www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Some Blues Stuff


Guest Distorsed
 Share

Recommended Posts

Guest Distorsed

Deci am urmatoarea pagina atasata dintr-o metoda, si as avea niste nelamuriri:

 

Mixolidianele cu ce pentatonica ar fi de recomandat sa le combin? Majore sau Minore? am incercat cu ambele si sincer mai bine suna cu cea majora, insa in metoda scrie "instead of just playing the minor pentatonic blues scale think of the chords individualy and use the mixolidian mode", adica se recomanda sa folosesc minora.

 

Intervalele astea, "guide tones" 3rd, 5th, etc la pentatonica trebuie aplicate? si daca da , care este de exemplu 3rdul ( terta? ) la pentatonica?

 

Si ar mai fi ceva, totusi, pentatonica minora in G, sau cel putin prima forma o gasesc la tasta 3 iar mixolidianul la tasta....7, si am o distanta destul de mare intre ele, totusi care e logica

 

Daca am scris ceva tampenii mai sus rog scuzati si corectati , insa chiar as vrea o lamurire in legatura cu pagina asta, totusi fiind prima lectie chiar as vrea sa o inteleg cat de cat.

post-2625-1202427931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ca sa o faci pentatonica elimini cvarta din mixolodian si septima, gandeste-te ca mixolodian e modul gamei majore (aeolian fiind modul de gama minora pt o gama majora). Ele contin acealeasi note doar ca tonica, cvarta si septima in mixolodian sunt alte note, ei, pe alea le elimini ca sa itzi dea pentatonica. Cel putin asta am inteles din farama mea de teorie muzicala. Daca am gresit , astept corectii.

Le: de fapt stai, ca am o senzatie ca tre sa elimini secunda si cu aaa cum se zice la a 6-a nota ? :)), ma rog, aia ... "the sixth", si cvarta, septima o lasi ca aia face pentatonica sa sune blues-ish. ma mai documentez din ce a scris cyfer, face bine la creierash :)

Edited by arch)(angel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.