www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Sa Mai Invat?


Guest dollphin1
 Share

Recommended Posts

Guest dollphin1

Salut tuturor !

 

Am si eu nevoie de niste sfaturi din partea voastra. Cei mai experimentati :)

 

Cant la chitara de aproape 2 ani si pana acum am facut fara profesor. Am invatat ceva piese pt chitara clasica pt ca asa am considerat eu ca e bine pentru inceput. Manualul lui Lucian Suciu. Cateva piese de acolo.

 

Am mai invatat si ceva piese de blues dar mai simple. Asta e calea pe care vreau sa o apuc.

 

In paralel mai fac ceva exercitii de viteza, digitatie, etc... ce am mai gasit si eu pe internet.

 

Ce vreau sa va intreb? Ce sa fac in continuare? Am nevoie de niste directii. Poate exista ceva metode. Nu de alta dar sa nu o iau pe un drum gresit. Stau cam prost cu timpul deci intentionez in continuare sa invat singur. Mai ales ca dupa parerea mea rezultatele sunt destul de vizibile.

 

Astept opinii si sfaturi de la voi. Mersi si numa bine !

Link to comment
Share on other sites

Salut! De unde ai luat cartea? Sti cumva vre-o librarie on-line de unde sa o pot comnda? Eu sunt din Constanta si nu am gasit-o nicaieri....

Link to comment
Share on other sites

aceeasi intrebare de la un "incepator incepator"...stiu acorduri de baza...cateva melodii (nu multe :)...inca)...m-am apucat de game mai nou pentr digitatie si niste exercitii (ex: 1234 pe toate corzile)...ce sugerati mai departe...in paralel cu ce am spus...:)...aplicatii :(...ca tot era deschis topicu asta am decis sa postez aici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

nu cred ca exista un "drum" gresit, atata timp cat iti place directia in care ai apucat-o. :) inteleg ca te atrage blues-ul. de ce nu continui pe directia asta, atunci? asculta, documenteaza-te despre blues, exerseaza cat mai multe piese in genul asta. eventual ai putea incerca niste jazz.

 

nu sunt "profesor", sunt mai incepator decat tine, dar asta e parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest dollphin1

Da, inteleg. Documentatie am o groaza. Timp sa fie. Ma gandeam ca poate exista ceva metode consacrate. Pedagogic vorbind.

Pentru ce interesati.... cateva atasamente pe care le consider eu utile.

Link to comment
Share on other sites

Guest dollphin1

Mersi Eugen. Si totusi.... hai sa lasam ironiile la o parte. Eu am propus un topic. Adevarul e ca de cand l-am propus nu a venit nimeni cu nimic interesant.

 

Incep sa ma indoiesc de "talentele chitaristice" ale multor membrii de pe aici. No offense dar cand citesti pe forum ai impresia ca sunt numai genii pe aici. Mersi oricum celor ce au raspuns.

 

Poate totusi se indura cineva si face ceva util si pentru "incepatori"

Link to comment
Share on other sites

Poate totusi se indura cineva si face ceva util si pentru "incepatori"

 

Salutare,

nu numai util ci indispensabil daca vrei sa cinti serios una din zilele astea: game.

In fisierul Guitar Pro gasesti gama Do major in 7 pozitii. Fiecare pozitie corespunde unui mod, dar asta-i alta chestie, pentru inceput invata pozitile si unde sint notele pe chitara.

Cui foloseste? Odata ce cunosti pozitile pe de rost, poti improviza cu ochii inchisi peste oricare piesa in Do major plimbindu-te pe gitul chitarii, fiecare pozitie cuprinzind numai notele gamei Do major.

Lucreaza incet si sistematic, cel mai bine peste un backing track sau fisier midi in Do. Daca preferi alta tonalitate (oricum e clar ca nu vei cinta toata viata numai in Do), ajunge sa deplasezi schemele de numarul necesar de caze (de ex daca vrei sa cinti in Si, incepi totul o caza mai jos).

 

Cele 7 pozitii nu sint numai baza fara care nu ajungi foarte departe, ci in acelas timp un excelent exercitiu pentru digitatie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.