www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Heavy Guitars


srbnmircea

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pretul ar fi cam 50 si ceva de euro vine cu husa ... dar atentie !!! nu prea ai cum sa canti la ea decat cu strapul pus!!! io am dat-o ca exemplu ca era prima chitara care mi-a venit in cap care sa coste noua sub 2 milioane... SINER ti-ashi recomanda staggu de 250 ron ... mai mult ... nu uita ca poti sa tai si rosii pe el ... pe hora n-ai cum :)

Link to comment
Share on other sites

Eu iti recomand o acustica proasta, preferabil cu actionul foarte ridicat. O electrica gen ibanez este foarte comoda, dar iti dezvolti mai greu forta in degete si duritatea calusului(varful degetului). Pe o acustica ai nevoie de mai multa forta, si ti-o dezvolti mai repede.

Parerea mea este ca iti dai seama mai usor de unele greseli daca folosesti distorsiune(sau compresie). Mai ales ca tehnici de mutting. Cand m-am apucat de chitara, ampul meu avea un distors groaznic, si am cantat mult clean. Cand mi-am luat un procesor am fost extraordinar de uimit sa-mi dau seama ca tre sa am grija si de corzile pe care nu cant.

Link to comment
Share on other sites

Ba au,k ne-am inteles pe o electrica si nu strang 2000 de ron ca sami iau acustica de 250.Deja i-am putut convinge sa ma lase sa-mi iau Bc Rich k nu le-a placut forma. :)

Si sigur o sa aiba de zis ceva de genu"De ce imi mai iau si acustica cand imi iau electrica"

 

Si chiar daca le zic ceea ce mi-ai zis sunt siiigur ca nu o sa ma lase.

Asa ca raman cu electrica,am aflat ca Grosu e in Bucuresti si pot sa ma duc la el sa-mi puna emg pe un Warbeast si sa-i vopseasca gatul.Deci nu am ce sa mai fac

Edited by srbnmircea
Link to comment
Share on other sites

aha.scuze daca nu am inteles din prima.Vreau sa vopsesc gatul pentru ca nu-mi place cu arata,uitate si tu

http://www.bcrich.com/warbeast_guitar.html

il vreau negru ca sa se asorteze cu corpul si cu headstockul

 

dar daca apare asta nu ma mai duc la Bucuresti

http://www.bcrich.com/warbeast_nj_dlx.html

stau linistit

Link to comment
Share on other sites

Copile, eu zic (fara nici o rautate) ca nu esti pregatit (inca) sa-ti cumperi o chitara (daramite un instrument muzical). Citeste, documenteaza-te si apoi mai vorbim. :)

Link to comment
Share on other sites

Omule, nu cred ca iti lacuieste cineva fret-boardul...fara sa-ti scoata freturile. Nu am vazut nicaieri maple baituit negru. Tu vrei o chitara cu fretboard de ebony.

 

Vezi ca dozele alea supermegameseriase sunt egale cu zero daca intri cu ele in placa de sunet, sau intr-un combo de doua milioane. Iti trebuie un amp/procesor capabil ca sa sune cumva

Link to comment
Share on other sites

Omule, chiar recomand sa NU iti iei chitara daca merge dupa parinti. Cati ani ai? Care e treaba parintilor in visele tale? Tu ai alegerea sa-ti iei ce chitara vrei. Decat sa te iei dupa parinti... las-o balta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.