www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Originea Shrederilor


Guest zzz
 Share

Recommended Posts

Ma gandeam zilele trecute ca majoritatea chitaristilor cunoscuti ca fiind virtuozi si care au facut istorie in lumea shred-ului si nu numai au origine italiana...Cei care imi vin in minte acum sunt Steve VAI, Joe SATRIANI, John PETRUCCI, Robert MARCELLO, Chris IMPELLITERI, Michael Angelo BATIO si sunt convins ca lista mai poate continua...Oare este o simpla coincidenta sau exista ca si traditie la italieni sa studieze muzica si sa o duca pana la grad de deplina virtuozitate...Sa nu uitam ca, cei mai mai virtuozi ai tuturor timpurilor, inspiratie pentru multi, au fost tot italieni si anume Paganini, Bazzini, Vivaldi (nu stiu daca poate fi considerat virtuoz dar MARE compozitor sigur a fost).Astept parerile voastre... :)

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

e interesanta conexiunea pe care o faci .. si eu m-am intrebat. In plus italienii in genere ( cei pe care ii cunosc eu mai ales ... putini la numar ), daca apreciaza un instrumentist acela cu siguranta este un virtuoz in primul rand. Iar Greg Howe este chitaristul lor nr 1 ( nu ca ar fi rau ... howe chiar e cel mai virtuos cred )

Edited by arosulescu
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Eu il consider pe Malmsteen ca fiind cel mai bun (parere personala), deci suedezii sunt mai buni ca italienii :):):)

 

+1 Si mie, dintre shredderi, ii place Malmsteen cel mai mult! Yng's the King!

Link to comment
Share on other sites

Oare de aia nu au legatura cu rock-ul si blues-ul, fiindca sunt italieni? :)

Mamaaaa ce rau sunt...

 

Daca dintre cei enumerati de mine, Satriani nu are legatura cu blues-ul iar ceilalti cu rock-ul atunci chiar nu stiu cine mai are...

Link to comment
Share on other sites

Cred ca provenienta unui instrumentist se reflecta foarte mult in cantat.Asta in cazul in care instrumentistul a fost curios de ce au cantat altii cu mult inaintea lui si aici ma refer la muzica folclorica sau clasica.Cred ca ce ai remarcat e adevarat.Dar tot asa putem vorbi si de Nemti sau alte popoare.Precis exista ghitaristi foarte mari pe toata suprafata Europei dar mediatizati slabutz.A...Gary Moore Baga misto si la blues si la rock dar se simte parca, ca e irlandez ce e mishto in acelasi timp.Cred ca nu m>ash mira daca ash auzi un alt ghitarist irlandez foarte bun care nu seamana la stil cu Gary Moore dar totusi seamana... :) Precis Paganini are o influenta invizibila asupra ghitaristilor Italieni.Ei,cred ca nu se gandesc la asta.

Edited by chris_27
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

Al dimeola

Alex De grassi

Alex Masi

Blues Saraceno

Dave Martone

Frank gambale

Joe diorio

Joe diorio

Joe pass

Joey tafolla

John petrucci

Kee marcello

Kiko loureiro

Marc rizzo

Neil Zaza

Pat martino

Paul Gilbert ( nume original de familai este giliberto)

Pino morrone

Richie sambora

Shawn Lane

Steve vai

Toquigno

Vito bratta

Warren Cuccurullo

 

 

visit www.guitarbassdiscipline.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Al dimeola

Alex De grassi

Alex Masi

Blues Saraceno

Dave Martone

Frank gambale

Joe diorio

Joe diorio

Joe pass

Joey tafolla

John petrucci

Kee marcello

Kiko loureiro

Marc rizzo

Neil Zaza

Pat martino

Paul Gilbert ( nume original de familai este giliberto)

Pino morrone

Richie sambora

Shawn Lane

Steve vai

Toquigno

Vito bratta

Warren Cuccurullo

 

 

visit www.guitarbassdiscipline.blogspot.com

 

Ce reprezinta lista de mai sus? Daca e o lista cu shrederi, atunci l-ai uitat pe Malmsteen :) si Richie Sambora nu prea are ce cauta pe acolo, parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe
Ce reprezinta lista de mai sus? Daca e o lista cu shrederi, atunci l-ai uitat pe Malmsteen :) si Richie Sambora nu prea are ce cauta pe acolo, parerea mea

 

 

malmsteen nu este italian , mai sus este o mica lista ca am facut in 5 minute cu chitaristi italiani conoscuti in toata lume

Link to comment
Share on other sites

malmsteen nu este italian , mai sus este o mica lista ca am facut in 5 minute cu chitaristi italiani conoscuti in toata lume

 

Nu am spus ca Malmsteen e italian, chiar am spus mai sus ca e suedez :), dar nu intelesesem ce reprezinta exact lista ta :)

Shawn Lane e italian? Stiam ca s-a nascut in America.

Edited by lupul alb
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam zilele trecute ca majoritatea chitaristilor cunoscuti ca fiind virtuozi si care au facut istorie in lumea shred-ului si nu numai au origine italiana...Cei care imi vin in minte acum sunt Steve VAI, Joe SATRIANI, John PETRUCCI, Robert MARCELLO, Chris IMPELLITERI, Michael Angelo BATIO si sunt convins ca lista mai poate continua...Oare este o simpla coincidenta sau exista ca si traditie la italieni sa studieze muzica si sa o duca pana la grad de deplina virtuozitate...Sa nu uitam ca, cei mai mai virtuozi ai tuturor timpurilor, inspiratie pentru multi, au fost tot italieni si anume Paganini, Bazzini, Vivaldi (nu stiu daca poate fi considerat virtuoz dar MARE compozitor sigur a fost).Astept parerile voastre... :)

 

parerea mea , grup de interese ce -si promoveaza oameni .

 

Cu muzica rock , blues , bluesrock nu prea au nimic asa ca le dau cu shredu ca e spectaculos , si au facut o industrie din care scot bani .

 

Un fel de San Remo la chitara inpopotonata cu shred .

Link to comment
Share on other sites

parerea mea , grup de interese ce -si promoveaza oameni .

 

Cu muzica rock , blues , bluesrock nu prea au nimic asa ca le dau cu shredu ca e spectaculos , si au facut o industrie din care scot bani .

 

Un fel de San Remo la chitara inpopotonata cu shred .

 

He he uite un om rational.

 

Cu alte cuvinte, when it comes to guitar, italians know their shit :)

 

They know their shit only, and only shit. :)

Link to comment
Share on other sites

Din lista de mai sus ,data de Domnu Corrado, se regasesc cateva greseli.

 

Kiko Loureiro

 

http://pt.wikipedia.org/wiki/Kiko_Loureiro

 

Sa nascut in Rio de Janeiro, 16 de Junie 1972 . (http://pt.wikipedia.org/wiki/Kiko_Loureiro)

 

 

 

Al Di Meola defat se numeste Al Laurence Dimeola July 22, 1954 in Jersey City, New Jersey si este 100% American

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Al_Di_Meola

 

 

 

Paul Brandon Gilbert (November 6, 1966) nus de unde ai scos giliberto

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Gilbert

 

 

 

Si Steve vai adik Steven "Steve" Siro Vai sau nu Joe Satriani ci Joseph "Satch" Satriani sunt 100% americani au mai ramas cu numele poate ca aveau stra stra stra bunici italieni.

 

Multi isi mai schimba putintel numele pt show sa sune bine a nu se intelege ca acu Italieni sunt cei care au venit cu Shredu din cate stiu eu cine a spart gheata a fost mai intai Uli Rot si dupa aia Malmsteen care au venit cu genu neo-classical

 

Asa pot spune ca nordicii au fost genii ex Eddy Van Halen (primu cu sistem rack in spate , primu cu Floyd , el a venit cu legatto, whammy , cantatu cu bormasina pe chitara puff si mai sunt o gramada :) ) Malmsteen etc......

 

 

Ideea e ca mai toti sunt in "Hamerica mancatias" sau au plecat acolo si dupa aia au ajuns cunoscuti.

 

 

PS: Asa pot spune ca eu sunt Grec sabunicu meu fiind 100% iar sotul matusi mele a fost tot grec :))

Edited by Mr.Fritz
Link to comment
Share on other sites

Guest Corraxe

o mica precisare x mr fritz, de lista mai sus, 1 nu sunt toti shrederi si ma mir ca nu vi a dat seama ca sunt si martino , diorio si toquinho ( bossa nova)

...si nici unu intre ei a nascut in italia, dar ei nu au stra stra bunici italiani, dar tata si de multe ore , tata si mama.

poate ca diferenta este ca : un italian in general e mult mai nazionalist decat altii, si familie de italieni ca stau in america au remas italiani inauntru, mananca italian zilnic si a casa ei vb italian, in plus ca pentru lege italiana este italian orcie copii ca are 1 intre parinti italiani indipendent de unde a nascut...,si ai din lista mai sus sunt toti italo-americani si 2 italo-brasiliani.

si gandestete ca in roma sunt 2.500.000 italieni, si in new york aproape 1.000.000 este italo-american (10%) si in san paolo ( brasil) un oras cu 10.000.000 de omeni 50 % este italo -brasiliana .

 

despre rock blues...esiste tolo maron eu nu sunt mare fan lui , dar critica o considerat un intre cel mai buni blues man din lume.

 

Cu post nu vreau sa pun foc pe situatia italia-romania ca este deja critica , si ca trebuie resolvata din abele partii , si chestie cu shit in sens negativ nu merita nici bagat in seama.

 

Si la multi ani romania pentru ziua ta, si mersi romania tara unde am ales sa locuiesc.

Link to comment
Share on other sites

PS: Asa pot spune ca eu sunt Grec sabunicu meu fiind 100% iar sotul matusi mele a fost tot grec :))

esti ce te declari , dar oibiceiurile si naravurile raman .

 

 

grup de interese ---italo-americane ,sau judeo-americane ..afro-americane ...irlandezo-americane sau care o mai fi ...ia verifica tu muzicanti "vestiti" cam de pe unde au aparut .Numai din grupuri de interese bine infipte in "realitatea americana " .

Cand o sa-se infiga si grupurile de interese romano-americane din Chicago vom avea si muzicanti vestiti de origine romana.Deocamdata se promoveaza manelele .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.