www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzile Mai Jos


Guest iooo
 Share

Recommended Posts

salut

pentru ca nu am mai avut chitara electrica, mi-am cumparat si eu una care are corzile cam sus. la cumparare m-am gandit ca va fi usor  de dat jos pt ca (credeam eu) fret-buzzurile nu se vor auzi pe amp. ete ca nu este asa: am incercat sa dau jos corzile din bridge-ul de la tremolo si am fret buzzuri pana la poz 5 care se aud pe amp.

As vrea sa dau jos corzile ca imi cam rup degetele (pana acu am cantat numai clasica pe corzi naylon....asta ca sa va faceti o idee) dar mie cam frica sa ma bag de unul singur. am primit o cheie imbus mai groasa (probabil pentru tija din griful chitarei) si un imbus mic. am tot incercat sa folosesc imbusul mare dar nu vrea cu nici un chip sa invarta tija metalica.

Acu i-asi da chitara unui tip mai experimentat - dar care sa nu rada de chinezaria mea  :) - sa faca asa ceva (bineinteles contracost)  dar nu stiu nici unul iasi. ceva recomandari?

am nevoie destul de urgent: poate chiar weekendul care vine

Link to comment
Share on other sites

salut

pentru ca nu am mai avut chitara electrica, mi-am cumparat si eu una care are corzile cam sus. la cumparare m-am gandit ca va fi usor de dat jos pt ca (credeam eu) fret-buzzurile nu se vor auzi pe amp. ete ca nu este asa: am incercat sa dau jos corzile din bridge-ul de la tremolo si am fret buzzuri pana la poz 5 care se aud pe amp.

As vrea sa dau jos corzile ca imi cam rup degetele (pana acu am cantat numai clasica pe corzi naylon....asta ca sa va faceti o idee) dar mie cam frica sa ma bag de unul singur. am primit o cheie imbus mai groasa (probabil pentru tija din griful chitarei) si un imbus mic. am tot incercat sa folosesc imbusul mare dar nu vrea cu nici un chip sa invarta tija metalica.

Acu i-asi da chitara unui tip mai experimentat - dar care sa nu rada de chinezaria mea :) - sa faca asa ceva (bineinteles contracost) dar nu stiu nici unul iasi. ceva recomandari?

am nevoie destul de urgent: poate chiar weekendul care vine

 

 

cand umbli la thusrodd e musai sa slabesti corzile!! alfel risti sa iti plezneasca thusrod-ul. Gatul trebuie sa fie usor concav (sa tina apa,sa aibe un pic de vale in mijloc).Si inca o chestie, invarte cate putin, acordeaza si asteapta ceva timp, efectul nu apare imediat, si poate nici in cateva ore. Ia-o usor ca nu dau turcii. Rabdare, roteste cate un sfert de tura, asteapta samd. Dc zici din ce oras poate gasesti mai usor pe cineva care sa te ajute live. nu rade nimeni de chinezaria ta, nu s-a nascut nimeni cu Gibson in brate :)

Link to comment
Share on other sites

cand umbli la thusrodd e musai sa slabesti corzile!! alfel risti sa iti plezneasca thusrod-ul. Gatul trebuie sa fie usor concav (sa tina apa,sa aibe un pic de vale in mijloc).Si inca o chestie, invarte cate putin, acordeaza si asteapta ceva timp, efectul nu apare imediat, si poate nici in cateva ore. Ia-o usor ca nu dau turcii. Rabdare, roteste cate un sfert de tura, asteapta samd. Dc zici din ce oras poate gasesti mai usor pe cineva care sa te ajute live. nu rade nimeni de chinezaria ta, nu s-a nascut nimeni cu Gibson in brate :)

daca regleaza tensiunea tijei fara a tine corzile intinse risca sa strice si mai tare chitara.de altfel gatul chitarei tb sa fie concav?!da? zi si mie ca maine ma apuc sa o indoi pe a mea...not!

de o chitara slaba nu rade nimeni,d un asa raspuns ....

Link to comment
Share on other sites

iooooo, uite cum sa faci...

apasa pe coarda mi groasa la fretul 16/17 si la fretul 1 si uita-te la spatiul 7/8

daca nu ramane spatiu, inseamna ca gatul e prea drept sau curbat inspre corzi

asta ca sa iti faci o idee despre cum si cat trebuie reglat gatul.

e bine sa fie un pic de spatiu...nu mult dar trebuie. cu cat gatul va fi mai curbat mai tare, cu atat distanta intre freturile 7/8 si coarda va fi mai mare. deci daca lasi coarda, actiunea va fi mai mare in zona aia

e mai simplu sa faci benduri, dar e mai greu sa canti. ideal este sa gasesti o solutie de compromis intre inaltimea bridge-ului si setarea truss rod-ului.

cu truss rodul sa te comporti delicat, putin cate putin si in momentul in care merge f greu si scartzaie sau mai stiu eu ce, opreste-te. verifica de dupa fiecare miscare cum arata gatul uitandu-te de-a lungul lui. oricum ii ia ceva timp sa se aseze, deci efectele nu se vad imediat...de aceea trebuie sa ai grija. poate ca iti ia ceva timp. in rest, exact ca si la cheitele pt corzi, trebuie sa termini cu o miscare in sensul de strangere si in cazul trusrodului.

Link to comment
Share on other sites

daca regleaza tensiunea tijei fara a tine corzile intinse risca sa strice si mai tare chitara.de altfel gatul chitarei tb sa fie concav?!da? zi si mie ca maine ma apuc sa o indoi pe a mea...not!

de o chitara slaba nu rade nimeni,d un asa raspuns ....

 

:) da, am mai citit si eu (nu pe forum, locul de unde culesesm sfatul acesta pretios cu tensiunea corzilor) si intradevar se spune ca e bine sa reglezi avand chitara acordata...my bad..nu zice nimic de stricat in schimb si as vrea totusi sa aflu cum si dc se poate strica astfel. In rest gatul trebuie sa fie un pic concav, pt ca vibratia corzilor este mai accentuata spre centrul fretboardului decat la capete (nut si bridge).

Link to comment
Share on other sites

ciudat, eu stiam ca reglarea truss rod-ului se face cu corzile sub tensiune normala... :)

 

NU , cele cateva Kg bune ce exercita corzile prezinta a tensiune mare pte filet .

 

se slabesc corzile cat mai mult , se regleza bara de otel ( se roteste doar cateva grade de ex 90 gr , chiar mai ajuti la incovoiere prin tensionarea usoara, manual, al gatului in directia dorita ) si se reacordeaza chitara si astepti o zi doaua pana la urmatorul reglaj .

 

Nu cred ca se rupe filetul la bara de otel ( dar cine stie ) in orice caz capul surubului sau piulitei se poate deteriora si nu mai poti sa reglezi .Mai ales la cele cu imbus , sa nu mai zic ca imbueurile noastre nu au aceiasi dimensiuni si oricum risti sa rotunjesti hexagonul .Apoi poti sa uiti de reglat din bara de otel .

 

In orice caz te poti pacali daca destrangi prea mult bara , gatul daca este din material bun tine singur tensiunea corzilor , DAR la schimbare de temperatura este mai sensibil , asa ca trebuie sa ai bara tensionata sa nu lase gatul sa lucreze la schimbare de temperatura !!! Si este cam greu sa observi acest lucru," plaja" de reglaj este foarte mica in acest caz .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

scuze ca nu am mentionat clar orasul: este vorba de iasi (era scapat ca din cer si fara context un "iasi" prin topic pe acolo totusi).

multumesc pentru sfaturi :)

bneinteles ca aseara (inainte de a citi ce ati scris voi pe aici) m-a mancat "manutza" si am invartit putin de bara respectiva dar cu cele 4 corzi tensionate (in afara de re si sol) si am observat cum s-a modificat curbura grifului. acum pare drept insa nu pot da corzile prea jos ( am incercat din bridge cu imbusul mic) pentru ca are buzzuri bineinteles pana la freturile 5-6. Chitara e o copie de fender stratocaster cu dose HSS. am sa incerc si sfaturile date si voi si va mai scriu pe aici ce am reusit

 

schimbare de temperatura nu va fi pentru ca o folosesc numai in casa pentru sufletelul meu si uneori spre disperarea vecinilor :)

Link to comment
Share on other sites

cand modifici inaltimea bridgeului sa detensionezi corzile.

in rest, in legatura cu truss rodul...am gasit pareri si pareri... eu de cand cant la chitara l-am setat mereu sub tensiune si nu s-a intamplat nimic.

daca tin bine minte si in manualul fender zice ca setarea trebuie facuta sub tensiune

Link to comment
Share on other sites

reglajul trussrod-ului se face intotdeauna cu corzile tensionate normal urmarind distanta sau "lumina" (gap-ul) ramasa intre corzi si taste in zona tastelor 5-7, apasand pe prima si pe ultima tasta, asa cum a precizat @barbarossa :) , reacordandu-se in permanenta chitara pt. a se putea pastra aceeasi tensiune in corzi si pt. a putea face DIFERENTA fata de situatia anterioara.

reglajul trussrod-ului se face fara corzi doar de NEVOIE, numai la chitarele de tip VINTAGE (stratocaster, telecaster, etc), cand nu ai acces la surubul de reglaj de la imbinarea gatului cu corpul chitarei si este necesara detasarea gatului fata de corp, pt. ca nu ai cum sa reglezi altfel.

de mentionat ca setarea tijei trussrod-lui nu are influenta asupra intonatiei, reacordandu-se putin coarda din mecanismele de acordaj. daca se intervine insa, asupra unghiului pe care il face talpa vibratorului fata de corp (stratocaster, prin reglarea tensiunii arcurilor vibratorului, in general), atunci trebuie umblat si la "saddles" pt. reajustarea fina a intonatiei.

Link to comment
Share on other sites

salut din nou

am invartit putin din bara respectiva dar rezultatele is cam dezatruoase: apasand pe 16/17 imi ramane distanta de aproape 1 mm la 7/8 dar...buzzuie groaznic in primele 7 freturi si pe langa asta actionul a ramas destul de mare la pozitiile superioare (cam tre sa muncesc la eventuale solouri). ca sa va faceti o idee, la poz 12 actionul este de 4 mm si creste spre pozitia 21.

mai am vreo solutie in afara de pilirea freturilor?

Edited by iooo
Link to comment
Share on other sites

daca ai "buzz" pe primele pozitii, inseamna ca ai strans prea mult trussrod-ul. operatiunea de reglare a acestui trussrod trebuie corelata cu operatiunea de ridicare sau coborare a saddles-ilor.

se pare ca tu nu intelegi prea bine aceste operatiuni, fiind la inceput, asa ca ar fi mai bine sa apelezi la un spec

ialist, inainte de a produce vreun dezastru. :)

Link to comment
Share on other sites

pai asta era si scopul postului :) :sa gasesc pe cineva specializat care ori sa-mi dea corzile mai jos ori sa-mi confirme temerea ca acest lucru nu este posibil datorita constructiei instrumentului.

cum nu am primit recomandari si nu s-a oferit nimeni, am incercat eu si din ajustarea  trussrodului (cum ii ziceti voi) si prin ajustarea bridgeului folosind un imbus de 1,5.  cam ce am priceput din sfaturile  primite 

pe aici am facut si acu mai sper sa gasesc un lutier sa ma scoata diin impas..

am vazut griful atat drept cat si concav sau . in toate cele trei cazuri am ajustat bridgeul prin inaltimea saddlesurilor. rezultatul: buzzzzzz :)

multumesc tuturor care m-au sfatuit asa cum au stiut ei mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.