www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare Despre Midi Switching Si Un Rack 5u


crv

Recommended Posts

Salutare. In primul rand, am o intrebare pentru cei care sunt mai scoliti intru MIDI decat mine, si sper sa ii gasesc un raspuns ok, pentru ca am nevoie de el relativ repejor. Problema sta asa: am un rack compus din (in ordinea semnalului): Marshall JMP-1, TC-Electronic G-Major si un MesaBoogie FiftyFifty. No, amu treaba e ca nici preampul si nici procesorul nu au footswitchuri, iar intrebarea mea se refera daca are rost sa dau banii pe un foostwitch normal de JMP-1 cu care sa controlez doar preampul, sau sa dau banii pe unul MIDI cu care sa controlez ambele efecte.

 

Mi-am dat deja seama ca optiunea MIDI e cea mai rezonabila, problema insa sta si in parale: adica degeaba am o solutie foarte complexa (si prin complexitatea ei - semiutila, de fapt) si scumpa cu spume. Pe de alta parte, nu prea m-am lamurit cu un MIDI Mouse de la Tech 21: eu am nevoie de 3 canale deocamdata, clean, rhythm si lead, iar intre ele trebuie sa sar direct. CUM fac asa ceva numai cu + si - de la MIDI mouse? solutia pe care o ofera procesoarele de a face scroll pana unde vrei si cand ai nevoie de efectul gasit sa apesi altceva nu prea ma incanta deoarece nu am timp de asa chestii cand cant sau imi sta mintea la altele. probabil as putea sa ma obisnuiesc, dar nu asta e prioritatea acum :)

 

Pe de alta parte cu un MIDI stageboard precum dihania aia FCB de la Behringer, imi pare ca as putea controla mult mai multe aspecte, de exemplu, o schimbare de patch de pe JMP-1 de pe clean (sa zicem) pe lead iar in mijlocul leadului sa am un controller separat care sa actioneze un chorus...caci cam asa am inteles eu ca sta treaba cu midi, din cate am cetit pana acum.

 

In speranta ca dificultatea mea de alegere a fost inteleasa, ii astept pe darzii MIDIsti cu ceva "clair reponse". Sincer nu am de dat foarte multi bani pe fs MIDI, ca mai trebuie inca niste chestii..plus revizia la motor. :)

 

 

A doua chestiune se leaga de un rack zdravenel de 5 unitati in care sa intre cele de mai sus plus un compresor. Am deja un rack de 4U dar capacele "s-au pierdut", vorba bancului. Plus ca nu-mi incape compresorul.. Fabrica cineva rackuri din astea SOLIDE la pret omenesc? MesaBoogie 50/50 nu e deloc usoara, iar cutia de 5U la pret de 66 neuro de pe thomann o si vad cum se rupe si cum ii sare manerul, iar pe mine facand "infarc" in drum, cu sculele bushindu-se de solul patriei.

 

Fenk Qiu pentru rabdarea de a citi!

Link to comment
Share on other sites

salut florine! bine ai venit (sau vei veni...) in lumea rack-urilor!

 

in aceasta zona chestiunile sunt multiple si deloc facile. asa ca trebuie sa-ti acorzi ceva ragaz si sa studiezi multiplele posibilitati si optiuni. daca vrei "s-o scurtezi", poti apela la cineva care se pricepe si care poate sa-ti ofere solutia cea mai buna pentru bugetul alocat proiectului.

 

jmp1 poate fi controlat cu orice fel de controller midi (in ciuda postului anterior...). dar nu iti recomand un controller behringer. sunt prea putin flexibile si nu as avea incredere intr-unul intr-o situatie de cantat live. exista mini-controllere (cum este, spre exemplu noul Commander de la VoodooLab). spre lamurire suplimentara, te invit sa citesti posturile despre rack-uri pe forumul meu...

 

si apropos de jmp1 - eu folosesc unul de cativa ani buni, insa l-am modificat substantial, astfel ca se apropie mult mai mult de un sound decent de amp marshall...

Link to comment
Share on other sites

...sa dau banii pe unul MIDI cu care sa controlez ambele efecte.

 

Pe de alta parte cu un MIDI stageboard precum dihania aia FCB de la Behringer, imi pare ca as putea controla mult mai multe aspecte, de exemplu, o schimbare de patch de pe JMP-1 de pe clean (sa zicem) pe lead iar in mijlocul leadului sa am un controller separat care sa actioneze un chorus...caci cam asa am inteles eu ca sta treaba cu midi, din cate am cetit pana acum.

 

Da, da banii, motivul pentru care merita il scrii singur...G Major stie sa atace preampurile compatibile midi...deci iti poti programa pe o pedala (tasta, sau cum i-o spune) de switchboard bagat in G major canalul preamp + efectul pe care il vrei...Behringerul il gasesti in ocazie pe la 100 Euro, vazind restul sculelor tale merita...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Daca vrei o solutie mai ieftina, poti sa cauti second hand un Ground Control (simplu, nu Pro) de la DMC/Voodoo Labs. Cred ca sunt in jur de 150 euro. Cel putin asa imi aduc aminte ca s-a dat unu pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Mda, am mai citit, cred ca voi cauta un Roland GFC 50, ca pare balansul cel mai eficient intre capabilitatile de switching, pret si durabilitate. Daca tine ca FS-urile Boss, m-am scos :)

 

Acum pentru partea a doua...fabrica cineva in tara rackuri la pret omenesc? Prin "pret omenesc" inteleg nu 150 euro cat mi s-a cerut deja din partea unui amator. :)

Link to comment
Share on other sites

Nu te tenteaza sa incerci asa ?

http://cgi.ebay.de/8-HE-Case-Effekt-Rack-F...1742.m153.l1262

 

sau asa

 

http://cgi.ebay.de/Kunststoff-Rack-Case-6H...1742.m153.l1262

 

sau asa

 

http://cgi.ebay.de/6-HE-Effektrack-schwarz...1742.m153.l1262

 

Nu mi se pare un pret prea mare. Mai adaugi vreo 25 de euro la transport pana in Romania si aia e. Acum eu nu stiu cat de bune sint dar mi se pare ca n-arata rau !

Edited by Messu
Link to comment
Share on other sites

Un Controler MIDI foarte bun ar fi noul Roland FC 300. Cu 6 pedale programabile de expresie , 5 patch-uri pe "pagina" si 10 pe banca. Poti sa denumesti Patch-ul (are un display generos care poate sa arate numele patch-ului in "Patch Mode"). Raspunde rapid (latenta foarte mica, chiar daca ai conectate multe dispozitive) si parametri de programare sunt in dataliu.

Link to comment
Share on other sites

Un Controler MIDI foarte bun ar fi noul Roland FC 300. Cu 6 pedale programabile de expresie , 5 patch-uri pe "pagina" si 10 pe banca. Poti sa denumesti Patch-ul (are un display generos care poate sa arate numele patch-ului in "Patch Mode"). Raspunde rapid (latenta foarte mica, chiar daca ai conectate multe dispozitive) si parametri de programare sunt in dataliu.

 

Am citit recenzii (nu parerea utilizatorilor) despre FC 300, din care reiese (baietii chiar avertizeaza) ca pentru o utilizare "normala" (schimbare de preseturi, etc) nu face nimic in plus decit FCB-ul Behringer. Tot ce stie in plus este utilizabil numai cu procesorul VG-99 de la Roland, pentru care se pare c-a fost conceput.

Bineinteles ca are 2 si nu 6 pedale de expresie.

 

Inca o data (ca de fiecare data cind ma uit la pedaliere midi), pretul m-i se pare total nejustificat.

Link to comment
Share on other sites

Am citit recenzii (nu parerea utilizatorilor) despre FC 300, din care reiese (baietii chiar avertizeaza) ca pentru o utilizare "normala" (schimbare de preseturi, etc) nu face nimic in plus decit FCB-ul Behringer. Tot ce stie in plus este utilizabil numai cu procesorul VG-99 de la Roland, pentru care se pare c-a fost conceput.

Bineinteles ca are 2 si nu 6 pedale de expresie.

 

Dupa cum bine spui "ai citit". Eu folosesc asa ceva (nu cu VG 99). Invata ca in termenul chitaristilor utilizatori de midi... pedala de expresie, e si un simplu comutator (switch) care schimba ceva in presetul respectiv. Deci Roland FC 300 are 6 pedale de expresie care pot fi programate pe preset (CTL1, CTL2, EPX SW 1, EXP SW 2, Exp Pedal 1 si Exp Pedal 2). Inainte sa comentati un produs...un pic de documentare nu ar strica. FC 300 e conceput si are facilitati speciale , compatibile doar cu VG 99...insa , in general e ca orice comanda MIDI. Daca stii cu canalele si adresele...comanzi 10 Rack uri de efcte...nu unul. Insa trebuie sa te pricepi si la asta...nu numai la cantat. (behringeru' ala de care vorbiti are latenta si nu merita sa-l luat nici daca primiti bani ...nu de gratis)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Invata ca in termenul chitaristilor utilizatori de midi...

 

Invat, ca de aia m-am inscris aici pe rgc.

Eu am folosit "pedala de expresie" in sensul de "expression pedal" sau "pédale d'expression". Daca pentru chitaristii romani sensul este diferit, scuze, voi tine cont.

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar nu am ce face cu 'jde comenzi, ca nu cant pe o carca de tonuri, iar ce fac eu, dpdv al lui "the tone" e fix frectie pe langa toate subtilitatile cu care canta cei ce se ocupa de blues sau de orice alte muzici din astea unde sta lumea sa chinuie un timbru pana ies peri albi. nu intelegeti ca sunt superficial, dar chiar nu am ce face cu 20 de pedale. www.myspace.com/bucovina va lamureste imediat :) din cate am vazut pana acum GFC 50 de la roland pare cel mai rezonabil, pentru ca face chiar un pic mai mult decat am nevoie, ceea ce e perfect! :)

Link to comment
Share on other sites

Am citit recenzii (nu parerea utilizatorilor) despre FC 300, din care reiese (baietii chiar avertizeaza) ca pentru o utilizare "normala" (schimbare de preseturi, etc) nu face nimic in plus decit FCB-ul Behringer. Tot ce stie in plus este utilizabil numai cu procesorul VG-99 de la Roland, pentru care se pare c-a fost conceput.

Bineinteles ca are 2 si nu 6 pedale de expresie.

 

Inca o data (ca de fiecare data cind ma uit la pedaliere midi), pretul m-i se pare total nejustificat.

 

Recenzii pe net... facute de cine? De cineva care nici macar nu a citit manualu? Cand o sa vad FCB`u ca face multiple comenzi CC, PC si SYSEX, pe mai multe canale midi la apasarea unei singure pedale cum face FC 300 in patch mode atunci sa zici ca pretul e nejustificat... numai 100 de eur in plus si sa poti controla in detaliu un rack cu o groaza de efecte...

 

Recomand FC 300 pt. cei care au mai mult de un efect in rack si vor sa le exploateze la capacitate maxima.

Link to comment
Share on other sites

Recenzii pe net... facute de cine?

 

De exemplu de baietzii astia:

http://www.guitariste.com/articles/roland-fc-300,807,1.html

Este cel mai documentat, serios, etc. site francez dedicat chitarii. Recenziile la care ma refer nu sint facute de membrii forumului, ci de jurnalisti specializati sau muzicieni pro.

Nu stiu de ce am tendinta sa ma bazez mai mult pe spusele lor cind nu am posibilitatea sa-mi fac singur o parere.

Cind la pretul justificat sau nu, fiecare are referintele si parerea lui...si bineniteles libertatea sa investeasca in ce vrea el.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

asaaa...m-am pricopsit cu un Roland FS-200 pana la urma. Am resetat controllerul, am resetat JMP-1, am bagat cablurile, am dat curent si merge. foarte tare! am facut la fel cu Rolandul legat la un Virtualizer Pro 2024 de la Bergenbier si nu schimba decat preseturile de fabrica. se pare ca nu fac ceva cum trebuie, tre sa arunc o pupila in manual, cred.

 

Multumex de sfaturi si luminare, tuturor.

 

Acum, cu cutia rack 5U. Aveti idee daca fabrica cineva ceva bun pe la noi sau ma duc simplu si imi iau un rack de 100 neuro de pe thomann, care stiu sigur ca ma tine?

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu stiu sa spun mai mult decat ai vazut pe website.

Nu-l cunosc personal pe Mircea, insa atat cat am discutat pe forum NU mi-a lasat impresia unuia care isi bate joc si care nu e interesat de calitate. Ba din contra !

Eu zic ca nu strica sa vorbesti personal cu el, sa ceri eventual mai multe detalii si sa vezi ce zice !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.