www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Va Rog Un Sfat Pt Cumpararea Unei Chitari


Guest aaaaaa
 Share

Recommended Posts

Guest aaaaaa

vreau sa mi iau chitara noua. problema e ca nu mi permit sa dau pe ea prea mult. as f ivrut sa iau ceva ma ibun second hand pe la 6-7 milioane. cam asta e suma. am tot cauttat pe forum si ori gasesc chitari la pretul asta care nu merita, ori gasesc chitari bune dar pretul nu pare deloc second hand. nu prea gasesti ocazii pe aici. in fine. m am hotarat atunci sa iau una noua si daca nu e ea cea mai buna din lume macar stiu ca e noua. si m am oprit la Squier Standard Fat Stratocaster. e 8 milioane dar nu stiu de ce chitara asta imi inspira incredere. si prefer sa dau inca un milion si sa stiu ca mi am luat ceva bun. spuneti mi si mie, va rog, daca e o chitara buna. daca isi merita banii.

eu caut o chitara cu griff rapid si "alunecos". nu ca as fi vreun vitezoman. chiar deloc. dar caut ceva care sa alunece usor si "sa aiba corzile usoare" sa nu imi tocesc degetele.

ca stil de muzica: space-rock, dub, trip-hop. deci nu viteza, solouri si virtuozitate. nu o folosesc chitara prea mult fara efecte gen delay, reverb, echo etc. sau cateodata un pic de distors. deci nu o iau pt traforaj, gajaiala sau solouri explozive.

 

vreau sa mi iau chitara noua. problema e ca nu mi permit sa dau pe ea prea mult. as f ivrut sa iau ceva ma ibun second hand pe la 6-7 milioane. cam asta e suma. am tot cauttat pe forum si ori gasesc chitari la pretul asta care nu merita, ori gasesc chitari bune dar pretul nu pare deloc second hand. nu prea gasesti ocazii pe aici. in fine. m am hotarat atunci sa iau una noua si daca nu e ea cea mai buna din lume macar stiu ca e noua. si m am oprit la Squier Standard Fat Stratocaster. e 8 milioane dar nu stiu de ce chitara asta imi inspira incredere. si prefer sa dau inca un milion si sa stiu ca mi am luat ceva bun. spuneti mi si mie, va rog, daca e o chitara buna. daca isi merita banii.

eu caut o chitara cu griff rapid si "alunecos". nu ca as fi vreun vitezoman. chiar deloc. dar caut ceva care sa alunece usor si "sa aiba corzile usoare" sa nu imi tocesc degetele.

ca stil de muzica: space-rock, dub, trip-hop. deci nu viteza, solouri si virtuozitate. nu o folosesc chitara prea mult fara efecte gen delay, reverb, echo etc. sau cateodata un pic de distors. deci nu o iau pt traforaj, gajaiala sau solouri explozive.

 

am uitat ceva. Squier Affinity Fat Stratocaster e 6 mil. si singura diferenta fata de Squier Standard Fat Stratocaster este ca are corpul din ALDER iar fat-ul il are din AGATHIS. e singura diferenta intre ele pe care am gasit o eu. poate sa imi spuna cineva daca diferenta asta face cele 2 milioane in plus asa cum cred eu? niste detalii despre ce inseamna fiecare.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu diferenta dintre Squier Standard si Affinity, constructiv vorbind e doar lemnul. Eu oricum as alege mai degraba pentru un strat alder-ul decat agathis. Se pare ca totusi seria Standard ar fi putin mai bine lucrata (mai bine tastata, bridge-ul mai de calitate, oricum nu cu mult mai buna). Eu ti-as recomanda sa te duci la magazin si sa probezi toate modelele de Fat Strat pe care le au si sa te decizi in functie de ce e mai bun acolo - eu s merge mai mult pe Affinity. La Squier in general diferenta de calitate intre doua chitari acelasi model poate fi destul de mare si de aceea iti recomand sa verifici cat mai multe si sa o cumperi pe cea care ti se pare tie ca ti se potriveste cel mai bine, atat ca sunet cat si ca feeling. Cel mai bine ar fi sa iei cu tine pe cineva care se pricepe. O alta solutie ar fi sa cauti o Yamaha Pacifica 112 care dupa parerea mea este mult peste seria Standard Si Affinity de la Squier (grif mai comod si electronica mai de calitate putin), doar ca astea se gasesc putin mai greu la noi. Din cate stiu vinde cineva una pe forum cu tot cu husa si cu un amplificator de 20W, daca iti place poate te intelegi cu omul si la pret, la cat cere acum e un pret destul de corect.

Link to comment
Share on other sites

vreau sa mi iau chitara noua. problema e ca nu mi permit sa dau pe ea prea mult. as f ivrut sa iau ceva ma ibun second hand pe la 6-7 milioane. cam asta e suma. am tot cauttat pe forum si ori gasesc chitari la pretul asta care nu merita, ori gasesc chitari bune dar pretul nu pare deloc second hand. nu prea gasesti ocazii pe aici. in fine. m am hotarat atunci sa iau una noua si daca nu e ea cea mai buna din lume macar stiu ca e noua. si m am oprit la Squier Standard Fat Stratocaster. e 8 milioane dar nu stiu de ce chitara asta imi inspira incredere. si prefer sa dau inca un milion si sa stiu ca mi am luat ceva bun. spuneti mi si mie, va rog, daca e o chitara buna. daca isi merita banii.

eu caut o chitara cu griff rapid si "alunecos". nu ca as fi vreun vitezoman. chiar deloc. dar caut ceva care sa alunece usor si "sa aiba corzile usoare" sa nu imi tocesc degetele.

ca stil de muzica: space-rock, dub, trip-hop. deci nu viteza, solouri si virtuozitate. nu o folosesc chitara prea mult fara efecte gen delay, reverb, echo etc. sau cateodata un pic de distors. deci nu o iau pt traforaj, gajaiala sau solouri explozive.

 

am uitat ceva. Squier Affinity Fat Stratocaster e 6 mil. si singura diferenta fata de Squier Standard Fat Stratocaster este ca are corpul din ALDER iar fat-ul il are din AGATHIS. e singura diferenta intre ele pe care am gasit o eu. poate sa imi spuna cineva daca diferenta asta face cele 2 milioane in plus asa cum cred eu? niste detalii despre ce inseamna fiecare.

multumesc

Squier sint in general chitare decente, depinde cum apuci - la produsele Fender calitatea poate sa varieze substantial intre modele/ani de productie, poate chiar mai mult decit la alti producatori. Eu de exemplu am un Standard Double Fat (doua humbuckers) si e foarte reusit (dar l-am cautat/probat).

POTI gasi si Affinity cu corp de alder - cel putin acum citiva ani cind au lansat linia, asa se faceau; faza asta cu agatisu' tre' sa fie relativ recenta. (eu am prins un Affinity Tele mai vechi, cu corp de ash, si e super). Agathis din punct de vedere a ceea ce ne intereseaza pe noi, acustic/densitate/fibra/etc./ se plaseaza undeva intre mahogany si maple - nu este un lemn atit de rau pe cit il fac unii sa para (mai nou se foloseste pentru ca e mai ieftin, se gaseste mai din abundenta decit alte esente), trebuie sa incerci chitara, evident ...lucru adevarat pentru orice lemn...

Pentru ce zici ca iti trebuie, eu as merge cu ceva "gen" Strat, e o alegere buna ...

Link to comment
Share on other sites

+1 ...E categoric cea mai buna alegere in gama asta de pret...

 

Si pe ce ma rog iti bazezi afirmatia ca e cea mai buna alegere? Seria GIO de la Ibanez nu e neaparat grozava, isi merita banii daca vrei sa canti metale, dar ca si materiale si lucratura nu m-a impresionat absolut deloc. De sunat suna ok. Mai bine la banii astia iti iei Cort (gasesti chitara mai multa la aceeasi bani) sau ceva la SH.

 

De la Cort pot sa iti recomand 2 modele, unul mai scump si unul mai ieftin, cel scump chiar e o chitara superba, iar materialele si calitatea fabricatiei sunt mai bune ca la Squier sau Ibanez.

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=165

 

http://www.triola.ro/index.php?pag=prod_se...=3&codp=166

 

Vezi poate iti convine asta http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=17649

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.