www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Montaj Floyd Rose De La Zero


Guest Kesharo
 Share

Recommended Posts

Guest Kesharo

Salutari. Recent m-am gandit sa-mi adaug un Floyd Rose [+nut ofc] la chitara actuala [ Jackson JS30 DKT ] si vroiam sa aflu si parerea celor de aici.

E posibil? riscuri?

Poate 'crapa' vopseaua cand e scobita chitara?

Ceva locuri de incredere in care s-ar putea face scobitul si montajul?

Am vazut ca proguitar au o optiune insa nu stiu sigur daca este pt schimb de Floyd Rose sau montare de la zero.

Astept niste pareri.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Sunt chiar sanse destul de bune sa crape vopseaua daca te apuci sa scobesti chitara, asta fiind cea mai mica problema posibila. Eu unul zic sa renunti la ideea asta si sa schimbi chitara daca vrei musai floyd.

 

Si daca nu poti sa-ti stapanesti pofta de a face experimente, cumpara o chitara ieftina, eventual second hand (un squier bullet sau ceva de genul ala) si fa pe aia experimente. Daca nu-ti permiti sa iti mai iei o chitara inseamna ca nu-ti permiti nici sa o faci pe asta praf.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kesharo

asa deci... mie mi-a zis tipul de la care urma sa cumpar floyd'ul ca s-ar putea, ma rog, am inteles aluzia.

Oricum, montajul nu urma sa fie facut de mine ci de un profesionist.

Tot nici o sansa?

Link to comment
Share on other sites

asa deci... mie mi-a zis tipul de la care urma sa cumpar floyd'ul ca s-ar putea, ma rog, am inteles aluzia.

Oricum, montajul nu urma sa fie facut de mine ci de un profesionist.

Tot nici o sansa?

 

eu nu cred ca se merita pt ca sunt sigur ca o sa coste f mult si orice chitara are un anumit tip de punte cu un scop,nu poti schimba tipul de punte cu rezultate fantastice.dc vrei floyd vinde ce ai si ia chitara cu floyd.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

decat sa o scobesti si sa o faci praf(pentru ca sigur nu o sa iti iasa floydu ala calumea, pentru ca...pe langa faptul ce te costa, este o munca extrem de migaloasa, in sensul ca trebuie sa fie pozitionata precis, altfel va falsa si...nu o sa functioneze ca un floyd normal...) mai bine o dai cuiva care vrea sa invete chitara si nu are bani sa`si ia...Daca te uiti pe site`ul kahler sau floyd rose, vei gasi niste floyduri care se pun pe bridge fix, daca vrei neaparat, dar...deasemenea, ai sanse mari sa arunci banii pe fereastra.

Link to comment
Share on other sites

decat sa o scobesti si sa o faci praf(pentru ca sigur nu o sa iti iasa floydu ala calumea, pentru ca...pe langa faptul ce te costa, este o munca extrem de migaloasa, in sensul ca trebuie sa fie pozitionata precis, altfel va falsa si...nu o sa functioneze ca un floyd normal...) mai bine o dai cuiva care vrea sa invete chitara si nu are bani sa`si ia...Daca te uiti pe site`ul kahler sau floyd rose, vei gasi niste floyduri care se pun pe bridge fix, daca vrei neaparat, dar...deasemenea, ai sanse mari sa arunci banii pe fereastra.

 

a zis deja ca ar duce-o la un profesionist sa ii monteze floyd-ul. Ideea cu kahler nu e rea, dar e scumpa rau

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

ok...o duce la un profesionist, nu la un magician. Nu poti scobi o chitara si sa o lasi si cu vopseaua nezgariata...Asta inseamna ca o sa mai dea bani si pe inca o vopsea.And it doesn`t come cheap...

Link to comment
Share on other sites

Sincer ma indoiesc ca o scobeste cu cutitul... voi ati vazut o freza? Nu inteleg cum pot sa zgarii finish-ul cu asa ceva. Ah, da, poate sa se ciobeasca, dar asta e alta mancare de peste. Nu mi se pare o idee buna din considerente financiare. Cineva o sa iti ia 1-2 milioane ca sa iti faca chestia asta(poate mai mult). Daca adaugi la asta pretul floydului, mai bine o vinzi si iti iei una cu floyd de-a gata. Just my 0.02$

Link to comment
Share on other sites

Si daca nu poti sa-ti stapanesti pofta de a face experimente, cumpara o chitara ieftina, eventual second hand (un squier bullet sau ceva de genul ala) si fa pe aia experimente. Daca nu-ti permiti sa iti mai iei o chitara inseamna ca nu-ti permiti nici sa o faci pe asta praf.

 

java script:add_smilie(":rulez:","smid_57")java script:add_smilie(":yay:","smid_69")java script:add_smilie(":)","smid_54")java script:add_smilie(":)","smid_44")java script:add_smilie(":(","smid_44")java script:add_smilie("B)","smid_44")

 

Si daca nu poti sa-ti stapanesti pofta de a face experimente, cumpara o chitara ieftina, eventual second hand (un squier bullet sau ceva de genul ala) si fa pe aia experimente. Daca nu-ti permiti sa iti mai iei o chitara inseamna ca nu-ti permiti nici sa o faci pe asta praf.

 

:rulez::);):1st::(:ok::lolsign:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.