www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cabinet Cu Magnetofon


pulbur

Recommended Posts

Salutare!

Am un Combo de 20w si un magnetofon rusesc Kashtan,mam gandit sa imi vand comboul si din banii aia(+inca ceva)sa imi cumpar un Cabinet de 1x12 sau 2x12.

Intrebarea ar fi daca magnetofonul acela Kashtan ar putea da putere unui cabinet?(as vrea sa folosesc strict soundurile multieffectului fara sa fie schimbate)...sau daca magnetofonul nu poate,atunci care ar fi cea mai ieftina ''putere'' pe care as putea sa o gasesc? :) (asta vreo un an :) pana imi adun ceva bani sa imi cumpar un head calumea)

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Am un Combo de 20w si un magnetofon rusesc Kashtan,mam gandit sa imi vand comboul si din banii aia(+inca ceva)sa imi cumpar un Cabinet de 1x12 sau 2x12.

Intrebarea ar fi daca magnetofonul acela Kashtan ar putea da putere unui cabinet?(as vrea sa folosesc strict soundurile multieffectului fara sa fie schimbate)...sau daca magnetofonul nu poate,atunci care ar fi cea mai ieftina ''putere'' pe care as putea sa o gasesc? :) (asta vreo un an :) pana imi adun ceva bani sa imi cumpar un head calumea)

 

:)

 

Kashtan are aprox max 2 x 6W pana la max2 x 10W deci ai putea ataca doua difuri ( cate unul pe canal L si R), dar mai tarziu sa-ti cumperi o statie .

 

Magnetofonul este grau de transportat , nu merita sa cari ptr cei 12-20W .Ptr acasa este OK.

 

Alternativa ar fi un etaj final de amplif de "auto" am vazut 2 x100 W la 200 RON , ( functioneaza la 12 V) .Mai trebuie sa se construieasca un alimentator de 2 x 30 V /4A ..ptr alimentat ampliful dupa convertorul de 12->60V .

 

Cu un KIT de preamplif cu reglaj de ton sau si EQ pe mai multe canale ai o statie de 2 x 100W ,Totul montat intr-o cutie , sau in incinta difuzoarelor .

 

Ai nevoie de doua difuzoare de minim 100W .

 

Statiile acestea se pot lega si in punte si scoate aprox 300W mono .

Daca gasesti secondhand la pret mai mic iesimai bine, eu am gasit la 100 RON un amplif de masina de 2 x60W ( Sony) , urmeaza sa -l folosesc cu un dif de 15" de 300W , mai trebuie sa construiesc cutia de combo.

Link to comment
Share on other sites

Mersi Karpi foarte mult pentru raspunsuri :) chiar mi-au fost de folos,mam uitat dupa ampuri de masina si in timp ce ma uitam pe net,am vrut sa ascult un pic de muzica si miam aprins boxele(sistem de boxe5.1) abia dupa aia mi-a picat fisa ca as putea folosi systemul de boxe pe post de amplificator...defapt sper ca se poate folosi...deci boxele au un output total de 150w,cel putin asa scrie pe cutie :) are un subwoofer mare si restu is sateliti mai micuti...

Ar putea sa duca acest 5.1 un cabinet de 1x12''? :)

Link to comment
Share on other sites

Mersi Karpi foarte mult pentru raspunsuri :) chiar mi-au fost de folos,mam uitat dupa ampuri de masina si in timp ce ma uitam pe net,am vrut sa ascult un pic de muzica si miam aprins boxele(sistem de boxe5.1) abia dupa aia mi-a picat fisa ca as putea folosi systemul de boxe pe post de amplificator...defapt sper ca se poate folosi...deci boxele au un output total de 150w,cel putin asa scrie pe cutie :) are un subwoofer mare si restu is sateliti mai micuti...

Ar putea sa duca acest 5.1 un cabinet de 1x12''? :)

 

de" dus" duce orice statie dar ramane doar puterea nominala a statiei .

Sistemele HomeCinema de obicei sunt cam mici , nu au watajul ce scrie pe ele,sau unele pot sa debiteze un varf de putre extrem de scurt la puterea din specificatii.

 

De obicei au cativa watti pe sateliti si in jur de maxim 20W pe "sub" .

 

De cantat acasa se poate cu orice statie si cu cateva efecte ( distors, chorus, ecou , compresor) .Daca ai grije sa nu arzi difuzoarele se poate canta si pe ampliful de homecinema .Dar exista pericolul sa arzi difurile ,neavand ecpertienta dai mai tare plus atai cu semnal distorsionat sustinut rezulta putre ce distruge difurile mai ales satelitii micuti.

 

Eu zic sa folosesti statia ce o ai este suficient acasa , chiar prea tare .Eu inregistrez acasa direct in placa de sunet cu efecte ca sa sune aprox ca si "live" si ascult in casca .Cine ar rezista sa auda miorlaind o chitara 4-5 ore pe zi ?tot blocul plus familia ...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.