www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inregistrare Cu Microfonu Din Mp3 Player


 Share

Recommended Posts

Am pus si eu un fragment din Erotomania - Dream Theater si Forgotten Part 2 - Satriani.

 

Inregistrarea a fost facut cu microfonu din MP3 player :) , pus la aprox. 1 m de amp. MP3 player-u este un Iriver.

Calitatea este slaba, dar pentru a trage niste idei zic eu ca este cat de cat la indemana.

 

Nu am prelucrat nimic pentru ca nu ma pricep si nici nu am placa de sunet potenta. La forgotten part 2 se aude basu foarte puternic, cred ca de la setarile din MP3 player.

 

Inca o data nu aruncati cu rosii :)

Erotomania_low_quality.mp3

Forgotten_Part2_Low_Quality.mp3

Link to comment
Share on other sites

canti direct pe amp?daca ai si proc de ce nu tragi linie?ar suna decent inregistrarea asa.

la cum suna acum e f greu sa-ti faci o parere obiectiva ..inreg sucks :)

piesele astea 2 le cantam si io acu ceva vreme..erotomania mai putin..cam pan la carnati :)

la forgotten :..mai multa atentie la pasajele lente..la benduri si vibrato mai ales..ai tendinta sa falsezi cu vibrato-ul.

eniuei..nu am obiceiul sa las commenturi..daca nu-mi place ceva prefer sa ma abtin..insa piesele astea 2 mi-au atras atentia:)

fara nici cea mai mica intentie de a te deranja...sper sa revii cu o inreg ma acatari..e pacat.

keep up!

Link to comment
Share on other sites

Da, direct din amp + Boss DS1. Am si un Zoom G2.1u, dar nu il mai folosesc. Boss-u e arhisuficient, alte efecte le dau din amp.

Am incercat sa trag un cablu in line in-ul de la placa audio (care e onboard), dar se aude foarte slab. Nu se compara cu sunetu care iese din amp si nici nu prea ma pricep. Banuiesc ca imi trebuie o placa buna de sunet ca sa fac ce ai zis tu.

Link to comment
Share on other sites

Da, direct din amp + Boss DS1. Am si un Zoom G2.1u, dar nu il mai folosesc. Boss-u e arhisuficient, alte efecte le dau din amp.

Am incercat sa trag un cablu in line in-ul de la placa audio (care e onboard), dar se aude foarte slab. Nu se compara cu sunetu care iese din amp si nici nu prea ma pricep. Banuiesc ca imi trebuie o placa buna de sunet ca sa fac ce ai zis tu.

 

Cupleaza microfon multimedia la placa de sunet si inregistreaza .cel mai bine suna cele care-s la casti ( deoarece nu au cutie de rezonanta pe medii ca si cela dreptunghiulare )

De altfel trage bine mp3 -ul tau .Aceste reportofoane au filtre de voce si compresor ce scoate in evidenta vocea de acea nu sunt grozave ptr muzica, dar al tau suna binisor.

In rest ce-a spus si Bolly atentie la tonurile lungi , la benduri si vibrato sa nu falsezi .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.