www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Pentru Toti Useri Rgc


Guest mkskcrew
 Share

Recommended Posts

Guest theo233

scuze ma grabeam deci

am vrut sa ma apuc de chitara pt ca taicamiu mai canta si el cateva acorduri

si de atunci nu mai scap de chitara pt ca e minunata

intro alta exprimare si ms razvan pt corectura :)

Link to comment
Share on other sites

pai sa zicem ca pe la frumoasa varsta de 6 ani jumate...un var de-al meu...avea un cd original cu ac dc platinum edition...best off...si de fiecare data cand mergeam la el..imi punea thu8nderstruck zicandu-mi "ba cat de tare incepe asta"...m-am dus la alt var si l-am intrebat "ba ai asta"...mi-a dat casetele cu highway to hell...si razorz edge...acum sa trec la subiect...aveam un set de rachete de tenis...pentru copii evident :) ...tin minte ca am rupt atza de la rachete...sau ce era aia...si am pus elastice de prins bani de la taica-miu la rachete..ca sa fac "chitara"....si ma prosteam pe ac dc...mai tarziu...dupa ce incepusem sa prind gustul rock-ului...luam 2 bete si ma faceam ca bat la tobe...alta obsesie de-a mea...am vrut sa-mi iau chitara mai devreme...de cand eram in generala insa nu am avut cum... dar sunt multumit ca pana la urma am luat-o... chiar daca am mai asteptat ceva...deci sa zicem ca ac dc au fost si iron maiden m-au impulsionat spre a invata un instrument...tobe sau chitara...m-am ales cu chitara...and now...i'm happy :)

Edited by black2oo5
Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
pai sa zicem ca pe la frumoasa varsta de 6 ani jumate...un var de-al meu...avea un cd original cu ac dc platinum edition...best off...si de fiecare data cand mergeam la el..imi punea thu8nderstruck zicandu-mi "ba cat de tare incepe asta"...m-am dus la alt var si l-am intrebat "ba ai asta"...mi-a dat casetele cu highway to hell...si razorz edge...acum sa trec la subiect...aveam un set de rachete de tenis...pentru copii evident :) ...tin minte ca am rupt atza de la rachete...sau ce era aia...si am pus elastice de prins bani de la taica-miu la rachete..ca sa fac "chitara"....si ma prosteam pe ac dc...mai tarziu...dupa ce incepusem sa prind gustul rock-ului...luam 2 bete si ma faceam ca bat la tobe...alta obsesie de-a mea...am vrut sa-mi iau chitara mai devreme...de cand eram in generala insa nu am avut cum... dar sunt multumit ca pana la urma am luat-o... chiar daca am mai asteptat ceva...deci sa zicem ca ac dc au fost si iron maiden m-au impulsionat spre a invata un instrument...tobe sau chitara...m-am ales cu chitara...and now...i'm happy :)

 

 

Wow..foarte tare povestea ta :)) ... si eu luam betele tatalui meu..cand eram mic...si bateam de nebun...in ce nimeream...si pe orice melodie....desi nu cred ca imi iesea foarte bine :()

Link to comment
Share on other sites

Guest mkskcrew
pai pana la urma...toate au un inceput, nu? ;) taica-miu pe vremuri era "baiatu cu muzica" pentru ca era singuru din oras care avea magnetofon atunci...si dadea chefuri la toti care aveau nevoie... :)

 

 

Normal...toate au un inceput .... lool..cik "baiatu cu muzica" :))..foarte tare :) ... :() B))

Link to comment
Share on other sites

"Tine mana asaaaa.... apoi asaa..... nu conteaza ce e aia la minor, tu tine mana asaaaaa..."

 

Asta m-a facut sa ma apuc de chitara, faptul ca unu' nu a vrut sa-mi zica ce e "LA MINOR" !!!

Si tot cautand in diverse carti de muzica, am ajuns sa iubesc acest instrument, sa cant in diverse locuri, sa colaborez cu diverse persoane, sa am 3 (ah 2 ca una am vandut-o) chitari si 2 clape...

Muzica e "boala" grea de care daca nu prea te poti lasa...

sa nu uit...

Mersi Fanele ca nu ai vrut atunci sa imi explici notele, poate datorita tie acum sunt inginer de sunet...

Link to comment
Share on other sites

"Tine mana asaaaa.... apoi asaa..... nu conteaza ce e aia la minor, tu tine mana asaaaaa..."

 

Asta m-a facut sa ma apuc de chitara, faptul ca unu' nu a vrut sa-mi zica ce e "LA MINOR" !!!

Si tot cautand in diverse carti de muzica, am ajuns sa iubesc acest instrument, sa cant in diverse locuri, sa colaborez cu diverse persoane, sa am 3 (ah 2 ca una am vandut-o) chitari si 2 clape...

Muzica e "boala" grea de care daca nu prea te poti lasa...

sa nu uit...

Mersi Fanele ca nu ai vrut atunci sa imi explici notele, poate datorita tie acum sunt inginer de sunet...

 

 

nice story... nu multora li se intampla asta :)

Link to comment
Share on other sites

"Tine mana asaaaa.... apoi asaa..... nu conteaza ce e aia la minor, tu tine mana asaaaaa..."

 

Asta m-a facut sa ma apuc de chitara, faptul ca unu' nu a vrut sa-mi zica ce e "LA MINOR" !!!

Si tot cautand in diverse carti de muzica, am ajuns sa iubesc acest instrument, sa cant in diverse locuri, sa colaborez cu diverse persoane, sa am 3 (ah 2 ca una am vandut-o) chitari si 2 clape...

Muzica e "boala" grea de care daca nu prea te poti lasa...

sa nu uit...

Mersi Fanele ca nu ai vrut atunci sa imi explici notele, poate datorita tie acum sunt inginer de sunet...

 

cool!

la mine pot sa spun ca e simplu! pot spune ca oarecum mereu am invidiat chitaristii. de mic am pus mana pe chitara si m-i sa parut instrumentul imposibil, aveam o oroare pentru el pana intr-o zi.... cand vindea cineva [...] o frumoasa hora care mi-a furat inima :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

heh... solo-ul de la hotel california... si mai tarziu hendrix, o caseta cu hendrix de la zoli, un nene care vindea carti la muntenia (un magazin din targoviste)... era are you experienced... ii spusesem ca imi plac solo-urile... nu aveam nici calculator nici cd-player pe atunci :)... si mi-a adus el aceasta caseta... dupa care am tot luat chestii de la el...

mai tarziu putin... prin clasa 10-a... am reusit cu un coleg, tibi, sa punem amandoi alocatiile si sa cumparam de la o colega o hora de 15 ani... ei nu-i placea chitara, (asculta manele).... si ma tot duceam pe la internet... vreo 2-3 luni de zile sa-mi iau lectii si melodii... desigur... vreo luna de zile am citit taburile invers... adica E era e-mic... m-am si lasat de ea intr-un timp... considerand ca nu voi putea niciodata... pana cand mi-am bagat si eu net... prin 2005 :) stiam deja cateva acorduri si solo=ul lui slash de la patience (a se citi pathetience)... de acolo au evoluat ceva mai bine lucrurile... pacat ca e lenea asta cam mare...

colegul acela mi-a lasat mie chitara, considerand ca nu e de el... si... dupa ce mi-am luat electrica am cedat si eu chitara altui prieten... era o panarama de hora 3/4... griful se misca... bridge-ul statea pe un creion... la inceput nici nu stiam ce corzi ii tre'... de vreo cateva ori ii pusesem d-alea de nylon... ea era cu metalice:P si ultima oara am avut pe ea corzi de 13... nu stiam daca e mai bine sau mai rau.. dar ... era mai rau :))))

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Desi nu au trecut inca 2 ani de cand "cant" la chitara, pot spune ca simt cum totul ar fi inceput intr-o lume veche de cand timpul. Tot ce imi doresc e sa fi inceput mai devreme :)

Link to comment
Share on other sites

mi-a adus mosu' la 7 ani o clasica (o mai am si acum), dar nu m-a interesat prea mult si mai mult de 10 acorduri nu stiam. asta pana in cls a 9-a cand era 1 rockerita la mine in liceu care venea cu chitara. am pus mana sa mai invat niste game, niste una-alta si am inceput sa ma duc si eu cu chitara la scoala :) de atunci pana acum au trecut 4 ani :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Wanderer

dupa o copilarie zdruncinata in clasicismele lui mama (de la segovia la paco de lucia), am primit la 9 ani o chitara clasica foarte misto...in clipa aia studiam pian dar am renuntat...am lasat muzica vreo 2 ani la o parte...am facut un an de chitara...m-am lasat (eram obsedat de literatura si nu prindeai altceva in mana mea in afara de carte) si prin clasa a 8-a anturajul m-a adus iar intr-un cerc mai "muzical"...perioada in care am redescoperit frumusetea rock-ului, a blues-ului si a jazz-ului...si dupa ce m-am saturat doar sa ascult, in clasa a 9-a am luat chitara in brate si n-am mai lasat-o jos de atunci (in primele 3 luni...dupa aia o lasam jos dupa o ora cand ma plictiseam :))...studiul serios a reinceput cam acum vreun an si ceva...

Edited by Wanderer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.