www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Batatie/panatie


Guest sweetchuggagun

Recommended Posts

Guest sweetchuggagun

De ce nu spune nimeni nimic despre bataie/panatie... De exemplu intr-o melodie folk se folosesc numai acorduri simple, dar la bataie intevin problemele. Cum sa fac sa-mi dau seama exact ce bataie este cea mai buna intr-o melodie?

Link to comment
Share on other sites

De ce nu spune nimeni nimic despre bataie/panatie... De exemplu intr-o melodie folk se folosesc numai acorduri simple, dar la bataie intevin problemele. Cum sa fac sa-mi dau seama exact ce bataie este cea mai buna intr-o melodie?

 

pe la scoala ai umblat ? dupa cate stiu eu se face educatie muzicala din clasa a III-a pana inclusiv a IX-a .

 

vezi cum e cu masurile si cu timpii .

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

nu mai aduceti scoala in discutie. In romania daca ai noroc te invata intr`a noua despre faptulca exista masuri si daca chiar ai noroc iti da un exemplu de gama majori si unu de gama minora.

Link to comment
Share on other sites

nu mai aduceti scoala in discutie. In romania daca ai noroc te invata intr`a noua despre faptulca exista masuri si daca chiar ai noroc iti da un exemplu de gama majori si unu de gama minora.

 

si ca 1 + 1 fac doi ...lol

 

si doua poezii jumate

 

cu Cires telectualu satului

 

si pana-n a nooua se preda muzica

Link to comment
Share on other sites

Guest sweetchuggagun
asculti melodia inainte.

 

pai o asculti pana nu mai poti si incerci tu ceva, dar nu e bine... adica de exemplu la phoenix au batai diferite si mie mi se pare destul de greu sa-mi dau seama de bataia potrivita, mai ales ca am fixata in reflex bataia clasica

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
pai o asculti pana nu mai poti si incerci tu ceva, dar nu e bine... adica de exemplu la phoenix au batai diferite si mie mi se pare destul de greu sa-mi dau seama de bataia potrivita, mai ales ca am fixata in reflex bataia clasica

 

bataia clasica se spune la "jj ss js" din cate stiu eu (dar e impropriu spus "bataie clasica" atunci cum se numeste "jsjsjs" sau "jjj" ? :) )

 

cum poate bataia "jj ss js" sa-ti intre in reflex ? adik atunci cand iei chitara in mana , te gandesti la 3 acorduri care merg impreuna si singura bataie care o faci in prima faza e "jj ss js"? :)

 

deci atunci cand stii acordurile unei piese atunci o asculti cu mare atentie (cum zicea Wierdguy) k sa auzi bataia

in caz k se intampla k nu auzi bataia ori e prea rapida , ori e mascata de voce sau alte instrumente ori ... sunt probleme cu urechea ...

Edited by chitaristul_innascut
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Ochei, sfaturi practice.

Ia chitara. Aseaza-te, la calculator, de preferinta, intr-o pozitie care sa-ti permita sa canti si care sa nu-ti faca rau. Alege o melodie. Asigura-te ca poti s-o canti. Daca nu poti, alege alta. Cauta pe youtube melodia. Asigura-te sa fie cineva care-o canta si nu un AMV/videoclip. Uita-te la mainile omului in timp ce asculti melodia. Fa ce face si el. Daca nu poti dupa multe incercari, sa stii ca muzica nu e un dar pentru toata lumea.

Spor.

Link to comment
Share on other sites

Vai dar sunteti de mare ajutor. Ma asteptam la niste sfaturi practice.

 

 

cauta niste melodii care incep doar cu chitara acustica/electrica ritmica si incearca sa faci ritmul de acolo.De ex. Bloodhoundgang - the roof is on fire,Oasis - Wonderwall,Placebo every me and every you,Weezer - Island in the sun etc .Daca nu iese ,da pitchul mai jos ...sau cauta taburi GT PRO 4 si la fel da-i bpm mai jos.

Altfel,asculta tobele si apuca-te sa tii o bataie pe timp,2 pe timp,etc si apoi incearca sa le combini.Nu uita si pauza ,pentru ca bine a zis Karpi ca si pauza se canta.

Altfel,cauta JustinSandercoe sau rockongoodpeople pe youtube si ar trebui sa fie suficient.

Daca ti se pare ca nu ai ritm,foloseste niste BT-uri sau un metronom,sunt o gramada pe net.Cred ca cel mai bine se inveti cantand o data cu melodia pentru ca asa iti dai seama daca gresesti sau nu .

 

Bafta si nu te da batut!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest sweetchuggagun
cauta niste melodii care incep doar cu chitara acustica/electrica ritmica si incearca sa faci ritmul de acolo.De ex. Bloodhoundgang - the roof is on fire,Oasis - Wonderwall,Placebo every me and every you,Weezer - Island in the sun etc .Daca nu iese ,da pitchul mai jos ...sau cauta taburi GT PRO 4 si la fel da-i bpm mai jos.

Altfel,asculta tobele si apuca-te sa tii o bataie pe timp,2 pe timp,etc si apoi incearca sa le combini.Nu uita si pauza ,pentru ca bine a zis Karpi ca si pauza se canta.

Altfel,cauta JustinSandercoe sau rockongoodpeople pe youtube si ar trebui sa fie suficient.

Daca ti se pare ca nu ai ritm,foloseste niste BT-uri sau un metronom,sunt o gramada pe net.Cred ca cel mai bine se inveti cantand o data cu melodia pentru ca asa iti dai seama daca gresesti sau nu .

 

Bafta si nu te da batut!! :)

Multam! deja e mai bine :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.