www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Amp Bunicel Pentru O Chitara Electrica?


Guest eXtr3m3
 Share

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Va salut pe toti! :) recent mi-am cumparat o chitara electrica ARIA STG006-MS de pe http://www.mcmusic.ro/

Acum va rog sa imi recomandati un Amp bun pentru aceasta chitara tot de pe acest site daca se poate si,de asemenea super ar fi daca nu ar depasi 5milioane.Trebuie sa mentionez ca voi canta rock gen:Korn,Drowning Pools,System of a Down,Disturbed,Linkin Park,Metallica,Deep Purple,Marilyn Manson,Ozzy Osbourne--cam astea ar fi...sper sa ma puteti ajuta :)

 

Multumesc anticipat! :):(

Link to comment
Share on other sites

Guest radioman
Va salut pe toti! :) recent mi-am cumparat o chitara electrica ARIA STG006-MS de pe http://www.mcmusic.ro/

Acum va rog sa imi recomandati un Amp bun pentru aceasta chitara tot de pe acest site daca se poate si,de asemenea super ar fi daca nu ar depasi 5milioane.Trebuie sa mentionez ca voi canta rock gen:Korn,Drowning Pools,System of a Down,Disturbed,Linkin Park,Metallica,Deep Purple,Marilyn Manson,Ozzy Osbourne--cam astea ar fi...sper sa ma puteti ajuta :)

 

Multumesc anticipat! :):(

Chitara pe care ai luat-o nu este pentru sound-uri gen Korn ...etc. tot ce ai scris mai sus. Sa nu te astepti la sound-uri similare decat cu multa imaginatie.

 

Trupele de mai sus sunt amestecate ca stiluri si ca echipamente(simplu spus).

 

Sfaturi despre amp-uri vei primi aici, probabil, foarte multe. Intervine variabila nr.1, cam cat vrei sa dai pe amp.? Cu 500 de lei nu prea...

Edited by radioman
Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3
tu vrei cu 10 milioane sa scoti tonuri de sute de milioane? sau vrei sa poti canta chestii mai grele cu chitara si ampu?

:)

Realizez ca nu am cum sa cant ca respectivii...i-am insirat doar ca punct de referinta ce mi-ar place sa cant(ce gen de rock).Si da,vreau sa pot canta chestii mai grele cu chitara si ampu;de asemenea nu cred ca are rost sa investesc mai mult(si nici nu imi permit) deoarece sunt la inceput iar,cand imi voi mai "acorda" talentul muzical imi voi cumpara scule mai bune :)

 

Chitara pe care ai luat-o nu este pentru sound-uri gen Korn ...etc. tot ce ai scris mai sus. Sa nu te astepti la sound-uri similare decat cu multa imaginatie.

 

Trupele de mai sus sunt amestecate ca stiluri si ca echipamente(simplu spus).

 

Sfaturi despre amp-uri vei primi aici, probabil, foarte multe. Intervine variabila nr.1, cam cat vrei sa dai pe amp.? Cu 500 de lei nu prea...

 

Pai macar unu mai apropiat de pretul de 500de lei si totusi bunicel? :)

Link to comment
Share on other sites

am inteles ca asta ar fi un amp destul de suparat...are 4 tipuri de distors si are si cabsim daca nu ma insel... :)

io nu l-am incercat, da' zic ca ar merita sa treci pe la magazin sa vezi cum suna, daca poti...

mai cauta si tu pe saituri si trage cu ochiu' si pe la publicitate :)

faza e ca la pretu' asta, nu prea gasesti cine stie ce bomba atomica...dar ceva ce suna decent si iti permite sa scoti un ton pe placul tau tre' sa fie...ideea e sa te apuci sa te plimbi si sa incerci cat mai multe produse, chiar si second-hand...cine stie de unde sare iepurele :)

Link to comment
Share on other sites

Am testat mai multe ampuri mici, dar cel mai dezgusator a fost Roland 15x, si varianta mai mare, 30x. Eu zic totusi sa le incerci.

Edited by Valek
Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut
Am testat mai multe ampuri mici, dar cel mai dezgusator a fost Roland 15x, si varianta mai mare, 30x. Eu zic totusi sa le incerci.

 

la ce te referi cu "dezgusator" dezgustator ?? :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu as merge pe un Vox din seria AD. Toate de la AD30 in sus suna bine. AD15 nu se merita pentru ca e doar cu un milion mai ieftin decat AD30, nu are atenuator si are difuzor de doar 8". Pentru suparari ar fi mai bun tot un AD din seria XL, dar astea sunt mai scumpe. Oricum Vox-ul mi se pare de departe cea mai buna solutie de modeling amp, sunt mult peste Line6 (am avut Roland Cube30 care nu suna rau la cati bani facea, Line6 Spider 30 care mi s-a parut doar putin mai bun ca Roland si acum am un Vox AD50 pe care nu il voi da decat pentru un combo full lampa).

 

Ideea e ca ar trebui sa mai strangi niste bani si sa iti iei un lucru cat de cat ok, pe un amp prost nu o sa poti face nici un sound mai ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
tu vrei cu 10 milioane sa scoti tonuri de sute de milioane? sau vrei sa poti canta chestii mai grele cu chitara si ampu?

hai ca devii si tu ....

tipu a zis cumva ca vreau sa aibe tonu X? .

Link to comment
Share on other sites

E chiar asa de greu sa ajuti omul fara sa comentezi ca are bugetul prea limitat? Normal ca nu o sa sune ca niciuna din trupele enumerate folosind un amplificator de 5 milioane, dar omul a zis trupele alea ca sa stie lumea sa-i recomande un amplificator cu un distors puternic, nu cu un singur canal de clean sau cu un overdrive bluesy. Si DA, exista astfel de amplificatoare in limita aia de pret si nu va mai comportati de parca v-ati fi nascut cu marshallul in brate ca toata lumea incepe de undeva.

Eu macar am decenta sa nu ma bag sa recomand un amplificator pentru ca nu am cantat pe destule ca sa conteze parerea mea, dar vad ca multi n-au bunul simt sa faca asta.

Link to comment
Share on other sites

Vox Pathfinder e un amp bun pentru cati bani costa, dar sa stii ca partea de distors din el e mai mult pentru blues, in nici un caz pentru metale (se poate rezolva cu o pedala gen Boss Metal Zone sau Digitech Metal Master). Daca vrei sa canti ceva suparat poate ar fi mai bine sa te uiti la Line6-ul pe care il are cineva pe aici de vanzare. Eu am avut si Roland Cube 30 si mi-a placut. Nu suna a Marshall sau Mesa Boogie, dar avea niste sounduri foarte ok pentru cat costa. La Roland ce nu mi-a placut era ca depindea foarte mult ce chitara foloseai. De exemplu cu un Ibanez seria RG japonez cu doze DiMarzio Evolution nu am reusit sa scot un sound sa ma multumeasca, in schimb cu un Epiphone Les Paul si cu un Fender Stratocaster suna mult mai bine. Voxul AD15VTXL mi se pare si ala o optiune buna daca poti sa dai cat costa pe el. Sunt convins ca dupa ce il probezi nu o sa mai vrei Pathfinder sau latceva mai ieftin. Are cam tot ce ii trebuie pe el (parca 11 amplificatoare, majoritatea high gain, delay, reverb, compresor, chorus, tremolo, flanger etc.) si te scuteste sa investesti intr-un procesor in viitorul apropiat.

 

@valek: cum te asteptai sa sune un amplificator de 15 sau 30W? Pot spune ca si eu am probat destul de multe amp-uri mici si mie asta mi s-a parut putin mai reusit decat altele in aceeasi bani. Cel putin Cube15 sau Micro Cube sunt o afacere foarte buna pentru cat costa.

Link to comment
Share on other sites

@valek: cum te asteptai sa sune un amplificator de 15 sau 30W? Pot spune ca si eu am probat destul de multe amp-uri mici si mie asta mi s-a parut putin mai reusit decat altele in aceeasi bani. Cel putin Cube15 sau Micro Cube sunt o afacere foarte buna pentru cat costa.

 

Vox Pathfinder 15R suna superb pe langa Roland Cube... SUPERB! Chiar am de gand sa-mi iau unul asa pentu exersare.

Link to comment
Share on other sites

Vox Pathfinder 15R suna superb pe langa Roland Cube... SUPERB! Chiar am de gand sa-mi iau unul asa pentu exersare.

 

Stiu cum suna Pathfinder, si mie imi place, dar mai mult pentru sunetul de clean si eventual un crunch usor. Mai mult de atat nu prea suna. Omul a vrut un amp cu distors sanatos pe el si Pathfinder-ul nu prea se incadreaza la capitolul asta. Daca tot isi ia Vox, macar sa isi ia unul mai versatil, din cauza asta i-am recomandat seria AD. Si tot in gama asta sa stii ca si Line6 Spider suna binisor.

Link to comment
Share on other sites

VOX pathfinder este un amp exceptional ... pentru pretzul lui desigur ... destul de puternic cat sa te auzi acceptabil peste un set de tobe (dak sala de repe e izolata fonic)... are un sunet specific de vox ... clean-ul este superrb ... iar drive-ul este okay pt blues old school rock ... pana-n punk... si cam atat ... .. dar pentru restu exista pedale .... :)

 

plus ... are iesire de casti, foot switch pt on-off la tremolo si on/off la boost, iesire de linie si iesire pt cabinet extern... spring reverb(e reverb de vox ... deci e foarteeeeee subtil) si tremolo(febletzea vox)....

 

atentie!! are e.q. doar pt inalte si bass... tot o boala vox..., in schimb lipsa knobului de medii cladeste caracter :)

 

Sincer, eu nu am de gand sa-l vand vreodata .... sunt mult prea atasat de el .... si de abia astept sa-i iau si un frate mai mare .... ceva de genu AC30cc2 .... sau macar un AC15 ...

 

p.s. era sa uit .... e atattt de frumosssss...... inca ma mai opresc din cantat doar sa-l mangai si sa-l privesc galesh ....

 

Spor la bautura :))

Link to comment
Share on other sites

VOX pathfinder este un amp exceptional ... pentru pretzul lui desigur ... destul de puternic cat sa te auzi acceptabil peste un set de tobe (dak sala de repe e izolata fonic)... are un sunet specific de vox ... clean-ul este superrb ... iar drive-ul este okay pt blues old school rock ... pana-n punk... si cam atat ... .. dar pentru restu exista pedale .... :)

 

plus ... are iesire de casti, foot switch pt on-off la tremolo si on/off la boost, iesire de linie si iesire pt cabinet extern... spring reverb(e reverb de vox ... deci e foarteeeeee subtil) si tremolo(febletzea vox)....

 

atentie!! are e.q. doar pt inalte si bass... tot o boala vox..., in schimb lipsa knobului de medii cladeste caracter :)

 

Sincer, eu nu am de gand sa-l vand vreodata .... sunt mult prea atasat de el .... si de abia astept sa-i iau si un frate mai mare .... ceva de genu AC30cc2 .... sau macar un AC15 ...

 

p.s. era sa uit .... e atattt de frumosssss...... inca ma mai opresc din cantat doar sa-l mangai si sa-l privesc galesh ....

 

Spor la bautura :) )

 

Si eu de mult imi doresc sa iau un AC30. Din pacate e cam greu sa strangi atatia bani cand exista atatea tentatii (stompuri, chitari etc). Inca nu avem un nivel de trai decent incat sa ne putem ducem la sfarsitul lunii la un magazin de instrumente si sa ne putem intoarce cu un AC30 si un Fender Telecaster de exemplu. Eu momentan mi-am luat un AD50 de care sunt foarte multumit, are tot ce ii trebuie (ii lipseste doar loop-ul, oricum are o parte de efecte destul de ok incorporata) si suna excelent pentru cati bani costa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.