www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digital Sucks Right


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Da. Sincer, tu ti-ai cumpara sculele necesare auditiei unui material inregistrat analog? Eu nu. Nu mi se pare o afacere sa dau pe un casetofon bun cat as da pe un amp. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu cred sa fi ascultat o caseta care sa se auda bine. Sincer un cd(un cd bun, nu un rip de doi lei) cantat printr-un player decent mi se pare mult mai 'plin' ca si sunet decat, o caseta, sau decat un vinil.Se disting mult mai multe detalii. Si am avut ocazia sa ascult viniluri de la mama lor pe pick-upuri mai mult decat decente. Da, intr-adevar, se poate si mai bine, chiar mult mai bine, dar asta e alta poveste.

Link to comment
Share on other sites

Plus ca tot ce e analogic pe suport magnetic (benzi , casete)...e perisabil. Cate benzi nu am eu demagnetizate...de casete nu mai zic. Ce mai injuram cand se prindea banda...ca am plecat din camera sa iau un pahar cu apa...si cand ma intorceam nu mai vedeam covorul de munitii adunati (asta cand aveam noroc si o vomita...ca am patit si cazuri de ...swallow)...Vremuri...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Da. Sincer, tu ti-ai cumpara sculele necesare auditiei unui material inregistrat analog? Eu nu. Nu mi se pare o afacere sa dau pe un casetofon bun cat as da pe un amp. Asta ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu cred sa fi ascultat o caseta care sa se auda bine. Sincer un cd(un cd bun, nu un rip de doi lei) cantat printr-un player decent mi se pare mult mai 'plin' ca si sunet decat, o caseta, sau decat un vinil.Se disting mult mai multe detalii. Si am avut ocazia sa ascult viniluri de la mama lor pe pick-upuri mai mult decat decente. Da, intr-adevar, se poate si mai bine, chiar mult mai bine, dar asta e alta poveste.

 

Eu personal nu sunt de acord cu asta. E insa o chestie de gust la un moment dat - prefer felul in care suna acelasi album pe vinil versus CD. Aparatele nu-s nici o jmekerie amandoua (CD player & turnatble), niste Marantz poate din categoria "mid-fi" cum ii zic eu.

 

In afara de asta, un procent extrem de mare din muzica pe care o ascultam este inregistrat si masterat analog, si treaba asta se intampla si in ziua de azi. De ce oare exista "tape compression" plugins?

Studer, Ampex, Otari - ai vreo idee pentru catzi bani schimba mainile o masina de-asta?

 

De curiozitate, cand spui "casetofon bun" care dupa parerea ta costa cat un amp, despre ce vorbim noi aici? Ce fel de casetofon si ce fel de amp? Cred ca avem idei diferite despre ce inseamna fiecare... Eu mi-am cumparat recent un casetofon *foarte bun* (dupa parerea mea) si am dat pe el cam cat platesc pentru o cina in doi.

A, iar CD-ul este un mediu foarte prost din punct de vedere calitativ. Ca sa se auda intr-adevar bine, un CD player de calitate munceste foarte mult. SACD si DVD-A nu au aparut doar pentru ca Sony & Phillips erau la o bere si-au zis "bre da' noi nu mai inventam nimica?!".

 

Nu vreau sa incep un analog-versus-digital format war, s-a purtat de o mie de ori si stiu prea putzine despre asta oricum, dar mi s-a parut util sa contra-balansez (sper) niste afirmatii cam drastice si (parerea mea) exagerate.

Link to comment
Share on other sites

Plus ca tot ce e analogic pe suport magnetic (benzi , casete)...e perisabil. Cate benzi nu am eu demagnetizate...de casete nu mai zic. Ce mai injuram cand se prindea banda...ca am plecat din camera sa iau un pahar cu apa...si cand ma intorceam nu mai vedeam covorul de munitii adunati (asta cand aveam noroc si o vomita...ca am patit si cazuri de ...swallow)...Vremuri...

 

CD tine mai mult ? Inca nu am ajuns la varsta benzilor mele sa vedem daca se mai poate citi CD-ul ""de firma "" .

 

Un Cd sau DVD bun ar insemna sa tina datele cel putin 40 de ani , apoi generatia urmatoiare sa salveze pe "noul suport " datele importante.

 

CD si DVD scrise acasa cat tin ? Eu am deja CD-uri de pe care nu mai pot citi toate fisierele salvate prin '98 .

 

Problema suportului a ramas , teoretic datele digitale nu se altreaza la fel ca si cele analogice la o aceiasi uzura/ imbatranire al suportului .DAR daca nu se mai pot citi informatia de pe un suport este totuna da

ca e analogic sau digital.

 

Si datele digitale ar trebui salvate din timp in timp pe suport nou.

 

Cu toate acestea sunt avantaje mari in utilizarea sistemelor digitale fata de cele analogice.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.