www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Domeniu .ro


Cosu

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

de ce trebuie in romana neaparat ? Nu inteleg... Multe lucruri suna nasol in romana, din pacate, cat de mult urasc eu bagarea cuvintelor englezesti in limba romana (ex : "esti okay" sau "am un job" sau "fii cool") si tot consider ca unele chestii, in special domeniile, suna mult, mult mai bine in engleza...

 

Ceva foarte seminificativ ar fi guitar.ro, dar e luat... theguitar.ro e liber... RGC.ro e liber si de asemenea e misto, e scurt, e liber, ce mai vreti ?

 

guitarists.ro nu e chiar atat de rau, dar nu stiu, nu prea suna bine.. chitaristi.ro nici nu mai vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

aici sunt total de acord. chitaristi.ro e ca nuca in perete. naspa rau. nu stiu de ce trebuie sa fie neaparat in romana; adica, daca cineva vine cu o propunere buna in romana sunt de acord, dar din pacate singura pe care o avem pana acum suna f.f. prost.

oricum, btw, google face cautare intai in titlul siteului si apoi in content (ca importanta), deci oricum adresa nu are asa mare importanta pentru motoarele de cautare, ci pentru vizitatori, ca sa poata sa tina minte si eventual (de ce nu??) sa'i impresioneze.

Link to comment
Share on other sites

.................

m-am mai gandit la corzi.ro ...

 

 

lol!!!! :):):)

nu, chiar nu cred ca theguitar.ro sau corzi.ro ar fi o solutie. mai bine ii zici guitarforum.ro decat o tampenie d'asta. (cu toate ca rgc.ro chiar suna bine)

Link to comment
Share on other sites

Sunt de acord. RGC macar are sansa sa devina o chesite cunoscuta prin ea insasi in timp ce restul sunt derivate ale cuvantului chitara/guitar. N-ar strica sa fie si guitarists.ro pentru cei ce n-au sansa sa auda de RGC si ca sa fie mai sus in hit-uri la google. Spre exemplu eu cand discut off-forum cu anumiti memnri despre cine stie ce topic deja ma refer la forum ca "rgc" si asta s-a intamplat automat.

 

Ma gandesc daca are cineva argumente solide contra "rgc" sa zica pt ca io nu prea vad.

Link to comment
Share on other sites

Singurul dezavantaj pe care il gasesc denumirii de rgc e ca e criptic. Dar in fond RLUG (romanian linux users group) e la fel si uite ce bine o duce. Sau CG forum - cea mai mare comunitate din romania www.computergames.ro/forum

Astept pareri pro / contra rgc.ro caci incep sa inclin spre denumirea asta ....

Link to comment
Share on other sites

www.guitar-comm.ro

sau

www.guitarcom.ro ori www.guitarcomm.ro suna bine? cred ca se poate face ceva in ideea asta, care duce imediat cu gindul la chitara si comunicare. plus ca se pronunta foarte usor, daca este sa vorbesti cu cineva zici foarte usor ghitarcom, nu? "Sint pe ghitarcom", "Uita-te pe ghitarcom ro si vezi ca...", ceva in genul asta se zice usor.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul n-as prefera guitarists.ro ca parca prea ne americanizam (daca deja am inceput sa vorbim ca ei asta nu inseamna ca trebuie sa ne numim si site-urile in engleza :) pai ce draq chiar asa de usor putem sa ne pierdem identitatea noastra nationala, haideti mah dati-o-ncolo de treaba :) ) oricum chitaristi suna prea de la Ocea apai hai sa-l numim basisti.ro :) .Va rog frumos sa recunoasteti ca suna chiar frumos :(

Link to comment
Share on other sites

Atrag cu respect atentia ca, daca cuvintul "guitar" in diversele sale forme in romana sau engleza nu apare in numele domeniului, este o mare greseala. Daca se folosesc abrevieri, gen RGC, obligatoriu trebuie inclus si un cuvint sugestiv si la obiect. Un exemplu bun este chiar www.kvraudio.com, care initial s-a numit kvr-vst.com. Nici dracu nu mai stie de la ce vine kvr, dar "audio" rezolva problema... KVR a ramas ca o particula de indentificare si personalizare in noianul de audio online.

Link to comment
Share on other sites

si totusi, rgc-chitaristi nu e tocmai bine. fratilor, care nu vreti in engleza, faceti propuneri in romana. iar celor care nu va place in romana, faceti propuneri in engleza. decoamdata cele mai mediatizate raman guitarists.ro si chitaristi.ro si daca nu aduceti ceva nou o sa ramanem cu astea.

 

btw, razvan .. si eu subscriu la basisti. ro :) .... ma rog, da avand in vedere ca nu suntem singuri pe aici, cred ca ar trebui sa se numeasca basisti-si-altii.ro :)

 

pe de alta parte sunt de acord cu mmg, cu specificatia ca totusi m'am gandit o groaza la un nume cat de cat ok (la care sa nu te prapadesti de ras imediat ce il auzi) care sa contina o forma a cuvantului guitar (rom sau eng) si nu am reusit sa gasesc. guitarcom e ok dar daca nu vrei in engleza ....... in romana chi-ta-ra are 3 silabe ceea ce coagulat cu inca un cuvant sau o abreviere o sa rezulte in ceva imposibil de pronuntat usor si cursiv si frumos.

Link to comment
Share on other sites

La un moment dat stiam ce inseamna, cu citiva ani in urma, dar am uitat...

"www.kvraudio.com putea la fel de bine sa se numeasca www.kvr.com"

Se pare ca ei nu au fost de aceeasi parere, si inclin sa cred ca stiu ei bine de ce. Imi mentin parerea ca numele acestui domeniu trebuie sa includa cuvintul "guitar", intr-una din formele sale. Pe de alta parte, ca nume al comunitatii, Romanian Guitarists Community este excelent. In schimb, folosit in numele de domeniu, RGC este bun si pentru a reprezenta un RCB sau RSD, eventual dipolarizat. :-) Nimeni din afara nu poate spune despre ce este vorba... Apoi, numele domeniului nu trebuie sa fie neaparat

si numele comunitatii. Pentru ca ideea este, pina la urma, ca aceasta comunitate sa fie mai mult decit un domeniu, nu? Domeniul este extensia online a unei comunitati fizice, cel putin ca planuri de viitor, nu-i asa?

Dar, fiind online, trebuie sa fim constienti ca domeniul te aduce la comunitate, si nu invers. Nu trebuie gindit in viceversa acest fenomen.

Numele domeniului trebuie gindit in asa fel incit daca cineva il vede intr-o lista, un top sau o referinta, ori intr-o semnatura pe un alt forum, sa aiba din prima o oarecare idee despre ce este vorba. Daca vrei sa devii cit mai cunoscut, nu trebuie sa te denumesti criptic. Sau punem de o congregatie oculta aici? :-) Iar o sa zica astia la stiri ca rocherii e satanisti...

In acelasi timp trebuie sa fie foarte usor de "vorbit", numele de domeniu.

Scuze daca par ca dau lectii, este o deformatie profesionala care are efectele cele mai nasoale cind ii explic nevestei mele in bucatarie de ce sosul a iesit prea dulce pt ca morcovii folositi au inghetat in camara noaptea trecuta.

Link to comment
Share on other sites

Fratilor.. Nu e obligatoriu ca domeniu sa descire complet tema siteului, asa hai sa luam

 

www.nistebaietivorsafacaunsitedesprechitaresiocomunitateromaneasca.ro ..

 

Uite la Google. Google este al 3-lea site din lume ca vizitatori, primul fiind Yahoo (de asemenea de notat numele) si al doilea MSN.

 

Google este cel mai popular motor de cautare.. Nu se cheama search.com sau altele, ci simplu , google. Lumea il tine minte drept un search engine si nimeni nu-si pune intrebarea de ce se cheama google.

 

Bineinteles ca s-ar putea chema si guitarcom.ro, si orice altceva ,dar ce conteaza ? Site-ul si forumul trebuie sa fie de calitate, si daca vor fi (eu imi pun sperante ca vom reusi sa le facem asa :) ) lumea va veni, indiferent ca se cheama rgc.ro, guitarcom.ro sau haisaneluamlatranta.ro ...

 

 

Oricum domeniile sunt hotarate deja, aceasta discutie nu mai are rost.. Va multumim tuturor pentru contributii.

Link to comment
Share on other sites

"Uite la Google. Google este al 3-lea site din lume ca vizitatori, primul fiind Yahoo (de asemenea de notat numele) si al doilea MSN.

 

Google este cel mai popular motor de cautare.. Nu se cheama search.com sau altele, ci simplu , google. Lumea il tine minte drept un search engine si nimeni nu-si pune intrebarea de ce se cheama google."

 

Alex, nu compara mere cu pere. In spatele celor trei nume pe care le pomenesti s-a aflat si o forta de marketing, campanii de publicitate, prezentari in media etc. Acolo nu trebuia un nume cu elemente descriptive, ci distinctive. Nu este cazul aici, acest site nu este in competitie cu altele cu aceleasi functiuni, si nici nu are mijloacele unei campanii precum cele pe care si le permit gigantii de care ai vorbit. Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu-mi plac argumentele inconsistente.

 

Atunci cind nu ai nimic altceva in spate decit entuziasmul si buna vointa, orice lucru, cit de mic, trebuie pus sa lucreze impreuna cu acestea. Iar numele domeniului nu este deloc un lucru mic, fiindca, pina la urma, este singurul element de marketing pe care ti-l permiti pe bani putini.

 

Important este ca ati luat o decizie si, oricare ar fi aceasta, acest site este in lista mea de bookmark-uri si de recomandari catre prieteni si cunoscuti.

Link to comment
Share on other sites

Edited.

Adica am editat mesajul meu de mai sus care nu mai este numai un citat. Scuze, nu-s obisnuit sa dau reply la mesaj, ci numai la topic. Sau am apasat Quote? Naiba stie, sint usor adormit...

Link to comment
Share on other sites

"Uite la Google. Google este al 3-lea site din lume ca vizitatori, primul fiind Yahoo (de asemenea de notat numele) si al doilea MSN.

 

Google este cel mai popular motor de cautare.. Nu se cheama search.com sau altele, ci simplu , google. Lumea il tine minte drept un search engine si nimeni nu-si pune intrebarea de ce se cheama google."

 

Alex, nu compara mere cu pere. In spatele celor trei nume pe care le pomenesti s-a aflat si o forta de marketing, campanii de publicitate, prezentari in media etc.  Acolo nu trebuia un nume cu elemente descriptive, ci distinctive. Nu este cazul aici, acest site nu este in competitie cu altele cu aceleasi functiuni, si nici nu are mijloacele unei campanii precum cele pe care si le permit gigantii de care ai vorbit. Nu vreau sa intru in polemica cu tine, dar nu-mi plac argumentele inconsistente.

 

Atunci cind nu ai nimic altceva in spate decit entuziasmul si buna vointa, orice lucru, cit de mic, trebuie pus sa lucreze impreuna cu acestea. Iar numele domeniului nu este deloc un lucru mic, fiindca, pina la urma, este singurul element de marketing pe care ti-l permiti pe bani putini.

 

Important este ca ati luat o decizie si, oricare ar fi aceasta, acest site este in lista mea de bookmark-uri si de recomandari catre prieteni si cunoscuti.

 

Ai dreptate din anumite puncte de vedere, DAR, nu-mi spune tu mie ca noi vom avea vizitatori din oameni care intra in browser si zic, hmm, ma gandesc ce-o fi la guitarcom.ro (sau ce alt domeniu consideri tu f. semnificativ pentru noi si hop, site-ul nostru.. sa fim seriori.. da, guitar.ro intr-adevar ar fi fost o frumusete, dar din pacate, nu este liber.

 

In legatura cu gigantica reclama, intr-adevar, ei au avut, au si vor avea intotdeauna un spate pentru o promovare imensa, de aceea ei vor fi intotdeauna pe primele locuri din rankurile mondiale iar noi ne vom limita la romania, nu are nici o legatura cu numele domeniului, deci daca vrei sa vorbim de argumente inconsistente sa incepem cu al tau, care practic bate campii deoarece, precum tu ai spus-o, sa nu amestecam merele cu perele.. Google si Yahoo sunt doua siteuri care cuprind f, f. multe categorii in f. multe limbi, pe cand site-ul nostru va fi strict chitare si muzica rock, si strict in romania (ma rog, si romanii din afara)...

 

Nu spun ca nu ai dreptate in legatura cu "cel mai mic detaliu ne poate ajuta," pentru ca este f. adevarat, dar asta nu inseamna ca trebuie sa folosim un domeniu care suna nasol, doar pentru a fi putin mai aproape de tema site-ului, pentru ca ai sa vezi, nu ne-am departat asa de tare in alegerea noastra :)

 

Oricum nu-mi lua post-ul in nume de rau, nu am nimic cu tine ba din contra, chiar apreciez gestul tau de a ne sfatui de bine, doar ca nu ai 100% dreptate, cel putin din punctul meu de vedere.

 

Bafta Cosule.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.