www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Progressive Heavy Metal - Cine Imi Trage Niste Voce Pe Piesa Asta?


Metabog
 Share

Recommended Posts

tata ai niste idei de nota 10...ma mir ca n-au feedback mai sanatos piesele tale pt ca sunt din cele mai reusite de pe tot forumul asta :) ...strofoaca-te si scoate si tu un cd ceva :)

 

Ma strofoc, ma strofoc, da am bacu. Ce mai scot mai scot asa cand mai am timp. Am aplicat in Anglia la muzica, poate acolo o sa iasa ceva. Ma bucur ca place muzica! B):(:)

Link to comment
Share on other sites

cum ai tras tobele?

 

E programat tot inafara de chitara, clapa si o parte din bass. Tobele sunt Addictive Drums cu multe modificari. Am incercat sa imit kitul lui Portnoy (are o gramada de tomuri Tama si un snare Sonor care suna foarte asemanator cu Melody Master-u lui). Pana si solo-ul de tobe l-am programat cu multa migaleala. Cat despre sunetul de tobe, decat sa trag niste tobe intr-un studio care cel mai probabil nu o sa sune cum vreau, si nici nu as gasi pe cineva care sa poata sa cante calumea toata piesa, mai bine le programez (am avansat mult la capitolul asta, m-am axuat pe midi programming si orchestrare). Nici nu ies din casa, stau in fata monitorului si scot metal :):)

 

Din tot ce am incercat pana acum, Addictive Drums suna cel mai bine si are cele mai multe optiuni (poti alege dintre parti ale kitului facute de Sonor, Tama, Paiste si Ludwig, si sunt inregistrate pro). Si am incercat si EzDrummer si Drumkit from Hell si Battery, pur si simplu nu mi-a placut soundul (e un expansion pentru EzDrummer numit potrivit Drumkit from Hell care suna extrem de aiurea, si supra-compresat, l-am folosit la piesele de pana acum doar pentru ca avea 5 tomuri care sunau acceptabil).

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Din tot ce am incercat pana acum, Addictive Drums suna cel mai bine si are cele mai multe optiuni (poti alege dintre parti ale kitului facute de Sonor, Tama, Paiste si Ludwig, si sunt inregistrate pro). Si am incercat si EzDrummer si Drumkit from Hell si Battery, pur si simplu nu mi-a placut soundul (e un expansion pentru EzDrummer numit potrivit Drumkit from Hell care suna extrem de aiurea, si supra-compresat, l-am folosit la piesele de pana acum doar pentru ca avea 5 tomuri care sunau acceptabil).

mie si tomurile alea mi se par cah rau...nush exact ce se vrea drumkit from hell ala

Link to comment
Share on other sites

nu ascult metal de obicei... dar ce ai tu aici e ... TARE :)

 

Daca iti place ce auzi aici, ar trebui sa dai o ascultare trupelor de genul Dream Theater, Pain of Salvation, Symphony X, etc. Si eu am inceput ca fan inrait Pink Floyd (ascult de cand ma stiu), si nu imi placea metal pentru ca mi se parea la 'moda' sau pueril. Dupa ce m-a initiat un tip in progressive metal, mi-am dat seama ca e mai mult decat urlete si sange cand vine vorba de metal. Pentru mine, cand am auzit Dream Theater, i-am perceput ca fiind "a doua venire a Pink Floyd". Sunt efectiv echivalenti cu trupele prog din 70's gen floyd, king crimson, yes, etc, dar pentru perioada noastra. Merita ascultati, e o placere sa analizezi fiecare vers si fiecare masura.

 

Ultima piesa cred ca e cea mai heavy pe care am inregistrat-o vreodata, nu am avut niciodata chitara atat de down-tuned :) dupa fiecare riff ziceam care il cantam ziceam F**K! :)

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Daca iti place ce auzi aici, ar trebui sa dai o ascultare trupelor de genul Dream Theater, Pain of Salvation, Symphony X, etc.

 

am ascultat si Dream Theater o perioada (mai mult pt ca imi place John Petrucci care are niste albume solo super : suspended animation) dar nu ii gasesc atat de bestiali ca Pink Floyd :) ... Intr'adevar au si ei piese faine another day, endless sacrifice, wait for sleep :) dar tot mai tari raman taica Gilmour si taica Waters :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.