in sala de rep :)

 

:)) sa stii ca nu m-am gandit deloc, ca ar fi asta problema...e funny, mie nu mi s-a intamplat asa ceva, e clar cum o sa faci intr-un concert...bati ca la pedala dubla continuu...k o sa-ti tremure piciorul :D)sa ma chemi sa te vad :D and by the way, daca ma poti ajuta tu pe mine cu o chestie :| si anume daca stii vreo tipa priceputa la chitara :P ma anunti plz ;) see ya! ma bucur ca s-a rezolvat

Link to comment
Share on other sites

nu stiu decat vreo doua fete chitariste

 

cu una chiar nu ma inteleg foarte bine, cealalta canta death printr-o trupa, nu mai tin minte ce id are pe aici

 

 

a da ink ceva, am o trupa care are nevoie de tobar(tobaritza? :)) gothic-doom ar fi stilu

 

da-mi un PM daca te intereseaza:)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Guest Vlad@51Marti

din cate am inteles eu, tu vrei sa mergi cu mana dreapta (fus) pe timp si sa faci punctari cu pedala intre timpi...nu ? dak asa e, incearca asta (pe mina ma ajutat mult): cu mana stanga fa patrimi la un tempo mai leng si incearca sa faci punctari. sa'r putea sa nu reusesti chiar din prima, da' dak exersezi putin cred k o sa reusesti. bafta :)

 

scuze am gresit, cu mana dreapta (fus) mergi pe timp....sry de greseala :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pentru o mai buna independenta mana dreapta - picior drept incearca urmatorul exercitiu: Pe o masura de 4/4 bate cu mana dreapta pe hi-hat patrimea. O sa obtii un numar de 4 batai de masura. Cu piciorul drept bate toba mare la fiecare prima bataie pe masura timp de 4 masuri. Dupa aceste 4 masuri puncteaza cu piciorul drept a 3-a bataie pe hi-hat. Dupa alte 4 masuri punctezi a 2-a bataie si dupa alte 4 masuri punctezi si a 4-a lovitura de hi-hat.

 

HH ||0--0--0--0--|0--0--0--0--|0--0--0--0--|0--0--0--0--||

BD ||0-------------|-------0------|---0----------|-----------0--||

 

(cam asa arata grafic ceea ce am vrut sa spund; HH-hi hat; BD-bass drum :))

Edited by metal_isthelaw
Link to comment
Share on other sites

Nu uita sa exersezi oriunde ai fi, inclusiv pe-acasa, in masina, etc.

 

Eu am ajuns as bat din picioare aproape in continuu, toata lumea se enerveaza cand e liniste incepe sa se auda "pleosc pleosc" pe parchet :) :) :)

 

Dar ajuta mult sa repeti ritmurile, sa-ti intre in sange. 2 ore pe saptamana la sala de repetitii nu e de ajuns (nu stiu daca asa faci, dar eu numai asa am avut posibilitatea cand invatam). + nu trebuie sa ramai cu cateva ritmuri tocite, trebuie sa inveti sa poti improviza. Incearca sa-ti formezi in cap imaginea unei masuri nu stiu exact cum sa explic, dar trebuie sa fii constient tot timpul cand canti exact cate batai sunt si cate trebuie sa bati, unde te afli intr-o masura, etc.

 

Am vazut multi bateristi cu care incercam sa cant ceva si aia parca treceau printr-o lista de ritmuri invatate si le cantau. Poti si asa, dar daca ai de gand sa devii bun, trebuie sa canti "in timp real".

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

mersi de raspunsuri baieti

 

metabog ai dreptate, timpul cu tobele in fata e redus la maxim 2 3 ore pe sapt, dar am mai progresat intre timp.

e greu sa fac exercitii la sala..ca acolo tre sa bat piesele respective nu sa ma joc eu pe tobe :)

 

cat despre batutu din picioare.... idem...si nu prea imi pasa ce zic oamenii din jur :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest kinvaras

Incearca urmatoarea chestie... loveste o data la doua masuri toba mare...si o data pe masura fusul...grabeste fusul si lasa toba mare...try with the snare drum...incearca cu ambele bete pe fus...si numai toba mare o data la 4 masuri..sunt exercitii pe care daca ajungi sa le faci perfect....poate poate reusesti sa te detasezi...pt nelamuriri...poti sa ma contactezi la 0744 814 932-Adi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.