www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vst Plug-ins


Recommended Posts

OK, habar n-am cum se lucreaza cu VST-urile. Ca programe de inregistrare am Adobe Audition si Cubase LE. Poate cineva sa ma lamuresca cum lucrez cu VST-urile? In sensul ca am gasit pe net un VST plugin de bass, adica un .dll cu care habar n-am ce sa fac. Am incercat sa-l copiez in folder-ul de VST-uri ale lui Cubase insa programul nu-l recunoaste dupa aia.

Poate cineva plecand de la datele de mai sus sa-mi explice, babeste sau ca la un copil de gradinita cum fac sa meraga acele VST-uri? Toata procedura...

 

Multumesc in avans

Link to comment
Share on other sites

OK, habar n-am cum se lucreaza cu VST-urile. Ca programe de inregistrare am Adobe Audition si Cubase LE. Poate cineva sa ma lamuresca cum lucrez cu VST-urile? In sensul ca am gasit pe net un VST plugin de bass, adica un .dll cu care habar n-am ce sa fac. Am incercat sa-l copiez in folder-ul de VST-uri ale lui Cubase insa programul nu-l recunoaste dupa aia.

Poate cineva plecand de la datele de mai sus sa-mi explice, babeste sau ca la un copil de gradinita cum fac sa meraga acele VST-uri? Toata procedura...

 

Multumesc in avans

 

VST se foloseste cu fisiere midi pentru a inlocuii sunetul midi generat de cartea de sunet cu samplerulire respective.

In Cubase:

Importezi fisierul midi

Mergi in devices si alegi VST instruments

Incarci (alegi din lista) VST-ul de bass

In fereastra principala selectionezi pista de bass

In coloana din stinga ai "out": selectionezi VST-ul

Play, si bassul suna cu sunetele VST-ului.

Atit.

Link to comment
Share on other sites

Guest prometeus

vst-urile se aplica la orice fel de track (nu doar midi) ca efecte in timp real (nedistructive). in principiu, activezi ce vst ai nevoie, dai play si modifici setarile pana suna cum vrei tu...

Link to comment
Share on other sites

E adevarat, raspunsul meu e incomplet (referindu-ma numai la VST-ul de bass).

Exista 2 tipuri de VST (Virtual Studio Technology): instrumente (VSTi) si efecte audio (VSTfx). Prima categorie face ce-am descris eu, a doua la ce-a descris prometeus.

Link to comment
Share on other sites

Daca ai timp sa citesti:

 

http://www.tweakheadz.com/software_plugins.htm

 

Daca ai si mai mult timp sa citesti, si esti interesat de subiect, tot ghidul este foarte interesant si util:

 

http://www.tweakheadz.com/guide.htm

 

Depinde de ce versiune de Audition folosesti, plugins-urile VSTi s-ar putea sa-ti mearga sau nu. 2.0 avea suport doar pentru VST, 3.0 are si pentru VSTi. Din ce ai scris tu deduc ca e un plugin VST. Daca citesti ce scrie la primul link o sa te lamuresti care e deosebirea.

 

Si ca sa raspund la intrebarea ce faci cu plugin-ul: daca e doar un .dll chior, fara installer, il copii intr-un director pe care ti-l alegi ca si director de plugin-uri VST. Locatiile preferate de installere sunt C:\Program Files\VSTPlugins sau C:\Program Files\Steinberg\VSTPlugins. Daca plugin-ul are installer, o sa te intrebe la instalare unde vrei sa-l pui. Apoi, in Cubase te duci in Devices -> Plug-in Information si-ti alegi calea la directorul de plugins-uri, sau in Audition te duci la Effects -> Add/Remove VST Directory si faci acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc baieti. Am incercat aseara in Cubase LE ce mi-ati zis. Io am vrut asa:

-Zic, conectez chitara in line-in, deschid Cubase, deschid un track audio, ma duc in Devices, selectez VST Instruments, acolo iau Bass4 Module (.dll). Mi-l deschide, no settings. Ok activez Read si Write. Am inteles ca daca activez VST-ul chitara va suna ca un bass. Am incercat apoi sa setez output-ul Track-ului Audio, dar nu aveam decat "bus 1" fara alta optiune, iar in VST-urile Track-ului sunt cele pe care le are Cubase-ul, si nu puteai sa schimbi decat intre Bus 1 si Vstfx1 si atat. Am incercat toate variantele si nu a mers nici real time nici ca recording. Ce n-am facut bine?

 

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca daca activez VST-ul chitara va suna ca un bass...

 

Asta nu se poate cu un instrument VST. Ce cauti tu este un efect (octaver) VST. Cauta "vst plug-in octaver" in google si gasesti gratuite.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

http://www.clape.ro/pages/forum/forum_viewtopic.php?88

 

ai acolo un tutorial cubase sx3 si poti vedea cum se pun pe trackuri instrumente virtuale.

sper sa nu se supere adminu ca dau link dar e prea mult de copiat ca pagini si postez si aici..

 

http://www.clape.ro/download.php?view.1600 aici tutorialul video dar din pacate trebuie sa ai aprobare de la admin sa descarci (regulile site-ului spun sa ai activitate pe site pt a putea downloada.. pe forum si la upload)

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc baieti. Am incercat aseara in Cubase LE ce mi-ati zis. Io am vrut asa:

-Zic, conectez chitara in line-in, deschid Cubase, deschid un track audio, ma duc in Devices, selectez VST Instruments, acolo iau Bass4 Module (.dll). Mi-l deschide, no settings. Ok activez Read si Write. Am inteles ca daca activez VST-ul chitara va suna ca un bass. Am incercat apoi sa setez output-ul Track-ului Audio, dar nu aveam decat "bus 1" fara alta optiune, iar in VST-urile Track-ului sunt cele pe care le are Cubase-ul, si nu puteai sa schimbi decat intre Bus 1 si Vstfx1 si atat. Am incercat toate variantele si nu a mers nici real time nici ca recording. Ce n-am facut bine?

 

Mersi

 

tragi chitara in stil bassistic ,incerci sa fie atacul ca si la chitara bas .fara a lovi prea tare coarda ca sa nu urvr tonul la partea de atac.

Dupa ce ai tras pe un track , cauti efect DX de pitch-control si cobori cu 12 semitonuri ( o ctava) , apoi cu un EQ filtrezi ca sa sune a bas .

Nu va suna chiar ca si o chitara bas din mai multe motive dar vei avea un bas ptr fond ( mai bine cumperi un bas ieftin seconf hand)

 

Deci nu este nevoie sa ai in realtime efectul la inregistrare !ci procesezi semnalul postrecording .

Unele polaci de sunet aui efecete ptr inregistrare ,dar nu toate te lasa sa si inregistrezi .

 

Procedeul este un pic mai greoi deoarece terbuie sa exersezi cum sa canti "basistic" si sa simti ce va suna bine dupa prelucrare .

Dar asa este cu toate plugin-urile realtime ale track-urilor , cu cat mai multe efecte vei folosi si mai multe track-uri programul procedeaza la o reducere a calitatii ca sa poata rula .Asa ca degeaba este super digital mixerul dupa mixdown vei avea alt sunet !

Probabil super PC-urie cu procesor 4 core, plin de RAM si viteza mare de prelucrare poate sa lucreze mai bine in realtime cu multe efecte si tracj-uri ,dar nu stiu daca merita investitia ptr un home hobby .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.