www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

HELP ! :(


Guest Cos
 Share

Recommended Posts

Intr-o zi am stat, cantand la chitara, cand pur si simplu mi sa rupt MI1. Imi iau azi alte corzi D'Addario de 0.10 mm si mi le pun. Acordez chitara cu ceva program de pe net si il pun pe taicamio sa taie jos capetele in plus ce iesheau de la cheitze. Bun... SI nu ma vad ca mi sa ridicat portiunea in care pun tremouloul l 45 de grade. HELP! Ce s-o intamplat praktik ? De ce s-ar ridicat ? Din cauza am am taiat capetele in plus

:) ? Doubtful. Dar ma rog... Oricum.. Zicetimi ce s-a intamplat si ce ash puitea face... Daka aveti (cumva) nevoie de detalii in plus, ask...

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Şi eu am avut aceeaşi problemă când am trecut la corzi mai groase şi (nu ştiu cât de ortodoxă e metoda folosită) am crescut tensiunea în arcurile bridge-ului (sunt nişte şuruburi mari în spate, la arcuri, pe care dacă le strângi măreşti tensiunea cu care trag arcurile). Cu ocazia asta mi-am şi crescut un pic stabilitatea tremolo-ului, în sensul că nu se mai dezacordează la orice mişcare a whammy-bar-ului. Repet, nu ştiu cât de bună e metoda asta, aşa că aştept (şi eu) pe cineva care se pricepe mai bine să îşi dea cu părerea.

Link to comment
Share on other sites

ce corzi aveai inainte? s-ar putea ca tensiunea sa fie prea mare la corzile de 0.10. desfa capacelu ala de pe spate, si vezi ce s-a intamplat...pozibil sa-ti fi iesit vreun arc, daca nu, fa-ti rost de un arc sau 2 si completeaza...desfa, si o sa vezi despre ce e vorba...ai mai putea sa incerci sa mai infiletezi din suruburile ce tin bridge-u (care sunt tot sub capac)...nu dispera...se rezolva. posibil sa fi avut corzi de tensiune mica...0.08-0.09

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Ai tremolo tip Floyd Rose? Din ce spui tu aici am impresia ca da.

Tipul acesta de tremolo se numeste "foating" pentru ca el "pluteste" intre tensiunea din arcurile din spate si cea din corzi. Unul din dezavantajele sale este acela ca trebuie "recalibrat", ca sa zic asa, atunci cand schimbi tipul de corzi (grosimea). Din ce spui cred ca aveai corzi mai subtiri pe chitara, probabil .009 sau chiar .008. Corzile mai groase au tensiune mai mare in ele pentru acelasi acordaj; deci daca ai luat corzi mai groase ele vor trage mai tare de trem iar arcurile se vor intinde putin mai mult pana cand vor egaliza tensiunea.

Daca vrei sa ramai la corzi de tipul asta (.010) iti recomand sa le slabesti si apoi sa strangi putin suruburile care tin placa de care se prind arcurile de corp. (in spate se intampla toata chestia asta; daca gasesc pun si niste poze putin mai incolo) faza e ca tre sa ai grija sa le strangi cat mai egal. In felul asta nu modifici tensiunile din arcuri pentru acordajul respectiv, ci pur si simplu muti punctul de echilibru al tremului mai in spate, deci, mai jos.

Ai mai putea sa adaugi un arc sau 2 (presupunand ca acum ai 3); in felul acesta scazi tensiunea la care este supus individual fiecare arc, deci ele se vor stabiliza cu o alungire mai mica, rezultatul final fiind asemanator cu cel de mai sus.

 

Sau poate am inteles eu prost problema si n-are legatura cu ce am scris mai sus :). Bafta

 

Ed: Spyked88 wrote:

(sunt nişte şuruburi mari în spate, la arcuri, pe care dacă le strângi măreşti tensiunea cu care trag arcurile)

 

Nu moshu, nu maresti tensiunea, ea ramane aceeasi pt ca nu se modifica nici cea din corzi; arcurile se vor alungi cu aceeasi valoare fata de lungimea lor normala (la liber), asa doar muti punctul de echilibru al sistemului

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

n-a scapat ma nimic si n-are nici grifu nimic...nu mai speria bietu om...si-asa s-a speriat destul :) ... e de la corzi toata treaba

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Nu moshu, nu maresti tensiunea, ea ramane aceeasi pt ca nu se modifica nici cea din corzi; arcurile se vor alungi cu aceeasi valoare fata de lungimea lor normala (la liber), asa doar muti punctul de echilibru al sistemului

My bad, sorry. Deh, mecanica asta...
Link to comment
Share on other sites

Eh nu mi-a plakut remarca cu grifu dar asta e :) . Nu shtiu ce corzi am avut deoarece am erau "noi" cu chitara. Cica tensiunea prea tare ? O sa ma uit. Am primit si nishte arcuri de rezerva "just in case".

 

Nu am floyd rose (I'd wish :) ). Ii un jaf de chitara dar asta e. Nu prea am cum sa scot tabla aia din spate deoarece nu prea are niciun shurub :) .

 

Eh si nushtiu, chiar nu ash scoate corzile sa vad ce si cum ca.. nu pre am cum sa incerc experimente acuma... Mai ales ca tocmai miam luat corzile.. Si sa mai iau inca un set just like that...........

Link to comment
Share on other sites

Io cand am vazut ca zici de mi subtire shi dupaia de corzi D`Addario credeam ca tzi so rupt shi mi`u nou d`addariu :) , mie mi sa intamplat chestia asta la 2 seturi D`Addario noi(gunoaie de corzi care se vand la suprapret pe aicia).

 

On topic: zi ce chitara ai sa ne putem da cu parerea la subiect, creca ai cordar d-ala tip fender sau floyd da difera de la chitara la chitara cum se comporta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

mah copii, si la corzi cu aceleasi grosimi dar firme diferite se intampla treaba asta ... se regleaza simplu din suruburile ghearei ce tine arcurile, indiferent ca e floyd, wilkinson sau vintage tremolo (ala de strat).

 

bafta

 

Exact cum zice malex :). Tre sa poti desface placa din spate in vreun fel, sistemul este foarte asemanator si la floyd si la trem-ul normal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.