www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Robben Ford Jem


Musaro Adriano
 Share

Recommended Posts

e bine domne dar fa ceva cu tonu ...da-i umpic de medii, mai taie din inalte si mai pune umpic de joase...sa se mai ingroase putin

Tonuri ?

 

 

Tonul lui @malex se incadreaza perfect in BT si suna a chitara eventual trebuia in anumite locuri "mixat" si setat volumul ca sa sune mai intre instrumente , reverbul si ecou trebuie filtrat ! ( taiat din inalte ) de aici se "muradreste " tonul dar depinde de stil /intentia de interpretare , asa este un pic agresiv fata de BT in cateva locuri .Deci nu cu tonul este problema ci cu prelucrarea in mixer .Executie /cantat foarte buna , cat despre frazari ,toata lumea are de exersat si studiat mai ales daca nu vrea sa se repete .

 

Tonul lui @ arosulescu este prea inchis nu are twang de nici un fel ,mai ca nu suna a chitara electrica .

 

Adevarul ca un ton din acesta inchis nu necesita tehnica prea avansata de estompat se preteaza mult mai bine ptr stilul de chitara acustica .Nu stiu daca @arsulescu poate canta cu tehnica abordata de la acest jam cu tonul lui @malex .

 

Daca ascultati veti observa ca este vorba de doua stiluri de a canta la chitara complect diferite asa ca eset normal ca si tonul este diferit .

 

Asa ca @malex ...dupa ce ai inregistrat , reglezi anvelopa de volum , aproximativ .A doua faza iei un EQ de track ( al programului multimix) si limtezi tonul de chitara intre 100 si 3000 Hz , este bine sa folosestio un EQ parametric cu reglaj grafic si sa modifici capetele de banda pana ai inalte destule , suna cat de cat transparent se aude clar si nu umbreste BT-ul .

Reverb,chorus , flanger , ecou , delay sa nu folosesti din pedala , doar din programul multimix .Mai ales stereo sa nu inregistrezi si sa nu folosesti efecte ambientale externe stereo .

La reverb, ecou , delay , se foloseste numai sunetul "wet" care este filtrat cu un EQ , pe o banda mai ingusta decat cea al EQ de Track "direct " al tonului de chitara mai ales inaltele trebuie mai limitate , dar si la joase sa nu vuiasca .

 

Dupa care semnalul A=( "direct"+ EQ) se panorameaza pe ( sa zicem R) iar semnalul B=( A +Delay wet only +EQ ( FTJ) ) se panorameaza pe L .

 

Am uitat de compresor , acesta trebuie pus primul , in acest moment deja ai scapat de multe inalte nedorite .

 

Inaltele "bright" ce zburda in toate directiile L si R murdaresc tonul si il fac neclar , trebuie limitate la minim de efect necesar .

 

Ecou este bine sa raspunda filtrat undeva in spate L sau R 50% , chitara "dry" la 15% L sau Right in directia opusa.

 

Toate reglajele se asculta cu un monitor ce produce aprox 78dB ,( un semnal tare dar nu deranjant) ca sa auzi frecventele corect , plus boxe /casca buna , totul reglat liniar fara EQ pe monitor .

 

 

@Monyo , nu-i tonul obisnuit care eara apropiat de a la Leslie West , totusi bine echilibrat intre registre dar si acesta este un ton mai "comod"

 

Si tonul lui @Monyo cat si a lui @arosulescu se preteaza mai bine la backguitar pentru comoditate in mixaj ,ca fara inalte sa nu deranjeze un instrument solo sau vocea .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

karpi, promit ca nu mai beau :) (mint :))

 

asta-i Ok , dar in afara de "masterizat" versiunea ta nu are nici o problema ..chiar foarte bun tonul ptr acest BT , contrasteaza dar nici nu iese din decor , bineinteles ca neliniaritatea generala a sculelor impune o masterizare atenta .

 

cu tot respectul ptr @arosulescu care progreseaza vazand cu ochi , dar momentan a ales un ton ce-i convine si ce va fi depasit cand ajunge sa caute tonuri de chitara .

 

eu de exemplu acum nu mai sunt multumit de soundul bright de doza bridge de la Strat , si acum vad ( dupa ani si ani ) ca trebuie si un sound de Telecaster brige , plus la multe piese este super si cel de neck de la Tele .

 

Fiecare chitara are soundul ei ce suna a chitara si nu a trompeta si altele prin efecte si filtre , cat mai nealterat chiar cu distors sa se pastreze caracteristica de chitara .

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Cineva mi-a spus candva: "fiecare chitarist are un idol" (ma rog, un exemplu de urmat, as zice eu). Vezi tu, karpi,...exemplul meu (sau modelele mele de chitaristi) nu cauta un ton dintre cele cu "twang", ba din contra, acestia cauta un ton cat mai diferit de cele clasice (adica cele care suna "a chitara"). E un compliment pentru mine faptul ca ai sesizat un ton atipic la mine (chiar daca ai exprimat-o ca si cum nu ar fi cel mai bun lucru).

 

Totusi s-ar putea ca in boxele tale sa sune foarte rau... cum si tonul lui malex s-ar putea ca DOAR in boxele mele sa sune rau (nu am cea mai buna instalatie...) e...sunt multe nuante in toata povestea asta... :)

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Cineva mi-a spus candva: "fiecare chitarist are un idol" (ma rog, un exemplu de urmat, as zice eu). Vezi tu, karpi,...exemplul meu (sau modelele mele de chitaristi) nu cauta un ton dintre cele cu "twang", ba din contra, acestia cauta un ton cat mai diferit de cele clasice (adica cele care suna "a chitara"). E un compliment pentru mine faptul ca ai sesizat un ton atipic la mine (chiar daca ai exprimat-o ca si cum nu ar fi cel mai bun lucru).

 

Totusi s-ar putea ca in boxele tale sa sune foarte rau... cum si tonul lui malex s-ar putea ca DOAR in boxele mele sa sune rau (nu am cea mai buna instalatie...) e...sunt multe nuante in toata povestea asta... :)

 

tonul folosit de tine este fara armonice pe inalte , eu am control profi/liniar .Inainte aveai ton mai bun ce aducea cu George Benson, acum distorsionezi si nu stii inca cum .Mai incearca sa adaugi inalte in mixer poti taia din inalte oricand dar de redat ce este inregistrat gata taiat nu prea se poate.

Coarda ciupita are twang, chitara acustica si cea clasica are dinamica cea mai mare si din aceasta cauza ai nevoie si de microfon foarte bun ce poate prelua aceasta dinamica .Acelasi sound fara dinamica este plat .

Sunetul folosit la acest jam este "infundat si plat ", Sunetul poate fi inchis dar sa ramana o caracteristica a sunetului de chitara mai ales in cazul cand canti solo .Ton din acesta plat e bun de background sa nu deranjeze absolut nimic , este mai usor de cantat anumite pasaje dar nu suna.

Uni ca sa sune totusi un asemenea ton il inbogatesc cu armonice folosind harmoniser sau chorus pe un canal separat si se "adauga" sunetul;ui principal dozat dupa gust .

Trebuie sa asculti ca cei care folosesc tonuri inchise totusi au "prezenta" , nu suna infundat ci doar inchis si se da "spatiu" cu harmoniser sau chorus .

Din tonul lui @malex in mixer faci in 5 minute sound bun doar cu un EQ reducand rezonantele , din tonul tau nu se mai poate face nimic dupa ce a fost taiat totul nu ai cum sa redai presenta .

 

Alta problema ar fi ca trebuie sa cauti timbrul ptr BT si nu se poate folosi intotdeauna un sound anume care-ti place.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu ne intelegem...

 

iata u n chitarist @Strada Lunii , chitarist extraordinar care canta doar cu tinul sau preparat pe ceva guitarsynth

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?Songs=539672&t=2439

 

chitarist foarte apreciat pe AP , mie nu-mi place soundul , mi-ar placea sa suna a chitara .

 

Poti sa-ti creezi un sound al tau ,acum depinde de ce zice lumea , daca prinde .

 

Dar daca ai tu "o preferinta" momentana de sound nu inseamna ca alti nu au sound bun , si de fapt nu demult aveai alta preferinta .

 

Era mai interesant daca explicai / comentai lui @malex ceva in legatura cu maniera de cantat cu tehnica respectiva , despre forma si stil .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Acum am citit si eu toate comentariile. Mai tarziu m-am prins ca puteam sa postez in continuarea cuiva. La faze d-astea mai greu cu mine. In rest observ ca e multa sfatosenie pe formurile astea. Multe multe sfaturi dintr-o parte in alta. E bine ca fiecare intelege ce vrea sau ce poate din ele si eventual ajunge sa fie coplesit si chiar putin zapacit de abundenta informatiei primite. Urez tuturor multe ore petrecute cu chitara in brate.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Felicitari tuturor participantilor pt gemul asta.Fiind asa de fain nu m>am putut abine si iata cu intarziere si varianta mea.

Am mai lasat loc in caz ca se mai gaseste vreun intarziat :)

 

Marfa Cris! :) Daca te'ai intors pe acasa dau o bere sau 2 ptr jam'ul asta ca le meriti :)

Link to comment
Share on other sites

Am ales in graba o varianta asa ca ma bag si eu ca musca-n lapte :)

Sincer nici mai tin minte ce varianta am ales(sper sa nu fi sarit peste careva,daca da,sorry ca am facut in graba tot). Daca vi se pare interesant,va rog cu incredere sa o continuati.Tre sa recunosc ca m-ati stimulat la interpretare.

Sper sa va placa

jam_eu.mp3

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.