www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pana


Guest bullygil
 Share

Recommended Posts

Guest bullygil

Deci...de...ah...de fix o saptamana(vinerea trecuta), am scos chitara lu taicamiu de la naftalina, si am inceput sa invat sa cant la ea.Eh...cant...zdrangan mai mult, dar sper sa ca in viitor sa ajung sa cant si eu ceva :) .Intrebarea e urmatoarea:Am neaparat nevoie de penita? :) Ca pe situl de pe care invat, a ajuns la o parte in care pe langa strum down, are si strum up.Si suna cam aiurea cand dau cu dejtele in sus.Sper ca a inteles careva ce vreau sa zic :)

Edited by bullygil
Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

pai da :) de pe situ ala invat acuma sa cant

deci...nu-i obligatorie, dar ar cam trebui sa o am, spui :)

pai..cat de scumpa ar putea sa fie o pana?stii vreun site ca sa pot sa comand online?:)m-am uitat si pe Guitar Shop, da nu am vazut:(.Ori n-am cautat bine, ori nu au :)

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

well...shoot me :) am folosit search.da n-am gasit :|

razvanciub8ta:thx pentru link :)

 

LE:Wow...ce ieftine sunt :) chiar nu ma asteptam sa fie asa ieftine.Bun...dar am auzit ca sunt mai multe tipuri.Din plastic si os parca(wtf??).O diferenta sigur e, dar care e aceea?A...si intr-un pachetel dinala, e o singura pana, nu?:(

Edited by bullygil
Link to comment
Share on other sites

Si eu m-am lovit de problema ta la inceput, imi era greu sa strum-iuesc cu degetele. Am auzit ca asta ar fi mai greu la baieti la inceput si mai usor la fete, whatever.

Eu spun sa exersezi pana iti iese down-up cum trebuie fara pana, suna altfel decat cu pana, si daca vrei sa canti langa ea, pana amplifica sunetul destul de tare, si poate nu ai voce sa acoperi.

Succes

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

asa...si ca sa nu deschid mai multe topicuri :).cum functioneaza tunerul la chitarile acustice ?adica..la alea electrice, banuiesc, ca doar le conectezi la tuner si o acordezi dupa cum arata acolo :) dar la cele acustice?

Edited by bullygil
Link to comment
Share on other sites

asa...si ca sa nu deschid mai multe topicuri :) .cum functioneaza tunerul la chitarile acustice ?adica..la alea electrice, banuiesc, ca doar le conectezi la tuner si o acordezi dupa cum arata acolo :) dar la cele acustice?

 

pai la fel, dupa cum iti arata acolo. doar ca in loc de dozele chitarii + cablu ca sa aduci sunetu la tuner folosesti un microfon (integrat in tuner daca ai tuner propriu zis) sau bagat in fundu pc-ului dc ai software de tuner

Link to comment
Share on other sites

Guest bullygil

deci...practic pot sa fac asta si fara tuner, folosind un program si microfonu'.am incercat si asta, da am zis ca poate nu se aude calumea, si nu o sa arate corect acolo.

ok..multumesc de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Adevarul e ca si eu mi-am facut 4 pene in acelasi stil dintr-o cartela de telefon... si nu am de ce sa ma plang la capitolul calitate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Rayvann

 

Am obtinut si eu 6 pene dintr-un cd, restul le-am stricat din neindemanare. Penele ies um pic cam groase (mai groase de 1.17 mm oricum, n-am sublerul la indemana sa verific).

 

ATENTIE FOARTE MARE!!!

Purtati cel mai banal echipament de protectie (ex ochelari de soare) si fiti foarte atenti cand taiati cu foarfeca! Bucatile de cd sar ca apucatele si ultimul lucru care il doriti este sa va treziti cu aschia de plastic infipta in ochi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest aleeecz

Poate cineva sa imi trimita si mie o pana?Ca am vazut ca nu costa mult.Eu sunt din Alexandria si nu am de unde lua. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.