www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pascal Vigné, Chitarist Francez


Guest Blooz
 Share

Recommended Posts

Fiind cu siguranta necunoscut in Ro si in acelasi timp unul din chitaristii mei preferati, imi permit sa vi-l prezint pe domnul Pascal, aici cu grupul lui (trio) TripleFX.

Cui ii place poate gasii si alte chestii cu el pe myspace etc... http://www.myspace.com/skalpyourguitar

In paranteza fiind zis, bassistul (Pascal Mulot) este si el una din "vedetele" franceze.

 

O piesulice:

Link to comment
Share on other sites

scuze de offtopic...un alt ilustru necunoscut, genial in ceea ce face este erik mongrain...tot francez le da clasa tuturor celor care canta in stilul lui andy mckee, inclusiv acestuia

 

Erik este canadian si cinta cu totul si cu totul altceva si altcumva...cunosc mai de mult clipul de pe youtube, chestia e cind in ultimii 2 ani au aparut atit de multi in stilul (tehnica) asta ca nu mai pot sa-i aud...in cele mai multe cazuri este sport si nu muzica

Link to comment
Share on other sites

sorry nu stiam ca e canadian. fates, albumul lui mi se pare excelent...geometrie d'une erreur si fates sunt superbe

 

Nu te mai scuza, Erik merita ascultat...e muzica, nu numai sport.

Daca ar fi existat un thread "Descoperiti chitaristi necunoscuti" as fii postat acolo, si nu as fii deschis un thread special pentru Pascal. In ceea ce priveste daca francez sau canadian, putin importa.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu de putin acult pascal vigne (merci buzz...apropo) sincer, am ascultat multi chitaristi, acest intra in categorie (parerea mea) de chitaristi de exceptie.

Control instrumentului fara limita, armonie la zii (in sintonia cu tendinte moderne si studi moderne), groove si timing de rupe, adaptabilitate la stiluri de musica: totala! (canta cam de toate de la clasica pana la country)

Am ascultat piesele sale cu atentie , mie personal imi au placut foarte mult, si ca armonie si ca groove, aceste oricum ramane un punct de vedere subjectiv. Chestia care nu poate sa fie subjectiva DAR objectiva este faptul ca Pascal este un mare chitarist care nu are nimic de invidiat la vreo vedeta americana sau engles.

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

Fiind cu siguranta necunoscut in Ro si in acelasi timp unul din chitaristii mei preferati, imi permit sa vi-l prezint pe domnul Pascal, aici cu grupul lui (trio) TripleFX.

Cui ii place poate gasii si alte chestii cu el pe myspace etc... http://www.myspace.com/skalpyourguitar

In paranteza fiind zis, bassistul (Pascal Mulot) este si el una din "vedetele" franceze.

 

O piesulice:

 

 

piesa lui, Poy Poy este FOARTE TARE... cum se schimba ritmurile (din ceva in gen :-? bluesy in ceva greceasca sau ruseasca ce'o fi:)) )

numai :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blooz
Un alt chitarist francez de exceptie:

Biréli Lagrène

 

Bine, diferenta este ca Bireli nu mai are nevoie de prezentare...

Eu l-am descoperit acum vreo 15 ani pe un CD live, in trio cu Pastorius la bass, unde trag un chef cu Smoke on the Water si citeva piese de-ale lui Hendrix (CD-ul = Heavy'n Jazz). Bireli cinta pe electric si nu se jeneaza sa apese pe pedale...nici o legarura cu ce canta astazi. Un extras din Smoke se poate asculta aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20357&hl=

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.