www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

[amplificator]Cheri CB-50


felix
 Share

Recommended Posts

Nume echipament: Cheri CB-50

Producator: Posibil fabrica Cheri (wtf???), posibil Taiwan

Pret: 200euro, second-hand

De la cine a fost cumparat : prieten, nu spun cine, persoana importanta

Caracteristici: Este la baza un amplificator de bas insa care pe mine ma satisface pe chitara. Are un sunet gras iar dimensiunile lui il fac sa nu fie greu de transportat pe la concerte. Are 2 intrari de instrument (high si low), are potentiometre pentru Master volume, Volume (daca umbli la el nu modifici semnalul care iese prin line out), treble, middle, bass, presence, volum mic in. Are iesire de casti si line out (pentru a fi conectat la PA, volumul de iesire fiind controlat prin Master volume). Fiecare potentiometru are gradatii de la 0 la 10. Difuzorul este o mare enigma deoarece nu scrie nimic pe el in afara de CB-50. Stiu ca scoate 80Watt iar cu volumele la 3 sferturi acopar tot in sala de repetitie. Este foarte solid si nu a avut absolut nici o problema. Are o vechime estimata cam de 6 ani.

Cum suna: Suna destul de incet daca este folosit cu o chitara bas cu doze pasive. La chitara sunetul de clean este foarte curat si nu are tendinta sa taie frecvente (cel putin eu nu am patit asta). Il folosesc impreuna cu un procesor Boss ME8 si sunt foarte multumit de sunetul rezultat. Fiind un amplificator de bas, nu are tendinta de a distorsiona la volume mari, iar sunetul ramane curat la putere maxima.

Parti rele: Nu pot sa spun ca am gasit asa ceva pentru ca raportul calitate/pret este excelent chiar daca e luat la sh. Daca s-ar intampla ceva cu el mi-ar parea tare rau si cred ca l-ash inlocui doar cu un Trace Elliot Supertramp 2x60W.

Impresie generala(Nota de la 1 la 10): ii dau nota 9 pentru ca nu il folosesc la adevarata lui destinatie (chitara bas) dar pe chitara suna excelent.

 

Link catre producator: nu exista sau cel putin nu am gasit eu.

Foto: in atasament

post-8-1107897817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.