www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum As Putea Anitifona O Camera De Repetitii


Recommended Posts

salut...

am "facut rost" de un spatiu de 5 X 3, spatiu pe care vreau sa il folosesc ca si camera de repetitii (pt o trupa de rock... cu tobe, chitari, bass, voce, toate alea B) )

as ruga pe cei ce se pricep putin mai mult in domeniul antifonarii, sa ma ajute, si sa imi dea un sfat despre modul in care as trebui sa antifonez camera. ma refer aici atat la imbunatatirea acusticii camerei (a.i. sa nu se auda atat de TARE si reverberat cand bate tobosarul :) ) cat si la antifonare propriu-zisa (sa nu treaca sunetul de peretii incaperii pt a nu deranja "vecinii" :) )

camera este intr'o cladire separata de bloc (10m de cel mai apropiat bloc)...

nu am nici un buget "nelimitat" :) ... asa ca va rog sa imi spuneti si care ar fi cea mai avantajoasa (dpdv al raportului bani/calitate) ...

multumesc.

 

 

:(

Link to comment
Share on other sites

placi de rigips pe toti peretii, vata de sticla si inca un strat de placi de rigips, peste care pui bureti speciali sau cartoane de oua, dar nu in toata camera, cam 1 m bureti 1 m nu sau ceva de genul. Eu cam asa am vazut, si musai tavan fals sau cearsafuri agatate pe-acolo sau mai stiu eu ce nebunii.

Link to comment
Share on other sites

salut...

am "facut rost" de un spatiu de 5 X 3, spatiu pe care vreau sa il folosesc ca si camera de repetitii (pt o trupa de rock... cu tobe, chitari, bass, voce, toate alea B) )

as ruga pe cei ce se pricep putin mai mult in domeniul antifonarii, sa ma ajute, si sa imi dea un sfat despre modul in care as trebui sa antifonez camera. ma refer aici atat la imbunatatirea acusticii camerei (a.i. sa nu se auda atat de TARE si reverberat cand bate tobosarul :) ) cat si la antifonare propriu-zisa (sa nu treaca sunetul de peretii incaperii pt a nu deranja "vecinii" :) )

camera este intr'o cladire separata de bloc (10m de cel mai apropiat bloc)...

nu am nici un buget "nelimitat" :) ... asa ca va rog sa imi spuneti si care ar fi cea mai avantajoasa (dpdv al raportului bani/calitate) ...

multumesc.

 

 

:(

 

mai citeste si tu pe rgc.ro

 

s-a mai discutat , de ce nu citesti acolo ?

Link to comment
Share on other sites

Sau polistiren, ceva mai gros :)

 

da dar ptr izolarea termica , de reflectat reflecta undele sonore , sa faci dispersor ( ca sa semene cu cofrajele de oua e cam nasol.

 

asa ca nu-i bun ptr izolare fonica...

 

 

rame din sipci "imbracate in material transparent sonor ( stofa de mobila, etamona, panza drapel ,) si inutre perete si rama se pune...vata minerala, burete, in cel mai rau caz vatelina , sau vata de sicla DAR aceasta mai trebuie imbracata in alt material ca sa nu "circule" ptraful de sticla prin camera este foarte periiculos !!! )

 

toata suprafata camerei , si la usi si la geamuri cu rame adecvate.

 

si mai sapa pe rgc.ro

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.