www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Baumwolle

Michel, ca de obicei, o piesa superba. :) Ce-i lipseste insa e un punct culminant, un moment in care toata armonia sa explodeze...Somethin' like that... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:)

...tot cinta in bucla de vreo juma' de ora...

Faine cintecele repetitive care te forteaza sa vezi mai tirziu [si nu de prima data] imaginile si arhitecturile sonore foarte clar.

Melancolic, trist, prea rotund si... anorgasmic... misto intr-un cuvint! [din nou, cum spuneam... impecabil]

Am remarcat ca ai folosit portamento, care e un "efect" care mie-mi place foarte mult, daca e pus unde trebuie...si aici de cele 2-3 ori cind l-ai folosit [subtil]...e!

Da, aici sint de acord cu Baumwolle - eu l-as mai fi "umflat" [mai mult decit ai facut-o tu la minutul 3:10] putin la un moment dat...[chiar si pentru 10 secunde cu alamuri multe si percutie] dar atunci cred ca s-ar fi pierdut farmecul monotoniei si repetitivitatii cintecului.

Misto corurile, misto bassu', misto padurile...misto.

... trebuie sa-l opresc, ca nu mai stiu care-i capul si care-i coada... Ametitor!!!

 

PS Cine ti-a dat :) cu capacul pianului peste degete? [sau e de la ultimul bat pe care l-am trimis]

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

ehhh .. am facut piesa de pe la 12 noaptea pana dimineata la 5 .. cel mai mult am stat sa aleg tonurile .. in rest .. este un cantec minimalist .. nu prea am cautat zorzoane si cu toate ca am incercat cateva modulatii interesante am lasat-o asa mai simpla. La refren nu prea imi place ce a iesit ... am vrut sa evit cumva momentul acela tensionat .. sa las piesa monotona .. ca asa-i si starea mea ... MONO-TONA... totusi am aruncat 4 armonii cam neinspirate acolo. Portamento ... si mie imi place... am incercat un Theremin, un instrument virtual (insa) .. care suna tare dragutz si merge bine in piesa asta, dar nu am avut rabdare sa tot joyst-uiesc... este destul de greu sa nimeresti o linie melodica, am sa mai incerc insa... :)

 

Nu era batul tau Leo .. erau oarece nervi pe care am indraznit sa-i las acolo .. multi nervi ..

 

Multumesc Ionutz!

 

Marius T ... :) ... Ilun si restul .. ascult maine ca nu mai pot ...

Link to comment
Share on other sites

Suna fain si ca intotdeauna ai un ton reusit la chitara.

:)

 

Dar, pt. ca ai zis si de critici, delay-ul nu mi se pare setat adecvat stilului...ma rog, nu e o critica, doar o parere.

 

l-am setat asa pentru partea de ritm, si cand am tras solo-ul am uitat sa mai umblu la el. mie imi suna totusi bine asa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DANUTZ

Am facut un solo avand ca negativ piesa "Angie" de la Rolling Stones. Pentru ca am ascultat multe din piesele voastre pot sa spun ca mai am mult de invatat :) Totusi ma puteti ajuta cu cateva sfaturi cu privire la tehnica ... scuzati gherlele !fain.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest DANUTZ

Mai adaug inca o piesa care cred ca mi-a iesit mai bine decat cealalta... negativul l-am gasit pe la un prieten si habar nu am de la ce piesa este. Se termina cam brusc... iar sunetul este prin Guitar Rig 2. unknown_solo.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Văd că locul ăsta a rămas (temporar, sper) părăsit, aşa că încerc să îi dau eu un pic de viaţă. Am ataşat un blues arhicunoscut, scris de Robert Johnson şi înregistrat iniţial în 1936 în San Antonio. Nu ştiu cât de autentic sună interpretat de mine. Enjoy.

spyked_walkin_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Mai, Bibi, mai... Un singur comentariu am: la "Walkin' Blues" se cam simte lipsa slide-ului... Cauta sa faci rost de unul... In rest... :) Brilliant! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest vladdmarginean

salut michel. e misto swing-ul tau numai ca suferi de aceeasi problema ca si mine... nu prea ai tema... sau daca e se pierde undeva... ( adica e usor aglomerat discursul muzical... ca sa fiu academic)in rest ... misto

:)

Salut!

 

Vlad sunt. Bai, mishto piesele, mai ales "Vremea", aveati vocalisti mishto pe vremea aia, mai ales unu,....cu plete, fara cioc.......... Dar si chitaristun era la fel....

 

Oricum e super!

 

Ne auzim

 

Salut

Link to comment
Share on other sites

Bravo tibi imi place dar ar fi cateva de zis, sper sa le zic bine.

Odata vezi la cinelele alea la piesa si da vol mai mic la ele ca suna prea tare, a doua pe undeva in piesa chitara incepe sa nu se mai auda si a 3-a mai scoate din bass ca suna prea infundat sau baga niste inalte egalizeaza putin piesa.

In rest felicitari pt ritm :).

Link to comment
Share on other sites

Bravo tibi imi place dar ar fi cateva de zis, sper sa le zic bine.

Odata vezi la cinelele alea la piesa si da vol mai mic la ele ca suna prea tare, a doua pe undeva in piesa chitara incepe sa nu se mai auda si a 3-a mai scoate din bass ca suna prea infundat sau baga niste inalte egalizeaza putin piesa.

In rest felicitari pt ritm :).

 

hmmm... acum am vazut si eu cum suna la boxe... am facut egalizarea cu castile (de 12 lei) :)

me fix! :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte dragutza piesa ilun ... mai ai de lucru la ea, asta este clar ... Imi place tonul chitarii si ce canti acolo. Acum ... intrebare .. este compozitie? sau un cover dupa o piese foarte cunoscuta .. te intreb fiindca armonia, bass-ul ma duce foarte repede cu gandul la "Aisha" a lui KHALED .. parca asa se cheama ... Daca este compozitie incearca sa schimbi ceva la ea...

 

Burb ... :) ...

 

Vlad... frumos... suna bine... sper sa mai lucrezi la ea ca este pacat sa o lasi asa, mai gresesti pe alocuri si probabil poti sa repari asta.

TB_TM... am ascultat acum "Chaos lo q" ... suna foarte bine! .. la solo mergea chitara mai tare un pic.

dmc... ca de obicei ... esti acolo unde trebuie. Nu prea am ce sa comentez .. doar poate ca-i prea scurta piesa si ca ai putea sa integrezi mai bine chitara din mixaj ... cel putin asa se aude la mine, ma refer la volum.

DANUTZ .. bine ai venit pe forum .. nu cred ca am apucat sa te salut ... sper sa postezi cat mai multe piese. La Angie nu-i prea reusita introducerea insa in timpul piesei te descurci foarte bine. Si a doua piesa suna foarte bine dar mai ai de lucru...

Spyked88 ... 3 piese am ascultat .. ca de obicei .. foarte ingrijit iar mixajele aproape foarte bune. Si vocea!!! :)

Un om .. te-am laudat destul pana acum asa ca nu mai zic nimic... doar ca se simte sculicica noua.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Foarte dragutza piesa ilun ... mai ai de lucru la ea, asta este clar ... Imi place tonul chitarii si ce canti acolo. Acum ... intrebare .. este compozitie? sau un cover dupa o piese foarte cunoscuta .. te intreb fiindca armonia, bass-ul ma duce foarte repede cu gandul la "Aisha" a lui KHALED .. parca asa se cheama ... Daca este compozitie incearca sa schimbi ceva la ea...

 

 

Bafta!

:) e compozitie, si culmea mi-a zis si maica-mea care a auzit intamplator melodia ca e cover dupa aisha...o sa vad ce se mai poate face la ea...multzam de tips

Link to comment
Share on other sites

cam asa suna rig-ul meu printr-un microfon puturos de la o casca veche... :) (sper ca se poate deduce ca suna bestial in realitate :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.