www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Multiefect sau pedala ? O chitara proasta


Axa cu Scame

Recommended Posts

Victor esti offtopic insa iti voi raspunde eu. Am auzit un 8080 si chiar m-am jucat pe el. Tot ce pot sa-ti spun este ca distorsiunea suna destul de prost iar la efecte sta binishor. Cand a aparut a fost un varf de gama pentru Zoom deci cred ca daca ai un pic de rabdare poti sa scoti ceva bunicel din el.

Link to comment
Share on other sites

Evita Digitech, eu am pus mana pe doua... nu stiu ce modele. Erau albastre ca cel din poza de mai sus. Unul cu pedala de expresie unul fara. Sunt oribile (nu va simtiti jigniti cei cu astfel de procesoare). Decat alea mai bine Zoom.. (nu ca alea nu ar fi de doi lei).Cel putin Aria mea MA-29 nu s-a inteles cu ele...:)

Link to comment
Share on other sites

@abuser: ai putea te rog frumos sa nu ne mai scoti in ochi chitara ta ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29

adica gandete putin...nu toti au ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29 si cand nu ai o chitara ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29 e posibil sa sune diferit o chitara diferita de ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29 printr-un procesor zoom si unul digitech. acum lasand la o parte ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29 arunca un ochi aici

 

http://www.harmony-central.com/Effects/Dat...M/707_II-1.html

http://www.harmony-central.com/Effects/Data/ZOOM/505-1.html

 

si aici

 

http://www.harmony-central.com/Effects/Dat.../RP_200A-1.html

http://www.harmony-central.com/Effects/Dat...h/RP_100-1.html

 

am comparat 4 procesoare zic eu asemanatoare (zoom 505 cu digitech rp100 si zoom 707 II cu digitech rp200A)...vezi ce nota finala au obtinut

 

si macar digitech are carcasa de METAL nu PLASTIC.

 

sunt posesor digitech dar am auzit si zoom si digitech e cu mult peste zoom (cel putin modelele comparate) :)

 

si sa nu uitam de ARIA PRO II MAGNA SERIES MA 29

Link to comment
Share on other sites

dyster skog. omul a zis ca are o chitara nasoala da? A mea este putin mai buna si am zis ca daca pe a mea nu suna cum trebuie (avand in vedere dozele mult mai sensibile si dinamice) cu atat are mai putine sanse pe aia a lui. Atat am zis. Nu ma laud cu Aria ca nu e de lauda. E chitara mea si o iubesc si atat. Multi pe forumul asta au chitari mult mai bune.

 

Apropos de review-uri pe internet. Toti ati blamat AX1500 si totusi se bucura de un mare succes printre chitaristii de afara asa ca nu stiu cat mai conteaza link-urile pe care le dai tu.

 

Digitech de metal? Eu am pus mana pe doua si erau plastic, plastic curat!!!

 

Digitech nu sunt prea customizabile... zoom-ul cat de cat.

 

Ca avantaj Digitech as putea spune zgomoul de fond..(fata de zoom).

 

Cat despre durm machine (care-l incanta pe cautatorul nostru), este perfect inutilizabil. ce ritmuri ai tu acolo mai de soi? Hai fi serios. Si se aud si ca naiba.

 

Mie nu mi-au placut si mi-am exprimat parerea ca toti ceilalti. Omul analizeaza si cumpara ce crede el. OK?

Link to comment
Share on other sites

nu iti raspund la tot ce ai zis ca incepe sa fie flame.

iti zic doar ca drum machine-ul e bun pt ca:

 

1. nu mai dai bani pe metronom (desi daca vrea isi ia zoom 505 si metronom si ajunge pe la pretul unui rp100)

2. decat sa aud un ding pac pa pac prefer sa aud un drum machine..asa prost cum e el.

 

legat de review-uri..daca nu te intereseaza pe tine de un review facut pe harmony-central atunci de ce pe altii i-ar interesa review-ul tau facut aici?

Link to comment
Share on other sites

@pai nu dyster skog... nu vreau sa o dam in diverse.Asta cred ca face un forum. Aduna mai multi oameni care au ceva in comun si isi expun liber parerile.Daca zici ca tu folosesti un drum machine in loc de metronom e ok. Eu as prefera un metronom cu toate ca nu-mi trebuie.

Legat de review-uri este o problema mare.

Am observat ca aici este un trend foarte "profesional" .sunt grupuri si grupuri si as putea spune ca in cazul AX1500G aproape toti au o parere proasta ..contrast cu review-ul facut de persoanele din strainatate.

Nu va intereseaza review-ul meu? Foarte bine cumparati-l asa pe: "ba nu-ti lua ca e naspa" sau "tot nu suna ca un Boss".

Si mai e o problema, pun pariu ca multi care isi dau cu parerea au cantat pe Iris si zoom 505 II.

no offence.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.