www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare - Acorduri


silika
 Share

Recommended Posts

Salutare la toti,

 

Sunt new pe aici, si profesionist in devenire (adica incepator :) ) in ale chitarei ! De vro doua saptamani m-a apucat cheful de chitara, si bineinteles ca intampin cateva greutati :) ! Momentan zdranganesc pe o chitara clasica hora, cred eu numai buna ptr un beginner , iar daca in cateva luni fac progrese cat de cat, trec pe ceva electric ... dar pana acolo, poate ma ajutati un pic cu acordurile astea !

 

Ok, acordurile de baza le stiu, ce nu stiu sunt "derivatele" lor, adica do#, sau sol major etc

 

Am gasit aici o lista cu toate acordurile, dar nu stiu ce reprezinta toate alea (nu ma refer la C,D,E,F,G,A,B )! Luam un exemplu, gama do sa zicem! Ce inseamna notatiile C7, C#7, Cmaj7, C#, Cdim, Cm6, C\D, C4, Csus ? Adica nu doar traducerea lor, stiu ca C# e do diez, dar ma intereseaza o explicatie mai profunda de atat, mai la nivel de teorie muzicala !

 

Stiu ca intrebarile astea le-ati mai auzit, si s-au mai raspuns la ele, dar am descoperit forumul de curand, si n-am putut inca sa-l citesc foarte bine ...

Edited by silika
Link to comment
Share on other sites

Guest Hippogryph

salut, silika.

 

despre felul in care se formeaza acordurile (si implicit denumirile lor) gasesti cam in orice carte serioasa de chitara, sau pe wikipedia. poate parea intimidanta toata teoria asta, la o prima vedere, insa in timp o sa vezi ca nu e asa de complicat.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.