www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Concert Legacy joi 24 nov 2005


Blondu
 Share

Recommended Posts

Guest Sheriff

Cantarea a fost misto, felicitari trupelor :). Ma bucur ca mai exista trupe tinere care incearca sa cante chestiile pe care le canta Straightshots. Legacy m-au surprins intr-un mod placut, desi stiam din recenzii mai vechi ca-s meseriasi. Cat despre HB... sunt fan inca de la ultimul concert din Mamou si acu au sunat chiar mai bine.

M-a impresionat placut stilul de a canta al lui blondu (de la Legacy), are...cum sa zic, un fel de dezinvoltura, fluiditate... :)

N-am ramas la jam asa ca nu stiu cum a iesit, dar sper ca a fost fain, astept si alte impresii.

 

ED: aa, da, si ma bucur ca a venit multa lume de pe forum si am apucat sa mai cunosc cativa, imi spunea cineva(Cosu?) ca se astepta sa fie doar vreo dooj' de oameni mai mult sau mai putin treji.

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

aa, eu ma gandeam sa -mi iau doar headu care tot cam atat face, in ian-feb o sa plec prin germ , am vazut p siteuri de la ei un head avt150 650 e , ... care e treaba cu vama , cand il iau de la ei si vin cu el inapoi s considera bun personal , so nu stiu mai imi iau ceva comisioane in plus? cum e cu tva-ul, odata c am platit tva u 16% sau cat e in u.e .. nu mi mai cere si tva in rom nu ? daca vi si cu un cabinet d-ala p bancheta din spate crezi ca zic aia ceva? :)

Link to comment
Share on other sites

Legal este asa.. iti iei tva din germania dar iti trebuie niste hartii de tax free de la magazinul de la care il iei si dupaia platesti tva la noi in vama si taxe vamale care sunt 20% din valoarea de catalog de la ei.

Dar de obicei nu te controleaza.. si nu ai treaba. Si nu mai platesti la noi taxele cu pricina.

Sau zici ca e cadou .. si ca e vechi :) Adica e indicat sa nu-l aduci in cutie.

E misto cu head.. iti mai faci 2 cabinete de 4*12'' de 30W celestion vintage .. si SUNA de rupe. Si ala de sus .. asa in unghi :)

Link to comment
Share on other sites

Guest caracatita

si eu am aceasi idee :)

nu sunt sigur daca am inteles bine , cand cumpar headu nu platesc tva-u lor , considerandu-se ca o sa l platesc pe cel al romaniei, cand defapt la vama pot sa l bag in fundu' portbagajului fara cutie, si sa zic ca defapt e o scula de-a mea mai veche, bun personal.. si nu se mai plateste tva ul nostru si nici taxele vamale care fac 39%.. ? :)

Edited by caracatita
Link to comment
Share on other sites

Mai cand cumperi la magazin .. il platesti .. dar cand ajungi cu masina in vama dinspre ungaria in romania (prima inainte sa ajungi la zona cu duty free-uri) te duci cu factura de la magazin si zici ca vrei tva-ul inapoi. Daca nu merge asa, trebuie sa intrebi la magazin sa-ti dea un formular pe care il trimiti din tara prin posta la magazin si apoi magazinul iti trimite tva-ul intr-un cont pe care il ai tu .. in tara in valuta (euro).

Eu am mers pe varianta a doua cand mi-al luat ampul. Prima varianta merge in momentul in care magazinul de la care cumperi are optiunea Tax Free shopping si dupa ce cumperi te duci in magazin la receptie si ceri formular de tax free unde iti scrie date din pasaport. Si cu formularul tax free te duci in vama la unguri .. inainte sa ajungi la romani si iti pune o stampila cum ca ai scos respectivul aparat din UE. Cu talonu ala de tax free te duci la Eurolines parca si ei iti trimit banii .. sau ti-i dau pe loc nu mai stiu.

Oricum la tax free iti da un pic mai putin decat valoare tva-ului .. in functie de niste intervale de pret iti returneaza o suma fixa.

 

Lasand asta .. Va astept la concert :)

Promit ca o sa sune mult mai tare :)

Link to comment
Share on other sites

Concertul se apropie .. eu unul de abia astept.

Va astept in numar cat mai mare.

Pentru noi e un concert destul de special pentru ca nu de mult s-au implinit 4 ani de la primul concert.

ai uil bi there

ca mi-a placut la aniversarea rgc

credeam ca nu mai canta nimenea de-astea

Judas rulz(da sa nu ziceti ca am zis io,ca se supara puristii de bluz si nu mai vin la noi la concert,oricum mai mare varza stilistica precum la noi n-am mai vazut :)

Link to comment
Share on other sites

A fost foarte tare. Un concert intim ca zic asa. Spectatori nici multi, nici putini , sunet nici tare nici incet dar per total foarte marfa. Am remarcat abundenta de tricouri/hanorace cu Manowar, oarecum explicabila. Pe langa repertoriul normal Legacy compus din compozitii propriii am auzit vreo 3 sau 4 coveruri Manowar, 2 Iron Maiden si un prea bestial Highway Star unde Ovidiu a pus cireasa pe tort cantand la clapa.

Mie mi-a placut tare mult.

Poze n-am dar poate i se face cuiva mila si posteaza.

 

 

BRAVO BAIETI!

Link to comment
Share on other sites

Guest Morrison

cum puteti sa cantati pe sunetul ala de acolo nustu

si acustica e groaznica

am mai vazut si un articol in sapte seri care cica big mamu=rock

kul

mai sunt nazisti pe-acolo ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.