www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Profilul Gatului


Rincewind
 Share

Recommended Posts

Care e diferenta intre diferitele profiluri de gat (gat de chitara, evident :))? Am gasit aici cateva explicatii dar tot n-am inteles cum e de exemplu un gat V-shaped. Are un sant in mijloc? Unde? Si inverted V? Eu cum pot sa-mi dau seama de exemplu la chitara mea (Fender CD 140S) ce profil am? Pare C dar nu-mi dau seama. Daca ma uit pe Internet, la multe instrumente e mentionat profilul gatului. Dar mie nu-mi spune asta mai nimic.

 

Evident, cel mai bine ar fi sa ma uit eu prin magazine si sa incerc diferite modele (despre care m-am documentat inainte pe Internet ca sa vad ce profil au) ca sa vad cum e fiecare profil. Dar cine ma lasa sa fac asta daca la final nu cumpar nimic?

 

Asa ca poate mai obtin aici niste explicatii/descrieri/pareri.

Link to comment
Share on other sites

Care e diferenta intre diferitele profiluri de gat (gat de chitara, evident :) )? Am gasit aici cateva explicatii dar tot n-am inteles cum e de exemplu un gat V-shaped. Are un sant in mijloc? Unde? Si inverted V? Eu cum pot sa-mi dau seama de exemplu la chitara mea (Fender CD 140S) ce profil am? Pare C dar nu-mi dau seama. Daca ma uit pe Internet, la multe instrumente e mentionat profilul gatului. Dar mie nu-mi spune asta mai nimic.

 

Evident, cel mai bine ar fi sa ma uit eu prin magazine si sa incerc diferite modele (despre care m-am documentat inainte pe Internet ca sa vad ce profil au) ca sa vad cum e fiecare profil. Dar cine ma lasa sa fac asta daca la final nu cumpar nimic?

 

Asa ca poate mai obtin aici niste explicatii/descrieri/pareri.

este vorba de forma literei cu care se poate asimila sectiunea transversala a gatului. :)

Link to comment
Share on other sites

Si la V-shaped sunt mai multe tipuri, unele mai pronuntate, altele mai putin pronuntate. Mie personal soft v-shaped mi se pare foarte comod. Practic imagineaza-ti ca iei un gat, il tai cu ferastraul perpendicular( paralel cu freturile) si apoi te uiti spre el ( ca printr-un binoclu, de departe bineinteles :) ) si forma seamana cu o anumita parte dintr-o litera.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.