www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Daca se dezacordeaza prea repede


Guest Dandy
 Share

Recommended Posts

Am o chitara noua care suna foarte bine, dar se dezacordeaza prea repede. Mai ales coarda re, care a fost schimbata recent. Dar si celelalte. La fiecare 5 minute de cantat imi vine s-o reacordez. Cu cea veche, care suna mai slab, nu am avut asemenea probleme. Dati-mi un sfat, va rog, ce-as putea sa fac cu ea? Oare ar trebui schimbate cheitele de acordare?

Cam cat ar trebui o chitara sa reziste acordata, in conditii de temperatura constanta?

Link to comment
Share on other sites

In primul rand corzile se pun pe chitara intr-un anume fel astfel incat sa nu alunece de pe cheitze. In al doilea rand dupa ce au fost puse corect, se acordeaza si apoi se trage de fiecare in parte (efectiv ridici coarda deasupra gatului chitarei) dupa care se acordeaza din nou. Se face procedeul asta de cateva ori, chiar si la o zi sau doua dupa montarea corzilor. Ar fi de asemenea bine sa ne spui ce corzi folosesti si ce chitara. Este posibil sa fie si de la cheitze dar nu se stie niciodata sigur pana nu avem toate datele problemei.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Cred ca nu am pus bine coarda. Nu stiam de acest "tratament" aplicat corzilor dupa montare. E vorba de o chitara clasica Manuel Rodriguez. E in garantie. M-as mira ca o asemenea chitara sa aiba probleme cu cheitele. Cu cealalta chitara, Reghin western, destul de veche, nu am avut nici o problema legata de dezacordare. O sa pun in practica sfatul primit.

Link to comment
Share on other sites

de kkare coarde ai? plastic sau steel?

alea de plastic tre intinse f bine.. in timp vei avea o chitara acordata.

vezi sa nu-ti alunece;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am contactat firma de la care am cumparat chitara prin internet, m-au sunat imediat si mi-au spus ca cheitele unei chitare noi nu se dau singure peste cap, ca trebuie sa astept pana se lasa corzile. Tot asta mi-a spus si un profesor de chitara. Asa a si fost. Acum as putea canta mai multe zile pe ea, fara sa o reacordez. Asa ca a fost intr-adevar o problema trecatoare. Am inteles ca probleme de acordare poate avea doar o chitara veche, ale carei cheite sunt roase. Corzile sunt din plastic primele 3, din matase infasurata in fir metalic celelalte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.