www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Ma Desrcurc!


Yura Shadow
 Share

Recommended Posts

Guest Anca Pavel

Daca vrei sa recunosti notele muzicale ale unei piese, mai intai trebuie sa ai ureche muzicala destul de bine formata, cum a mai spus si marcel. Fara instrument, zic eu ca e destul de dificil, in sensul ca: daca ai un instrument, si in cazul de fata, cel mai indicat ar fi sa ai niste clape, o orga, un pian, e mult mai usor sa descifrezi o piesa ce doar ai auzit-o, nu ai si vazut transcrierea ei.

Deci, zic eu, fara vreun instrument e destul de dificil lucrul pe care il doresti tu. Pe cand cu instrument, daca vrei sa descifrezi o piesa, o tot canti, tot incerci, si te ajuta mult instrumentul, pentru ca iti arata, cum ar veni, ce note sunt cantate, ce gama, etc. Dar, doar dupa ureche, merge mai greu, doar daca ai facut ceva canto, pentru ca acolo se formeaza foarte bine urechea muzicala si vocea, ambele fiind in legatura. Eu asta am avut de spus. Succes. :)

Edited by Anca Pavel
Link to comment
Share on other sites

Guest Mircea19

in primu rand ori ai auz absolut ori nu :) - asta e util pt a recunoaste o nota din piesa X ... fara un instrument in mana

 

in principiu daca lucrezi mult cu urechea o sa dezvoltzi un auz relativ :) ... dupa intrebarea ta presupun ca nu obisnuiesti sa scoti piese dupa ureche

 

deci ce vrei tu se poate doar daca lucrezi mult cu urechea :) adica incepi sa scoti piese dupa ureche,,, in prima faza vei ajunge sa recunosti starea piesei,,, starea acordurilor etc,, dar nu vei putea sa spui ca este in la sau laB decat daca pui mana pe un instrument sau daca -ti iei un ton de referintza ....

 

cu alte cuvinte se poate dar nu asa um visezi tu B)

 

cam atat cred ca e suficient ca sa-ti redea pofta de studiu si sa nu ramai blocat in chestia asta pe forum :( lucreaza mult cu urechea si obisnuieste-te sa asculti ... incearca sa separi sunetele dintr-un acord .. sa le fredonezi,... etc,, sunt mai multe moduri in care-ti potzi dezvolta auzul,,, dar cel mai bine e sa le descoperi singur pe cele care functioneaza pt tine .. incepe cu piese simple... ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.