www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Tobe Ma Sfatuiti Sami Cumpar(pt Metal)


Guest Andrei_black
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei_black

am niste bani si vreau sa-mi cumpar un set de tobe mai bunicele ..si nust ce sami iau un sonor un magnum un mapex?????? :) astept raspuns :)

Link to comment
Share on other sites

Nu-ti lua Pearl Target, au doar 5 chei in loc de 6 la tomuri, iar la premier si toba mare 6 in loc de 8, cum sunt in mod normal, alea sunt niste jucarii, mai bine ia-ti Sonor-ul sau Yamaha Gigmaker. Mapex VX sunt peste primele doua ca si calitate, dar un pic mai scumpe, Mapex QR sunt mai ieftine si in mod sigur mai bune decat Pearl Target si Yamaha Gigmaker. Chiar si Ludwig Accent sunt mai bune. In 18 mil. vrei si cu cinele sau doar tobele? Daca vrei cu totul si calitate nu prea ai variante, eu zic sa mai strangi ceva, sa nu-ti para rau mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Mapex Q sunt ok pt. un incepator. Eu am totusi un semn de intrebare in ceea ce priveste pretul produselor de la magazinul respectiv, mi se par exagerat de mici. Te-ai interesat personal la magazin, sau doar pe site? Tare mi-e teama ca site-ul n-a fost updatat de ceva vreme. Mapex Q cam cu pretul ala pleaca de afara, imposibil sa nu existe un comision din partea magazinului, si mai sunt si taxele... Si fii atent ca setul respectiv se vinde FARA cinele, alea ti le iei separat (nu degeaba te-am intrebat daca vrei cu tot cu cinele sau numai tobele). Cinelele din poza sunt doar de prezentare. Ti-am lasat id-ul de mess intr-un PM.

Link to comment
Share on other sites

Chiar, acum am vazut... Mapex M Birch cu 21 mil. ?! Eu am M Birch luate in urma cu 2 ani si m-au costat atunci (aduse din State, cu tot cu taxe) aprox. 27 mil. (ma rog, era si dolarul ceva mai sus dar tot nu se justifica diferenta)! Fara cinele! Iar intre timp s-au scumpit la magazine cu cel putin 50 dolari/euro. Intr-adevar, ceva nu-i in regula cu preturile de pe acest site. Sa nu fie reclama ieftina doar ca sa accesezi site-ul. Dupa calculele mele cel mai ieftin set Mapex (respectiv Q series) ar costa cam 19 mil. Bineinteles fara cinele. Si e valabil la toate produsele, nu numai la Mapex. Ludwig cu numai 15 mil.?! Pai atat costa in State! De acolo pana la noi taxele sunt destul de mari. Iar daca ma gandesc mai bine Tama Swingstar nici nu se mai gasesc pe afara (nici nu stiu daca se mai produc), iar Mapex Q a fost inlocuit de cel putin un an cu QR, o versiune imbunatatita (doar la magazinele din Europa mai au in stoc, in State nu mai sunt). E clar ca preturile nu sunt la zi pe acel site. Concluzia: daca vrei toba de firma cu tot cu cinele, chiar si seriile "beginner" te duc la cel putin 20 mil. Daca nu, cu tot cu cinele gasesti Millenium, Pulse si alte rahaturi d-astea mai pe la 14-18 mil. Depinde ce intentii ai si cat vrei sa te tina pana la... "next level". Sau iti iei cu 18 mil. ceva cat de cat bun, dar fara cinele.

P.S. De Thunder nu cunosc detalii, doar am auzit dar nu am vazut/probat, deci nu-mi pot forma o parere. Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_black

am sunat la magazin respectiv...si is ca cu cinel si fas cu tot 14 mil si transport ie cam 400 mii lei........pana in valcea....alto ritmo sunt ceva de cap lor???ca mai avem la sala un set de alto ritmo swe aud chear fain....

Link to comment
Share on other sites

Alto Ritmo e o firma care produce tot felul de instrumente la preturi reduse pt. incepatori. Eu as zice mai degraba pt. copii. Cu alte cuvinte marfa ieftina, calitate pe masura. Depinde cum privesti situatia, cand nu ai prea multi bani orice lucru ti se pare bun.

Si zici ca Mapex Q e 14 mil.? Si cu cinele? Posibil doar daca il au in stock mai demult. La asta mai cred ca ar merge asa cum zic, ca suma e mica. Dar... Daca preturile de pe site-ul respectiv sunt reale, pai atunci vreau si eu un set Mapex Saturn la 35 mil. ca de peste tot de unde l-as lua e peste 50 mil. Ala e cam 2000 de dolari sau euro peste tot in lume, cum naiba sa coste 35 mil.?!? Da-mi voie sa fiu in continuare sceptic.

Link to comment
Share on other sites

Alto Ritmo e o firma care produce tot felul de instrumente la preturi reduse pt. incepatori. Eu as zice mai degraba pt. copii. Cu alte cuvinte marfa ieftina, calitate pe masura. Depinde cum privesti situatia, cand nu ai prea multi bani orice lucru ti se pare bun.

Si zici ca Mapex Q e 14 mil.? Si cu cinele? Posibil doar daca il au in stock mai demult. La asta mai cred ca ar merge asa cum zic, ca suma e mica. Dar... Daca preturile de pe site-ul respectiv sunt reale, pai atunci vreau si eu un set Mapex Saturn la 35 mil. ca de peste tot de unde l-as lua e peste 50 mil. Ala e cam 2000 de dolari sau euro peste tot in lume, cum naiba sa coste 35 mil.?!? Da-mi voie sa fiu in continuare sceptic.

 

True! :) . e ceva ciudat la site-ul ala. Daca ai avea posibilatea sa mergi pana in Miercurea Ciuc sa vezi care e treaba cu magazinu ar fi perfect :) , dar numai asa cu ce e acolo pe site e tare dubios.

Link to comment
Share on other sites

Eu te-as sfatui sa iti iei Mapex VX Series, chiar daca dai 1 mil in plus sunt bunicele tobele. In Brasov la Triola au un set pe stoc deci daca e dai o fuga si te-ai facut cu tobe fara stresu de pe thomann :)

 

http://triola.ro/index.php?pag=prod_sel.ph...14&codp=879

 

+1

 

Raportul pret/calitate e incredibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_black

gata oameni buni mi-am luat tobe...mi am luat un set de tobe sonor 507 force din hamburg...set super mist saude super marfa fete remo pe toate piesele.....cazan toba mare toomuri premier......http://es.woodbrass.com/images/woodbrass/SONOR+507+STUDIO+1+SET+BLACK-1.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest sepulchire

Ce parere aveti de cinelele paiste pst3? multi sunt nemultumiti de ele, din pacat am aflat dupa ce le-am luat :) , sau trebuia sa merg pe varianta 101 sau 201? apropo setul Mapex VX le-am luat eu ieri :) ...maine sau azi trebuie sa le aduca de la Brasov!

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti de cinelele paiste pst3? multi sunt nemultumiti de ele, din pacat am aflat dupa ce le-am luat :) , sau trebuia sa merg pe varianta 101 sau 201? apropo setul Mapex VX le-am luat eu ieri :) ...maine sau azi trebuie sa le aduca de la Brasov!

 

Paiste 101 si PST3 sunt cam la fel d.p.d.v. al calitatii. Ambele sunt din alama. Urmeaza in ordine 201 si PST5, care sunt din bronz. Daca ar fi dupa mine, la Paiste, cinel care sa sune cat de cat ok ar fi de la PST5 in sus, primele trei le consider pe cat de ieftine pe atat de slabe. Daca esti incepator si nu ai pretentii iti poti face treaba si cu PST3.

Mapex VX sunt ok in comparatie cu alte marci "beginner", eu le consider chiar a fi la limita intre "beginner" si "semi pro", dar cu conditia sa le pui fetze mai bune. Sunt curios la ce pret le-ai luat. Ce sa zic, sa le bati sanatos!

Link to comment
Share on other sites

Guest sepulchire
Paiste 101 si PST3 sunt cam la fel d.p.d.v. al calitatii. Ambele sunt din alama. Urmeaza in ordine 201 si PST5, care sunt din bronz. Daca ar fi dupa mine, la Paiste, cinel care sa sune cat de cat ok ar fi de la PST5 in sus, primele trei le consider pe cat de ieftine pe atat de slabe. Daca esti incepator si nu ai pretentii iti poti face treaba si cu PST3.

Mapex VX sunt ok in comparatie cu alte marci "beginner", eu le consider chiar a fi la limita intre "beginner" si "semi pro", dar cu conditia sa le pui fetze mai bune. Sunt curios la ce pret le-ai luat. Ce sa zic, sa le bati sanatos!

 

le-am luat cu 1970 RON, :) eu zic ca merita

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Andrei_black

scuze ca nam mai intrat rasp pe la intrebari dar m am angajat si nu mai am asa timp...ziceai de cinele..........vreau sami iau acuma ce zici sami iau meinl hcs sau paiste 201 ..cares mai bune????ast rasp ca iau salariu acuma...msi de infortamtii

Link to comment
Share on other sites

Guest mapex
scuze ca nam mai intrat rasp pe la intrebari dar m am angajat si nu mai am asa timp...ziceai de cinele..........vreau sami iau acuma ce zici sami iau meinl hcs sau paiste 201 ..cares mai bune????ast rasp ca iau salariu acuma...msi de infortamtii

 

dintre cele doua, clar paiste.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.