www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Inreg. Chitara /home / Cu Microfon Sau Fara


Recommended Posts

Salutare. Am urmatoarea dilema. Vreau sa inregistrez si eu chitara acasa pe un pc. Care e cea mai potrivita metoda de intregistrare?

Am urmatoarele optiuni:

 

- Procesor Gt6 direct in comp

- Marshal valvstate cu preamp pe lampa da aici e chiar dilema:

- are iesire pentru casti

- iesire pentru emulated line out cu semnal foarte scazut (mai scazut decat cel de la iesirea pentru casti)

- iesirea pentru loudspeker. Dar avand in vedere ca sunt in apartament la bloc, nu prea am cum sa imi perimit o inregistrarea in felul asta. Ar trebui si un microfon de calitate, de volum ce sa mai zic.... Cat de mult conteaza caracteristica difuzorului la sunetul final inregistrat?

 

Am inteles ca mai sunt si ceva preamp-uri speciale pentru chitara care le pui ca ultimul etaj inainte de intrarea in placa de sunet. Am vazut asa ceva la o trupa de rock cunoscuta din Timisoara.

Link to comment
Share on other sites

1. GT-6 direct pe PC din SPDIF Out (presupune placa de sunet cu intrare SPDIF)

2. Marshall direct pe PC din Emulated Line Out.

3. Marshall preluat cu microfon + preamp de microfon > placa de sunet

4. TonePort de la Line6.

 

Parerea mea...

Later: Nu neaparat in ordinea de mai sus.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Conteaza foarte tare, dar iti trebuie un difuzor bun si un microfon bun (un Shure SM57 de exemplu), care costa bani. Nu iti trebuie un volum atat de mare la difuzor. Amplificatorul conteaza foarte tare, e o componenta crunt subestimata. Sunetul nu vine numai din chitara - o chitara buna cu un amplificator prost n-o sa sune senzational. Cu volumul nu-i chiar asa, multe melodii pe primele albume Rolling Stones au fost inregistrate cu amplificatoare pe lampi de 5W.

 

Dar asta-i doar teoria - asa cum stau lucrurile presupun ca n-ai de gand sa iti cumperi un amplificator nou si microfoane competente, asa ca trage linistit direct in placa de sunet. Vrabia din mana si toate alea.

 

Mda, banuiesc ca e destul de scumpa afacerea. Cum ziceam am un marshal vs 100 (head) si am un cabinet cu doua difuri celestion vintage 30. Eu banuiesc ca cel mai bun sunet se obtine folosind un microfon profi si un amplificator de microfon dar probabil asta depaseste bugetul meu bine de tot.

Nu prea inteleg eu ce face marshal-ul cand scoate pe emulated line out. Oare pune un consumator pe iesirea amplificatorului de putere? sau doar emuleaza cumva sunetul care ar trebui sa se obtina conectand marshalul la loudspeaker. Am observat ca la iesirea pentru casti este doar sunetul din preamp si chiar nu suna deloc interesant daca il bag direct in placa de sunet. Tare as fii curios care e faza cu emulated line out si daca se merita sa inregistrez asa.

Edited by flavius
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

uite. Daca vrei sa faci ceva repede, iti faci un microfon. E simplu. Cumperi un microfon condensator, 3 metri-4 de cablu mono si un jack. Le legi si ti`ai facut mic. Pe de alta parte, poti da o caruta de bani pe un mic mai bun calitativ.

Link to comment
Share on other sites

Mda, banuiesc ca e destul de scumpa afacerea. Cum ziceam am un marshal vs 100 (head) si am un cabinet cu doua difuri celestion vintage 30. Eu banuiesc ca cel mai bun sunet se obtine folosind un microfon profi si un amplificator de microfon dar probabil asta depaseste bugetul meu bine de tot.

Nu prea inteleg eu ce face marshal-ul cand scoate pe emulated line out. Oare pune un consumator pe iesirea amplificatorului de putere? sau doar emuleaza cumva sunetul care ar trebui sa se obtina conectand marshalul la loudspeaker. Am observat ca la iesirea pentru casti este doar sunetul din preamp si chiar nu suna deloc interesant daca il bag direct in placa de sunet. Tare as fii curios care e faza cu emulated line out si daca se merita sa inregistrez asa.

Emulated line out cred ca e de fapt un DI cu simulator de cabinet, asa cum ai banuit. Insa o simulare nu-i niciodata perfecta...

De ce buget ai dispune?

Link to comment
Share on other sites

Emulated line out cred ca e de fapt un DI cu simulator de cabinet, asa cum ai banuit. Insa o simulare nu-i niciodata perfecta...

De ce buget ai dispune?

pai vreau sa imi iau urmatoarele:

- placa de sunet, asa, putin mai profersionala - aprox 600 ron (maudio sau ceva de genu, am cititi aici pe forum)

- casti mai calumea: senheizer sau ce se mai vorbea pe aici (aprox 250 ron)

- ar trebui si niste monitoare KRK si is destul de scumpe (100 eu bucata)...astea probabil mai tarziu

- Un shure sm 57 (am vazut ca is cele mai cautate si au si "spate" (100 eu bucata)

 

Deci minimul ar fii pe la 400 eu .... putin cam mult. Adica nu mi-as permite sa le iau pe toate deodata, numai pe rand. Pe de alta parte nu ma incanta deloc cand

aud cuvintele: emlulare, simulare...

Edited by flavius
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa captezi fidel Marshall-ul, nu prea ai alta solutie decat mic+preamp. Insa si aici intervine ceva: inregistrand acasa vei avea probleme legate de izolare fonica/antifonare. In plus, calitatea microfonului si a preamp-ului iti va afecta la randul ei calitatea si fidelitatea inregistrarii.

 

Daca totusi te multumesti cu simulari de amp si cabinet, poti trage fara grija fie cu procesorul, fie cu o interfata de inregistrare dedicata pentru chitara. Boss GT-6 are iesire SPDIF, iar placile de sunet mai serioase au intrare SPDIF.

 

Era sa uit: pentru home recording mai exista solutia Randall Isolation 12C, cam scumpa totusi.

http://www.thomann.de/de/randall_isolation_12c.htm

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

nu se poate confectiona o cutie din aia cum zice mircea? si sa fie accesibila la pret... adica ... componentele .

Link to comment
Share on other sites

uite. Daca vrei sa faci ceva repede, iti faci un microfon. E simplu. Cumperi un microfon condensator, 3 metri-4 de cablu mono si un jack. Le legi si ti`ai facut mic. Pe de alta parte, poti da o caruta de bani pe un mic mai bun calitativ.

 

 

Din ce stiam eu alea-s scumpe...poate unul dinamic...

eu as sugera din amp la speaker simulated output cu preamp si ar trebui sa fie ok pt o inregistrare...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Io-s sigur ca se poate, dar nu cu mult mai ieftin. Un difuzor bun costa in jur de 100 de euro.

eu unul cred ca se poate face si nu char atat de greu. Un vintage30 la mcmusic e 300 ron, un microfon shure 350 ron, cutia si cu celelalte materiale de izolat nu pot fii mai mult de 200 de ron. Asta inseamna aprox 250 eu, care nu e tot una cu 570 sau cat este la thomann. Eu unul mi-am facut un cabinet cu doua difuri vintage 30 copie exacta de messa boogie rectifier cabinet, sunetul este mortal. La thomann ii pe undeva pe la 700 eu, mie mi-a iesit pana in 350.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

cel mai simplu si pe gratis, scoti semnalul din marshall prin mufa de casti si aplici un vst instrument care stie convolution impulses (voxengo boogex de exemplu) . daca esti curios am o kila de ele (impulses), simuleaza tot felul de cabinete, plus diferite feluri de preluare a sunetului - adica pozitia microfonului, etc. faza faina e ca sunt preluate (inregistrate) dupa sculele originale.

www.myspace.com/indefianceband - ambele piese sunt inregistrate cu softuri de modelare de chitara, nici un pic de lampa, stompbox sau tranzistor :). again, daca esti curios, se rezolva. mai ales ca am impresia ca ne cunoastem :)

Edited by umbra
Link to comment
Share on other sites

cel mai simplu si pe gratis, scoti semnalul din marshall prin mufa de casti si aplici un vst instrument care stie convolution impulses (voxengo boogex de exemplu) . daca esti curios am o kila de ele (impulses), simuleaza tot felul de cabinete, plus diferite feluri de preluare a sunetului - adica pozitia microfonului, etc. faza faina e ca sunt preluate (inregistrate) dupa sculele originale.

www.myspace.com/indefianceband - ambele piese sunt inregistrate cu softuri de modelare de chitara, nici un pic de lampa, stompbox sau tranzistor :). again, daca esti curios, se rezolva. mai ales ca am impresia ca ne cunoastem :)

eu cred ca ce iese din casti e cu tot cu lampa(am preampu din marsahll cu lamp). Oricum interesanta ideea. Si de cunoscut....cine stie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Suna destul de deschis sm57 pentru un ton bun de chitara, doar ca necesita preamp care costa si el. Nu il bagi direct in calculator. Si in plus te poti chinui ore, zile intregi cu el si sa ai un rezultat mai slab decat cu un convulsion speaker emulator ( asa cum are acel voxengo boogex freeware, sau cel din Revalver ) si cu niste "impulsuri" de calitate ( se gasesc pe net, sunt destui pasionati care au pus pe forumuri niste copii reusite dupa ce au prin dotare ( mesa, engl, marshall cabs etc ). Cel mai simplu si cel mai ieftin mergi pe ideea lui umbra. Desi trebuie sa te asiguri ca iesirea din marshall nu are cumva deja un speaker sim peste care sa aplici pe cel vst. Daca ai un send/return pentru efecte, atunci ai putea folosi iesirea send si gt6 ( ca procesor si convertor AD ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Guest Rob Zombie

Din cate am vazut eu, un amp ka lumea cu un sm 57 suna mai bine decat orice alta metoda digitala (desi tot mai multi profesionisti trag chitari prin di si modeleaza cu amplitube ulterior). Eu inca nu am reusit sa fac vreo chitara sa sune asa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.