www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Serie De Intrebari


Sloby
 Share

Recommended Posts

Pickguard home-made! Dar pt asta, am nevoie de cateva lamuriri:

1. Pickguardul va fi din tabla (din aluminiu) striata, ca in http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=5043 . Va trebuie sa aplic un strat de vopsea pe partea inferioara a acestuia, sau e de ajuns folia de aluminiu ce va fi aplicata oricum?

2. Cu ce sunt mai bune(daca sunt mai bune) potentiometrele de la Grosmann, care costa 25 lei, decat cele "din comert"(orice magazin de electrotehnica) care sunt la un pret de 10 ori mai mic?

3. Viitorul pickguard va avea o forma diferita fata de actualul; gaurile in care intra suruburile de la cel actual, cu ce pot fi astupate?

4. S-ar putea sa trebuiasca sa mai dau putin cu dalta in lemn; va afecta sunetul/sustain-ul//rezonanta cu ceva?

5. Stiti cumva cu ce as putea face griful mai alunecos, tastele fara mazga, si, bineinteles, fara fretbuzz?

6. Ma gandeam ca, la prima pensie(abia atunci fac si eu rost de bani :) ) sa cumpar si un single coil...in cazul asta, sa pun un switch ca la LP-uri(la care in pozitia de "Rhythm" sa fie middle si bridge si in pozitia "Treble" middle si neck), sau unul ca la Strat-uri cu configuratia tipica acestora?

 

La intrebarea 5 multi mi-ati sugera, poate, sa o duc la un lutier...imposibil pt mine deoarece nu am bani, iar in orasul meu nu exista nici macar magazin de instrumente muzicale(d'apai lutier).

 

Daca este cineva care are un switch(oricare din cele doua modele), si il vinde, sau, se gandeste sa-l deie fara a pune accent pe bani, sa ma anunte...daca nu, scot si banu(dupa cateva zile de facut cheta).

 

 

Ma scuzati pt "agramaticalitati", am baut oleaca de vin...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.