www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Asamblare chitara din bucati


Guest quicksand
 Share

Recommended Posts

Guest quicksand

Da, am facut rost ieri de o chitara clasica Reghin cu toba mica (eu fiind incepator, sunt super incantat). Problema e ca persoana a tinut-o dezasamblata ... grif-ul este dezlipit de toba si inaltatorul si pragusul sunt dezlipite.

 

Acum eu m-am prins unde vine lipit griful :) si asta pot face.

Dar la pragus si inaltator mi se pare mai greu (mai ales inaltatorul), sunt sigur ca pozitia lor influenteaza enorm sunetele produse ... unde trebuie lipite cele doua:

- inaltatorul cam la ce distanta fata de cordar (cordarul este "rabatabil" - se da peste cap, ca o clema)

- pragusul trebuie lipit inainte de prima tasta? adica unde..sus pe grif sau jos, imediat dupa el??

 

Daca aveti orice alte sfaturi, sunt binevenite!! :)

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

ba fii atent ca in viata mea am reusit sa asamblez o singura chitara, tot un reghin din '69 shi cele mai mari probl le-am avut cu grifful si cu pragul trebuie sa nu se arcuiasca altfel te c**i in el!! si griful tre sa fie perpendicular pe muchia chitarei altfel te c**i in el :), in general tre sa fii foarte atent altfel te c**i!! BAFTA si anunta-ma ccand e gata

Link to comment
Share on other sites

Guest quicksand

Da, am asamblat-o si am reusit sa-i montez o coarda - 4 ..si suna bine ... atat din cat imi pot da seama, zilele astea ii cumpar niste corzi ca lumea si o sa incerc s-o acordez. Parerea mea e ca iesit asamblarea, nu mi se arcuieste nimic (si coarda era metalica).

 

Griful l-am lipit cu aracet si pragul si inaltatorul cu un fel de super glue. Nu arata profesionist, stiu, dar macar s-au intepenit acolo.

 

E bine pentru un tip care a asamblat o chitara la primul contact cu vreuna, nu? :)

 

Multumesc mult de ajutor tuturor. Am sa tin cont de ce mi-ai spus, necule. :)

Edited by quicksand
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.