www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Noua Mea Chitara


Guest eXtr3m3
 Share

Recommended Posts

Guest eXtr3m3

Ieri seara mi-am cumpatarat o chitara Aria STG006MS.Cei de la magazinul de unde am cumparato mi-or testato daca imi place cum merge...ce pot sa zic super!bestial!chitara costand 5 miloane am ramas cu 120de mii banii de tren spre casa si un hamburgher.Bun totul zis si facut ajung acasa o scot din cutie ma uit la ea dau umpic de corzi...suna bine.Trebuie sa precizez ca,inca, nu am amp la ea dar sper ca pana in ianuarie sa reusesc sa fac rost de unu de vro 20-30w.Am zdranganito asa cum e ea vreo jumatate de ora si apoi m-am decis sa o cuplez la calculator.Am vazut topicul pe forumul acesta si folosind ASIO4all si GuitarRig2 am inceput sa ma joc cu ea;am bagat ceva efecte distors flanger si ce mai avea acel program.Suna destul de aiurea si problema care ma sacaie cel mai mult e ca in boxa calculatorului se aude chitara si simpla dar si cu efectele programului Guitar Rig;cand am reusit sa gasesc o setare faina in Guitar Rig aceasta nu iesea in evidenta din cauza ca se auzea si normal cum canta.Acum la partea teoretica...am un program Guitar Pro 5 are 25de mii de tabulaturi.Super ce pot sa zic am gasit o gramada de piese dar nu pricep cum vin citite si executat ceea ce arata programul... :) rog pe cineva sa posteze cum sa fac acest lucru.Multumesc!De asemenea marti voi discuta cu profesoara mea de muzica care stie sa cante la chitara acustica o voi intreba daca ma poate invata. :(

"chestiile pe care vreau sa le citesc":

||--12h13p12--------------------------------12h13-16h17p16h17p16h17p|

 

||o----------15p13p12-----------------12h13-------------------------|

 

||--------------------14p13-----13h14-------------------------------|

 

||--------------------------15--------------------------------------|

 

||o-----------------------------------------------------------------|

 

||------------------------------------------------------------------|

:)

 

si multe alte chestii asemanatoare...

ajutor pls :) !!ps:sunt TOTAL habarnist in de-ale chitarilor si vreau sa invat...stiu ca trebuie multa vointa...si am!

 

Link to comment
Share on other sites

Tabulaturile sunt, in esenta, reprezentarea simplificata a unei melodii folosind notatii conventionale. "Miezul" tabulaturii este chiar griful chitarii, notat prin 6 linii paralele care reprezinta corzile.

E|--------------------------------------------------------------
B|--------------------------------------------------------------
G|--------------------------------------------------------------
D|--------------------------------------------------------------
A|--------------------------------------------------------------
E|--------------------------------------------------------------

Linia cea mai de jos este coarda cea mai groasa, si anume E(Mi). Urmeaza A(La), D(Re), G(Sol), B(Si) si coarda cea mai subtire, din nou E(Mi).

 

E|--------	  
B|--------
G|--------
D|--------
A|----5---
E|--------

Numerele de pe "corzi" reprezinta tasta ce trebuie apasata la un moment dat. In exemplul de mai sus, tabulatura ne cere sa cantam nota Re, prin lovirea corzii A(La) in timp ce tinem apasata tasta a 5-a.

 

Notele se canta in ordinea in care apar pe tabulatura, de la stanga la dreapta.

 

E|------------0--------
B|----------2---2---2--
G|--------2-------2----
D|------2--------------
A|----0----------------
E|---------------------

E|----0------
B|----2------
G|----2------
D|----2------
A|----0------
E|-----------

 

"0" marcheaza o coarda libera, lovita fara a se apasa vreo tasta. In primul exemplu de mai sus, notele vor fi cantate in ordine. In al doilea exemplu, numerele fiind scrise unele sub altele, toate notele trebuiesc lovite in acelasi timp, dintr-o singura miscare.

 

In general, acordurile care trebuiesc luate la un moment dat in timpul interpretarii sunt notate deasupra tabulaturii. In exemplul de mai jos, fiind vorba de acordul La Major (A), vom nota:

 

	  A
E|------------0--------
B|----------2---2---2--
G|--------2-------2----
D|------2--------------
A|----0----------------
E|---------------------

 

Atunci cand tabulatura este impartita in masuri, sunt folosite linii verticale:

 

	  A					D
E|------------0--------|----------2-0--------|---
B|----------2---2---2--|--------3-----3---3--|---
G|--------2-------2----|------2---------2----|---
D|------2--------------|----0----------------|---
A|----0----------------|---------------------|---
E|---------------------|---------------------|---

 

Aceasta notatie este mai rar intalnita, deoarece in tabulaturi nu exista o regula clara pentru a nota durata notelor. Pentru a afla durata notelor, piesa originala trebuie ascultata, desi un ghid bun este distanta grafica din tabulatura:

 

	  A					D
E|------------0--------|----------2----------|---
B|----------2---2---2--|--------3-----3---3--|---
G|--------2-------2----|----------------2----|---
D|---------------------|----0----------------|---
A|----0----------------|---------------------|---
E|---------------------|---------------------|---

 

In exemplul de mai sus, prima nota din prima masura precum si prima si a treia nota din a doua masura sunt mai distantate fata de urmatoarele note, ceea ce ne spune in general ca acestea au o durata mai lunga. Cu toate acestea, deoarece in tabulaturi nu exista notatie pentru pauze nu putem face diferenta intre o nota de o durata mai lunga si o nota scurta urmata de o pauza.

 

 

p si h reprezinta tehnicile de pull off si hammer on.

Link to comment
Share on other sites

Ieri seara mi-am cumpatarat o chitara Aria STG006MS.Cei de la magazinul de unde am cumparato mi-or testato daca imi place cum merge...ce pot sa zic super!bestial!chitara costand 5 miloane am ramas cu 120de mii banii de tren spre casa si un hamburgher.Bun totul zis si facut ajung acasa o scot din cutie ma uit la ea dau umpic de corzi...suna bine.Trebuie sa precizez ca,inca, nu am amp la ea dar sper ca pana in ianuarie sa reusesc sa fac rost de unu de vro 20-30w.Am zdranganito asa cum e ea vreo jumatate de ora si apoi m-am decis sa o cuplez la calculator.Am vazut topicul pe forumul acesta si folosind ASIO4all si GuitarRig2 am inceput sa ma joc cu ea;am bagat ceva efecte distors flanger si ce mai avea acel program.Suna destul de aiurea si problema care ma sacaie cel mai mult e ca in boxa calculatorului se aude chitara si simpla dar si cu efectele programului Guitar Rig;cand am reusit sa gasesc o setare faina in Guitar Rig aceasta nu iesea in evidenta din cauza ca se auzea si normal cum canta.Acum la partea teoretica...am un program Guitar Pro 5 are 25de mii de tabulaturi.Super ce pot sa zic am gasit o gramada de piese dar nu pricep cum vin citite si executat ceea ce arata programul... :) rog pe cineva sa posteze cum sa fac acest lucru.Multumesc!De asemenea marti voi discuta cu profesoara mea de muzica care stie sa cante la chitara acustica o voi intreba daca ma poate invata. :(

"chestiile pe care vreau sa le citesc":

||--12h13p12--------------------------------12h13-16h17p16h17p16h17p|

 

||o----------15p13p12-----------------12h13-------------------------|

 

||--------------------14p13-----13h14-------------------------------|

 

||--------------------------15--------------------------------------|

 

||o-----------------------------------------------------------------|

 

||------------------------------------------------------------------|

:)

 

si multe alte chestii asemanatoare...

ajutor pls :) !!ps:sunt TOTAL habarnist in de-ale chitarilor si vreau sa invat...stiu ca trebuie multa vointa...si am!

 

 

 

om...nu folosi guitar rig...incearca alien connection revalver...care il downloadezi de pe net sau imi dai un id de mess si ti-l trimit eu.

chitarile aria suna binisor in general..nu pot sa zic stralucit..dar binisor...daca te axezi pe armonie suna chiar bine B) .

amp daca vrei pentru ea am eu de vanzare un peavey de 25w transtube...foarte tare...eu m-am inteles foarte bine cu statia aia.

daca vrei sa mai tinem legatura lasa-mi un mesaj pe prv...

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa se auda doar sunetul procesat de Guitar Rig, trebuie ca din Volume Control (placa de sunet) sa mutezi microfonul sau line-in-ul, adica unde ai pus tu chitara ta, pentru ca ai sunet din 2 surse, atat direct, cat si procesat.

Despre citirea de tabulaturi, probabil ca te-a lamurit Cosu (sau daca te-a ametit total, peste cateva saptamani vei vedea ca a avut dreptate in explicatiile sale). Dar eu unul te sfatuiesc sa canti ceva folk la inceput, sa inveti acorduri, pentru ca daca te apuci sa canti dupa taburi, mai ales ca asta pe care l-ai postat, n-o sa ajungi nicaieri, decat in cel mai rau caz la descurajare. Insista pe langa profesoara de muzica de care spuneai.

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

Multumesc Cosu pentru explicatie am inteles cum trebuie citite :) .Acum incerc cum mi-ai recomandat sa fac cu Guitar rig. :)

 

 

 

PS:era sa uit amp doresc sa cumpar numai nou :) baietii de unde mi-am luat chitara mi-au recomandat unul la 4 milioane...sa vad cum fac cu banutii... :(

Link to comment
Share on other sites

Ieri seara mi-am cumpatarat o chitara Aria STG006MS.Cei de la magazinul de unde am cumparato mi-or testato daca imi place cum merge...ce pot sa zic super!bestial!chitara costand 5 miloane am ramas cu 120de mii banii de tren spre casa si un hamburgher.Bun totul zis si facut ajung acasa o scot din cutie ma uit la ea dau umpic de corzi...suna bine.Trebuie sa precizez ca,inca, nu am amp la ea dar sper ca pana in ianuarie sa reusesc sa fac rost de unu de vro 20-30w.Am zdranganito asa cum e ea vreo jumatate de ora si apoi m-am decis sa o cuplez la calculator.Am vazut topicul pe forumul acesta si folosind ASIO4all si GuitarRig2 am inceput sa ma joc cu ea;am bagat ceva efecte distors flanger si ce mai avea acel program.Suna destul de aiurea si problema care ma sacaie cel mai mult e ca in boxa calculatorului se aude chitara si simpla dar si cu efectele programului Guitar Rig;cand am reusit sa gasesc o setare faina in Guitar Rig aceasta nu iesea in evidenta din cauza ca se auzea si normal cum canta.Acum la partea teoretica...am un program Guitar Pro 5 are 25de mii de tabulaturi.Super ce pot sa zic am gasit o gramada de piese dar nu pricep cum vin citite si executat ceea ce arata programul... :) rog pe cineva sa posteze cum sa fac acest lucru.Multumesc!De asemenea marti voi discuta cu profesoara mea de muzica care stie sa cante la chitara acustica o voi intreba daca ma poate invata. :(

"chestiile pe care vreau sa le citesc":

||--12h13p12--------------------------------12h13-16h17p16h17p16h17p|

 

||o----------15p13p12-----------------12h13-------------------------|

 

||--------------------14p13-----13h14-------------------------------|

 

||--------------------------15--------------------------------------|

 

||o-----------------------------------------------------------------|

 

||------------------------------------------------------------------|

:)

 

si multe alte chestii asemanatoare...

ajutor pls :) !!ps:sunt TOTAL habarnist in de-ale chitarilor si vreau sa invat...stiu ca trebuie multa vointa...si am!

 

 

h=hammer on

p= pull off

Mai in termeni populari s'ar spune "tragi si dai drumu" la coarda evident.

Astea fac parte din tehnica legatto. E cam greu de explicat cum faci traba asta si e mai usor daca iti arata cineva. O sa incerc sa explic asa mai babeste.: cand lovesti coarda Mi ai pe poz 12 indexu (dar nu neaparat) iar cu degetu mijlociu treci in poz 13 fara sa mai faci pick (hammer on) adica nu mai lovesti coarda cu pana, dupa care dai drumu la coarda din poz 13 (pull off); ramanand cu indexul pe 12 si trebuie sa se auda si nota din poz 13 (fa) dar si nota din pozitia 12 mi in cazul asta; dar trebuie ca sunetele sa aiba continuitate/cursivitate ( de la 12 la 13 si iar la 12). Exersand chestia neamplificat notele si trecerile ce le'am zis se vor auzi mai incet dar amplificat vor suna mai clar. Altfel spus ai de facut "un pick" si tyrebuie sa se auda 3 sunete (mi-fa-mi). Asemanator poti determina si restul tabulaturi. Mai trebuie spus ca daca ai note situate la distante mai mari de un semiton e necesar sa folosesti si celelalte degete (de e. 12p18, trebuie folosit indexul+degetu mic) facand astfele si exercitii de stretch (cracanare a degetelore ) B) . Sper ca ti'am fost de ajutor dar cum am zis trebuie vazut practic cum sta treaba sa pricepi mai bine (da'aia's buni si profesorii de muzica). Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

nu-mi vine sa cred!!!sunteti the best!!!se aude super si cand in the end nu prea autentic dar super!!! :):):) v-as da o bere daca as stii unde sunteti! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

iarna nu se bea bere...ci doar vin(fiert), tuica...alte alea.

 

pe langa guitar pro, mai incearca si amplitube(are un sound mai bun decat guitar rig-parerea mea) invata mult.Cand vrei sa compui ceve..bea o bere inainte

 

Multa sanatate si prosper

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

sau un redbull sa iasa rock agitat :)

 

 

 

Pai ce pot sa zic...aseara am stat pana pe la 5 si m-am tot jucat cu ea :) .Dar am o problema;nu stiti ceva exercitii ca sa reusesc sa imi misc mana mai repede pe grif?caci sunt cam incet...

Link to comment
Share on other sites

Guest eXtr3m3

NU stiu de ce nu pot da edit dar am uitat sa zic: am invatat technicile hammer on si pull of precum si cele doua combinate :) multumesc riffshjohn caci mi-ai explicat;cu ajutorul tau si al lui YouTube am reusit in sfarsit :):)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.