www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amp/magnetofon/combina


SolDiez

Recommended Posts

Ok so am un magnetofon la care cant in camera. Combina la care cant cand vine profu de chitara si calculatoru cu guitar rig cand vreau efecte. Intrebare: Are rost sa dau banii pe un amplificator daca pot sa cant la combina/magnetofon? Stiu ca e o diferenta de sunet dar e atat de mare incat sa se merite banii?

Ce solutii exista cu un pret minimal si sa se auda la repetitii peste tobe chitara. Ce amplificatoare(pe tranzistori) si eventual daca pot sa combin cu boxele din dotare sa scot o putere mai mare ca n-am de dat 10 milioane pe un amp de 30 W. Vreau sa-mi stiu alternativele cand n-am bani de un amplificator calumea. :)

Link to comment
Share on other sites

...

Intrebare: Are rost sa dau banii pe un amplificator daca pot sa cant la combina/magnetofon?

Raspuns: DA

 

Stiu ca e o diferenta de sunet dar e atat de mare incat sa se merite banii?

Raspuns: DA...as putea spune ca este imensa...si eu am cantat cam ca tine si cand mi-am luat statia pe lampi am avut o adevarata revelatie

Ce solutii exista cu un pret minimal si sa se auda la repetitii peste tobe chitara?

cauta un combo DOINA vechi (pe forum, mica publicitate, consignatii, vecini...)...cu putin noroc poti sa iei unul bunicel pe la 100RON...mai bagi maxim 200RON in el ca sa-i mai schimbi din piese (mie mi l-a modificat Andrei Tone ca sa sune a Fender...mai sunt si alti meseriasi pe aici pe forum...intreaba...)...mai bagi inca 200-400RON in una/doua pedale (depinde de ce vrei sa canti...un amp ca asta nu are din fabrica decat un canal de clean...cel putin modelul pe care-l am eu) si cam gata...mai ieftin de atat nu cred ca poti sa iesi...si ai si un amp bunicel pe lampa...la amp-uri cu tranzistoare nu ma pricep deloc...
Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.