www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Tuneing


Guest sergiu
 Share

Recommended Posts

Detin un Jackson JS20 si m-am saturat sa mi se tot dezacordeze de fiecare data cand imi actionez bara de temolo. Bani de alt model nu am, asa ca m-am gandit sa imi schimb pragusul cu o menghina. As dori intai sa va cer sfatul vostru ca sa nu fac vreo prostie. Pe mine ma intereseaza daca este intradevar singura solutie si daca pot face schimbul singur, fara a cere ajutorul unui meserias.

Edited by sergiu
Link to comment
Share on other sites

Este foarte posibil ca tremolo-ul sa nu revina la pozitia initiala si atunci degeaba schimbi tu pragusul - e un sistem cu 2 pivoti sau cu 6 suruburi de ancorare? Ramane dezacordata cand tragi sau cand impingi tremolo-ul - sau in ambele cazuri? Incearca sa-i mai trantesti un arc, sa-l setezi din nou si vezi daca se comporta mai bine.

 

Alternativ, ar putea fi de la pragus, care sa 'agate' corzile, sau de la cheite care nu tin bine stransa coarda (desi poate ai infasurat gresit in jurul lor), dar asta ar trebui sa se intample cu precadere doar cand tragi de tremolo.

Link to comment
Share on other sites

Tremoloul meu nu poate fi decat impins, nu este un floyd.

Eu nu as da asa repede vina pe el, insa mie imi este totusi destul de clar ca pragusul este de vina pentru toata problema. Cheitele-mi sunt fixe si nicio parte a mecanismului nu da semne de batranete.

Am sa ma interesez totusi si in directia asta.

Edited by sergiu
Link to comment
Share on other sites

offtopic: tune, la forma continua devine tune+ing, dar in prezenta 'i'ului, 'e' dispare =>'tuning'.

Engleza mea imi spune ca amandoua formele sunt acceptate in aceasta limba.

TUNEING si TUNING

Sper totusi sa nu ma insel, caz in care imi voi exprima regretele in public. :)

 

cand ai schimbat ultima oara corzile?

obisnuiesc sa imi schimb destul de des corzile, nu le tin mai mult de 3-4 luni, iar setul curent a fost pus acum 3 saptamani.

 

Pe mine inca ma intereseaza daca pot efectua singur operatia in deplina siguranta. Exista printrre voi cineva care a incercat? Cum a decurs? De ce am nevoie? Exista posibilitatea ca eu sa ma agit degeaba? pe scurt - Merita?

M-am uitat bine pe la arcuri si suruburi; totul e foarte bine strans, iar ochiul meu (nu foarte experimentat) nu observa nici o neregularitate. Partea mecanica functioneaza ok.

Link to comment
Share on other sites

Tremoloul meu nu poate fi decat impins,???????????????????.

Eu nu as da asa repede vina pe el, insa mie imi este totusi destul de clar ca pragusul este de vina pentru toata problema. Cheitele-mi sunt fixe si nicio parte a mecanismului nu da semne de batranete.

Am sa ma interesez totusi si in directia asta.

 

tu nu ai reglat in nici un fel vibratorul

 

citeste pe aici "rgc.ro" despre .....si vei primi raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.