www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfat Pt Un Combo


Guest dau.bine
 Share

Recommended Posts

Guest dau.bine

Salut

As dori un sfat pt cumpararea unui combo

E vb de JCM900 / 2101 high gain master mk III, JCM900 hi gain dual reverb si JCM800 lead series 4210

Toate sunt in mint condition si cam, la acelasi pret.

Va solicit ajutorul pt ca nu am posibilitate sa le ascult pe toate odata sa ma decid sa punctez avantajele fiecarui model in parte

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salut

As dori un sfat pt cumpararea unui combo

E vb de JCM900 / 2101 high gain master mk III, JCM900 hi gain dual reverb si JCM800 lead series 4210

Toate sunt in mint condition si cam, la acelasi pret.

Va solicit ajutorul pt ca nu am posibilitate sa le ascult pe toate odata sa ma decid sa punctez avantajele fiecarui model in parte

Multumesc

Cred ca ar fi mai usor sa te ajute cineva daca ai spune cam ce doresti sa canti si ce chitara vrei sa folosesti cu ampul.

Link to comment
Share on other sites

In general seria jcm 800 are o reputatie mai buna decit 900. JCM 900 a fost incercarea Marshall de a intra in zona high gain, dupa parerea mea o incercare nu extrem de reusita. Nu am cintat pe nici unul, dar sampleurile pe care le-am mai auzit nu m-au impresionat.

Pe de alta parte JCM 800 este sunetul clasic de 80's heavy metal, dar care se preteaza foarte bine si la crunch si la chestii mai moderne.

Ambele au distorsul bazat pe diode, deci nu sint propriu zis full tubes.

Edited by dass101
Link to comment
Share on other sites

jcm800 are pe un canal distors bazat pe diode, pe celalalt nu :)

 

Am avut ocazia sa aud jcm900-urile si nu stralucesc prin nimic. Am cantat pe un jcm800 head, care e de departe mai bun [pentru gusturile mele]. JCM900 in schimb au cleanu' mai... placut, cel de jcm800 mie mi se pare cam chior ...

Link to comment
Share on other sites

Ca unu care am cantat 20 de ani pe toate aceste modele,am tras vreo 5 albume cu JCM 800 si JCM 900 SlX,ba mai mult,am aparut pe un CD si Caseta editata de Marshall in care se prezinta aceste modele,pot sa iti spun ca JCM 800 e de departe mai bun,INDIFERENT ce ai vrea sa canti.Banuiesc ca daca tre sa alegi dintre astea 3,nu canti nici jazz,nici manele,ca acolo nu se prea preteaza.AAA,si cleanu din JCM 800 e mai bun,orice ar zice altcineva.

Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

K, Ms. pt.advice JCM800 sa fie....personal am ramas placut impresionat de toate 3 modele, dar n-am avut ocazia sa probez decit pe instrumentele gazdelor ca nu am carat chitara dupa mine, Un JCM 800 mk 3, high gain master volume cu celestion G12-80 se vinde cam cu 800 $ in mint condition , mi se pare un pret decent pe el

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.