www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Guest seraphx

Nici eu nu am reusit sa scot efectul care il are metallica dar ce sa-i faci ne descurcam cu ce avem. poate daca ai vreo idee cu RP50 care se apropie de efectul de la metallica da un post cu setarile de pe el. Cat despre solo l-am invatzat azi dimineatza si l-am bagat.

eh cand o sa am un setting cat de cat ok apropiat de metallica o sa itzi dau un pm cu el .. da pana atunci bun si bronzu :)) , o sa bag si eu mai pe seara o inreg sper sa am timp sa inreg ca am putina treaba azi

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest seraphx

uite o incercare am facut`o acu in graba ca in 10min tre sa plec , din nefericire nu prea ma inteleg cu audacity ma cam incurc uneori :)) nush dc , park as canta in fata unui public e aiurea sa fi incepator :) , oricum sper ca nu am poluat pe nimeni fonic , daca da scuze :)

incercare_d_solo_nem.mp3

Link to comment
Share on other sites

uite o incercare am facut`o acu in graba ca in 10min tre sa plec , din nefericire nu prea ma inteleg cu audacity ma cam incurc uneori :)) nush dc , park as canta in fata unui public e aiurea sa fi incepator :( , oricum sper ca nu am poluat pe nimeni fonic , daca da scuze :)

 

hmm cam ai gresit cred B) adica dupa cum stiam eu tabulatura dar nui bai si eu cand am inceput sa inregistrez parca eram in fatza unui public. Da stiu ca e aiurea sa fii incepator dar asta e si eu ma chinui de nu este adevarat cu toate ca am mai cantat umpic pe clasica mai in tineretze. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

hmm cam ai gresit cred :) adica dupa cum stiam eu tabulatura dar nui bai si eu cand am inceput sa inregistrez parca eram in fatza unui public. Da stiu ca e aiurea sa fii incepator dar asta e si eu ma chinui de nu este adevarat cu toate ca am mai cantat umpic pe clasica mai in tineretze. :)

eh tabu e bun , eu m`am incurcat , nush nu`s multumit de cum a iesit :) da ma rog e o idee :( , fara sa ma inregistrez il cant cat se poate d corect da de fiecare data cand incerc sa ma inreg ma incurc la o parte din el nush ce are .. o sa mai ma familiarizez cu audacity asta si vad eu B)) , e 2a oara in viata mea cand il fol ;)

Link to comment
Share on other sites

dmc - bravo solo frumos curat (vreau si eu sa pot asa :) :)) si a doua piesa faina tare.

Baumwolle - piesa e foarte frumoasa dar intradevar trebe lucrat la benduri mai bine adica in sensul ca toate sunt apropare cu un sfert de semiton mai jos decat nota finala. Felicitari pt piesa oricum e superba alegerea. Cat despre benduri e grele am incercat si eu si inca nu ma descurc bine.

spyked88 - nice blues si no coment. bravo si voce si tot ;)

ilun - bravo te joci frumos tare pe corzi

art vandelay - am ramas fara cuvinte la amandoua piesele. Cel mai frumos ! bravo.

of topic: dar incepatori nu mai sunt care posteaza ? :):(

 

Sper ca nu am omis pe careva din ultimile posturi , am incercat sa raspund si eu la piesele voastre si ce sa zic keep on going. Poate am sa ajung si eu sa cant ca voi asa niste blues-uri.

 

 

 

eh tabu e bun , eu m`am incurcat , nush nu`s multumit de cum a iesit B) da ma rog e o idee :o , fara sa ma inregistrez il cant cat se poate d corect da de fiecare data cand incerc sa ma inreg ma incurc la o parte din el nush ce are .. o sa mai ma familiarizez cu audacity asta si vad eu ;)) , e 2a oara in viata mea cand il fol ;)

 

off topic: lasa audacity si foloseste niste softuri calumea. Iti recomant Sony Vegas (pt multi track recording) , Sonic Sound Forge (pt editare bucatzi sunet), si potzi sa incerci si Sony Acid Pro daca vrei parte de midi-uri mai mult. Daca vrei mai multe info pm me.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Marius, am ascultat si eu acum "Master of Puppets"...mi se pare ca efectul ales strica foarte mult...te-ai fi putut rezuma la un simplu distors, fara chorus, reverb si ce-o mai avea.Solo-ul lui Hetfield(primul solo al cantecului) suna mai mult decat ok.Din al doilea solo nu se intelege mai nimic, ar fi fost recomandabil sa tragi doua trackuri, ca si la primul...Oricum, dupa parerea mea, cel mai mare minus este efectul de pe riff-uri.Felicitari!

 

Carramba, suna foarte bine, desi imi da impresia ca se...taraste.Stevie Ray era mai infipt...E frumos, totusi!Bravo!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Art Vandalay, te felicit pentru piese...m-ai "vandalizat" ( :) ) sufleteste, pur si simplu... nu ma pot opri din ascultat piesa "Only Words"...excelent!

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Postez aici o varianta oarecum "improved" a duelului nr. 10, acela intarziat...O gherla pe la final si o plimbare pe aratura...Hope you like it. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

scuze pt. offtopic,dar aroslulescule,am zis ca daca te mai prind pe forum,te iau la rost: mai baga omule piese,ca imi place cum canti!

 

promit ca postez imediaT ce mai jung la net :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

una bucată string killin' blues (care mi-a omorât o coardă, şi se simte asta), un hootchie coochie man cântat pe acustică, scos live dintr-o bucată (am şi martori :) ) şi un intro de la hey hey, la care mai am de lucru. sper să deschid în curând topicul cu lista de melodii... :)

spyked_kill_that_string.mp3

spyked_hootchie_coochie_man_acoustic.mp3

spyked_hey_hey_intro.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

Postez aici o varianta oarecum "improved" a duelului nr. 10, acela intarziat...O gherla pe la final si o plimbare pe aratura...Hope you like it. :)

bv ma , suna promitator :) am citit ca din oct 2004 faci chitara thats why you have my congrats :)

Link to comment
Share on other sites

Omorat de atatea taxe platite anul asta, revin si eu cu un remix la o piesa Beatles ... nu sunt pe gustul meu remix-urile si asa cum am mai explicat la celalalt remix Beatles sunt doar niste incercari ... este destul de multa munca asa ca nu am de gand sa mai fac prea curand asa ceva. Prima piesa este instrumentala iar la a doua folosesc si vocile originale Beatles ... nu va urez auditie placuta fiindca este posibil sa nu fie ...

Michel223_Remix_TAXMAN_The_Beatles.mp3

michel2233_And_I_Love_Her_by_Beatles.mp3

Link to comment
Share on other sites

Art Vandalay ... foarte frumoase piesele ... gandite si aranjate frumos ... Felicitari!

 

dalv ... multam' de urarea ta si de interesanta abordare a acelor "jingle ball" ... mergea si un bass mai ....

 

baumwolle ... tot mai bine .. succes in continuare ... ai o evolutie constanta si asta ma bucura.

 

Elethan ... in asteptarea scriptului cu pricina iata ascult piesa ta, cam tarzior dar o ascult .. nu vreau sa intru cu datorii in noul an ... se pare insa ca am sa o fac ... off ... piesa ta "Alone" asa cum a zis si baumwolle mai trebuie dezvoltata .. o rupere de ritm, o dezvoltare a armoniei, ceva care sa nu o faca monotona .. ideea este buna insa.

 

ilun ... este frumos blues-ul (blue2).. ma deranjeaza putin armonia de pe spate .. panorameaza chitarile sau foloseste alt instrument. "Acustic" .. suna foarte bine. Tema este interesanta ... mai umbla la armonie un pic ... atentie la armonia care se formeaza in urma suprapunerii cu solo-ul de chitara.

 

Marius T ... imi place ce se aude in "marius_cover_and_cosmin" ... as vrea sa o aud pe toata :)

 

s3raph ... aud ca stapanesti destul de bine chitara ... te astept cu piese lucrate.

 

spyked ... felicitari ca de obicei ... am ascultat tot ce ai pus ... "kill thet string" suna super .. pacat ca te-ai pierdut nitel pe la sfarsit ... imi place cum tragi si cu vocea la "seamus" ... progrese pe viitor .. nu te lasa!

 

Teamsters ... de obicei aici se critica mai mult piesele ... mai ales atunci cand nu plac ... faptul ca nu ai primit un oarece feedback la piesa postata inseamna ca nu prea are lumea ce comenta de rau ... Personal imi place ce aud acolo ... v-am ascultat si live asa ca toate laudele mele ... vocea este buna, ibricul cu pricina suna bestial ... chitara imi place .. eu zic ca prelucrarea voastra este foarte buna. Sper sa va revad in concerte.

 

Un om ... frumoasa dedicatia ta ... inteleg ca este vorba de sotia ta ... uite din partea mea sanatate multa si nastere usoara ... si sa va bucurati de viata alaturi de viitorul vostru copil.

 

La multi ani pentru toata lumea ... sper sa va regasesc in anul care vine mai activi pe acest topic, dar nu numai aici, pe forum in general ... am invatat multe de la voi si as vrea sa mai invat ... succese cu muzica si cu viata in general. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

mulţumesc mult, michel. pe kill that string s-a pierdut coarda pe la sfârşit, şi acordajul meu odată cu ea (şi eu odată cu acordajul... :) ). am decis totuşi să nu tai partea aia fiindcă m-a amuzat tare, deşi sună dezacordat rău. eh, când se rezolvă treaba cu setul nou de corzi poate pun ceva tot pe B.B. King, un stormy monday blues poate. :)

 

gata, mă duc să mă pregătesc.. la mulţi ani încă o dată tuturor care dau pe aici.. ne vedem la anul! :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc Michel, incerc si eu atat cat pot sa arat lumii anume sentimente pe strune de chitara...

La multi ani tuturor forumistilor si nu numai, sa aveti un an mai bun si... la cat mai multe bucurii!

Edited by nico
Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

Omorat de atatea taxe platite anul asta, revin si eu cu un remix la o piesa Beatles ... nu sunt pe gustul meu remix-urile si asa cum am mai explicat la celalalt remix Beatles sunt doar niste incercari ... este destul de multa munca asa ca nu am de gand sa mai fac prea curand asa ceva. La primul folosesc si vocile originale Beatles ... a doua piesa este instrumentala dar strambata si ea cu tot felul de aiureli. nu va urez auditie placuta fiindca este posibil sa nu fie ...

 

La multi ani tuturor membrilor acestui forum si spor la cantat. Gata! :)

Link to comment
Share on other sites

michel2233-mersi pentru comentarii, ca intotdeauna la obiect si relevante...it helps sa stiu de la cineva mai "pe felie" unde gresesc si ce sa schimb...acustic n-am avut timp s-o prelucrez, era doar o idee aruncata pe forum...glad 2 know ca ti-a placut...multi ani!

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Multumesc Un om, hututui, ilun, spyked88 ... si celor care ma suporta, sau imi suporta muzica ... La multi ani si voua ... Urarea voastra indraznesc sa o indrept catre tot RGC-ul fiindca a facut posibil sa ne cunoastem. Si ... HAI SARITI CU PIESE! ... GATA CU PAUZELE!

......................................................

"LET THE MUSIC PLAY ON

Just until I feel this misery is gone

Movin, kickin, groovin, keep the music strong

On and on and on and on and on and on and on

and on and on and on

and on and on

and on

ON!

......................................................

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.