www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Imi Iau?


Guest CrazySound
 Share

Recommended Posts

Guest CrazySound

Salut...am cam 12-13 milioane si as vrea sa imi iau o electrica...dar nu prea stiu de care.Vreau sa cant heavy,trash dar cu sigruanta si blues si hard!!!

  Am inteles ca la pretul asta nu are rost sa cumperi chitara cu floyd rose pentru ca o dezacordeaza sau se buseste floydu!!

Dozele o sa le schimb in viitor cand o sa am bani

as vrea sa aiba 24 de freturi si griful destul de comod..

 cant cam de 2 ani la chitara

 

Ibanez GRG270270B

Schecter omen 6

Ibanez RG370DX

Ibanez RG321MH

Aria MAC-57

Edited by CrazySound
Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
cred ca gasesti in bucuresti la muzica parca?

da dar, vreau sa stiu cine a mai cantat pe chitarele astea..si daca e bine sa iau cu floyd rose sau nu

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

La grg270 e infect, la Aria mi-ar fi fricã sã încerc.

Între RG-uri aº alege 321-ul pentru corpul de mahon ºi bridge-ul fix. Nu ºtiu cum e Edge III-ul, însã în locul tãu m-aº gândi de douã ori înainte sa cumpãr o ºmecherie dinaceea zicând "poate îmi va trebui vreodata floyd".

Schecterul este în regulã.

Personal aº alege între Ibanez RG321MH ºi Schecter omen 6, nu neapãrat în ordinea aceasta. Vorba lui Skeleton, la Ibanez mai rãmân bani de ceva în plus.

 

L.E. Þin sã menționez cã am deținut un grg270 timp de un an, si ar fi fost o chitarã foarte în regulã dacã nu ar fi fost pentru floyd. Acum am un Schecter ºi am ramas cu o pãrere buna despre firma asta. Rãmâne sã te gândesti ce anume ți s-ar potrivi mai mult decât care din ele e mai bunã, ca panã la urmã, la prețurile astea, nu prea ai ce greºi.

Edited by Rayvann
Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
La grg270 e infect, la Aria mi-ar fi fricã sã încerc.

Între RG-uri aº alege 321-ul pentru corpul de mahon ºi bridge-ul fix. Nu ºtiu cum e Edge III-ul, însã în locul tãu m-aº gândi de douã ori înainte sa cumpãr o ºmecherie dinaceea zicând "poate îmi va trebui vreodata floyd".

Schecterul este în regulã.

Personal aº alege între Ibanez RG321MH ºi Schecter omen 6, nu neapãrat în ordinea aceasta. Vorba lui Skeleton, la Ibanez mai rãmân bani de ceva în plus.

 

L.E. Þin sã menționez cã am deținut un grg270 timp de un an, si ar fi fost o chitarã foarte în regulã dacã nu ar fi fost pentru floyd. Acum am un Schecter ºi am ramas cu o pãrere buna despre firma asta. Rãmâne sã te gândesti ce anume ți s-ar potrivi mai mult decât care din ele e mai bunã, ca panã la urmã, la prețurile astea, nu prea ai ce greºi.

 

am auzit din mai multe parti ca Ibanez grg270 e naspa si e facut pe vapor:)))

 pe Ibanez rg321 nu am cantat nu stiu cum suna

 dar Ibanez RG370DX suna ca o galeata...sunet dala din pestera nu stiu daca era bine setat..am cantat direct pe amplifcator oricum nu suna bine

Iar Aria MAC-57 cu seymour duncan rupe pur si simplu dar ma costa inca vreo 8 milioane in plu

s

o sa vad intre rg321 so rg 370Dx poate exemplarul ala avea un defect

daca nu mai strang vreo 2 mil si imi iau cel mai prost fender da,r care bate la poponeata pe astalalte:D

sau un epiphone...oricum ceva de metal :) ..

 

Link to comment
Share on other sites

Cu Fenderul nu te scoti foarte bine la metale (nu e o chitara facuta pentru metale) in schimb la blues si pe clean cred ca suna muuult mai bine decat celelalte optiuni. Daca iti iei Fender ia-ti neaparat un HSS si cred ca ar fi cea mai buna alegere. Si un Epiphone Les Paul Studio sau Gothic ar fi ok. Dintre celelalte nu as alege nici una, Aria MAC50 mi se pare iar o chitara interesanta si extrem de versatila, are tremolo clasic si configuratie HSS si la 700 RON cat costa iti mai raman si bani de doze (poate mai gasesti ceva doze SH la mica publicitate). Buna mi se pare si recomandarea cu BC Rich-ul de pe Thomann. Din cate stiu aveau BC Rich la Senia, poate ca merita sa dai o fuga pana acolo si sa il incerci dca il au (asta daca esti din Bucuresti). Oricum nu iti lua chitara fara sa o probezi, si daca au mai multe bucati din acelasi model fara sa probezi cat mai multe. Ar fi bine sa mai iei pe cineva cu tine care se pricepe si el, o parere in plus te poate ajuta, mai ales daca este obiectiva.

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

daca ai noroc sa prinzi pe un ibanez din asta facut in indonezia, un floyd bine fixat in lemn atunci e bine... tehnologia EDGE III e destul de satisfacatore (am tras de floydu' meu k de ma vedea Satriani atunci zicea k sunt nebun) oricum ori mergi la risc ori iti iei Schecterul ala ... suna superb si nici n-ai batai de cap cu schimbatul si acordajul corzilor

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann
Nici un Ibanez :) voi oameni buni nu realizati ca puneti un Ibanez in fata unui Schecter? Floyd or no floyd, nu se poate compara cu Schecteru...nu asculta toate prostiile si ia Schecter...akum parca aud ca o sa zica nu lua un preamp lampa, ia un GT 10 :(:)

:)

Link to comment
Share on other sites

Ibanez RG321MH si pune-i pentru inceput in bridge o doza Seymour Duncan (SH4 JB sau SH5 Duncan Custom)...te costa in total 13 mil, si iti garantez ca o sa ai o chitara pe cinste...nu te mai lua dupa rautatile gratuite gen : "...pune-ti ibanez in loc de schecter"...te asigur ca , prin modele GRG170DX cat si prin RG321MH Ibanez ofera un raport calitate/pret pe care NU o sa il mai gasesti la alte firme...si crede-ma ca stiu foarte bine despre ce vorbesc...

Link to comment
Share on other sites

Ibanez RG321MH si pune-i pentru inceput in bridge o doza Seymour Duncan (SH4 JB sau SH5 Duncan Custom)...te costa in total 13 mil, si iti garantez ca o sa ai o chitara pe cinste...nu te mai lua dupa rautatile gratuite gen : "...pune-ti ibanez in loc de schecter"...te asigur ca , prin modele GRG170DX cat si prin RG321MH Ibanez ofera un raport calitate/pret pe care NU o sa il mai gasesti la alte firme...si crede-ma ca stiu foarte bine despre ce vorbesc...

 

in loc sa te complici sa pui tu doze SD nu ii mai bine o chitara ce iti ofera tot la 13 milioane Doze Rockfield si in loc de trem un Floyd Rose original?

 

CrazySound,daca iti place forma LP este grosmannu asta ce rupe totul pret/calitate http://www.grosmann.ro/produs_detalii.php?...mp;Page=Chitare

corp mahon

gat maple

cardar si chei Wilkinson negre

butoane metalice negre

fretboard rosewood

custom painting

doze EMG 81 +EMG 85

3 -way swhich

Edited by SIC
Link to comment
Share on other sites

Eu totusi nu as lua Grosmann. Daca vrei sa il vinzi il dai la jumatate de pret, practic iti iei banii pe electronica si pe mecanisme, lemnul il dai gratis. Oferta in sine este foarte buna, toata treaba e sa ai bafta, poti nimeri una buna sau una care sa fie super nasoala. Si inca ceva, EMG-urile active nu prea se preteaza la blues.

 

Daca ar fi sa fac un top la tot ce s-a recomandat pana acum ar fi urmatorul (luand in considerare mai ales raportul calitate-pret, versatilitate etc.):

 

1 - BC Rich (nu stiu daca are Floyd Rose original, daca are numai Floydul face 200E, dar si asa e o oferta mai mult decat buna)

2 - Fender Stratocaster HSS

3 - banez SA260 - o chitara extrem de versatila http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1029

4 - Schecter Omen 6

5 - Aria, dar fara floyd

 

Restul nu prea ar avea loc in top.

Oricum la suma pe care o ai poti lua un instrument destul de bun. Poti sa cauti si ceva SH.

 

Multa bafta

Edited by Blackthorn
Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound
hmm cred ca nu apare modelul Outlaw PX3T

pe siteul lor aia inseamna ca nici in magazin nu apare?

apropo ii Orginal Floydu

 

da si mie linku ca nu il gasesc :)

o fi dar as vrea sa probez chitara:D

Link to comment
Share on other sites

Guest CrazySound

cred ca pana la urma ma duc la grosmann...si imi fac chitara cum vreau:D

dar o sa dau o tura si pe la guitarshop ,muzica,senia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest CrazySound
HEI, la senia gasesti BC Rich Outlaw PX3T. Sigur e cea mai buna alegere. Eu am fost acum trei zile acolo si era. Oricum ei au reprezentanta BC Rich.

Eu vreau sa.mi iau Assasin PX3t care e 20 de mil si e amazing..

aoleu ...am fost la senia si am incercat tot pana in 20 de mil si m-au lasat rece...iar pe outlaw imi cereau 20 de mil..m-am uitat putin crucis stiind ca pe thoman e cu  mult mai ieftin si apoi am plecat

oricum mi-am luat un ibanez pana la urma

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.