www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tremolo Cu Scartaiala


Guest cerber
 Share

Recommended Posts

Am mai dat un reply pe un thread, sper sa nu strice unul nou...

Mi-am cumparat prima chitara electrica un B.C.Rich ASM B BK. Toate bune si frumoase dar arcurile de la tremolo scartaie foarte urat si rezoneaza in amp destul de puternic (si cand apas maneta si cand trag de ea)... M-am uitat in spate la arcuri care sunt uscate si doar unul din ele e placat cu nichel sau cu crom, celelalte soua sunt netratate...

Care ar fi solutia sa nu mai scartaie? Ulei pentru mecanisme? Nu am nici o idee si nu vreau sa deteriorez ceva la jucaria noua...

 

Astept cu nerabdare sfaturi...

Link to comment
Share on other sites

nu-s placate arcurile? oioi.... is asa.... inchise la culoare? nashpa.... nush ce sa zic... poate mai si ruginesc, oricum... aricuri noi se gasesc si-s destul de ieftine; cu astea ce poti sa faci e sa le ungi un pic, si eventual sa pui niste vata sau carpe in cavitatea aia, sa nu mai rezoneze atata (asa face si steve vai din cate stiu)

Link to comment
Share on other sites

mersi de raspuns...

arcurile sunt de aceeasi culoare toate, numai ca unul e lucios si frumos, iar celelalte doua sunt mate...

arcurile o sa le ung, dar cu ce?

Link to comment
Share on other sites

Unge cu vaselina. Uleiul se scurge si dispare in timp.

 

Cu rezonanta este alta treaba. Face parte din soundul chitarii. Daca bagi carpe o omori (chitara cu sound cu tot). Steve Vai (ca de altfel majoritatea celorlalti) nu numai ca nu pune carpe dar nu are nici macar capac.

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat problema cu niste ulei de mecanism de la masina de cusut... nu mai scartaie si arcurile rezoneaza cum trebuie in amp...

 

cat despre niste poze... am sa fac si am sa pun...

 

si de dus la garantie nu e chiar asa usor... chitara e luata din bucuresti da eu nu locuiesc acolo...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.