www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Comentarii la [chitara electrica] Gibson SG Standard, ebony


pixy
 Share

Recommended Posts

hallo dmc

 

ai citit revistutza ce-am atasat-o putin mai sus? gasesti acolo raspunsul de ce un gibson de serie nu suna ca unul custom shop...

eu am afirmat inca de la inceput ca chiarele foarte bune la ora asta sunt din grupul James Tyler / Tom Anderson / John Suhr - cu siguranta mai exista si altele. pe mine astea ma intereseaza, in special Tyler-ele. sunt facute de mana de catre James (care a lucrat la fender in trecut si este un tip extraordinar), iar pretul este unul absolut onest: in jur de 2.000 de dolari. din pacate, in europa sunt foarte putin aduse, iar preturile infoiate corespunzator - un SE se da la 3.000€... la www.proguitar.de). la aceste chitari fiecare centima e deplin justificata!

 

ca muzician profesionist eu invatat sa apreciez aceste nuante despre care vorbesc eu - iar tie ti se par dfiferente foarte mici - si pentru mine ele conteaza foarte mult...

 

vizavi de interviul cu lukather, ba da! inseamna ca suna mult mai bine, crede-ma! sigur ca nu canta "numai" pentru bani cu ele - chiar in cazul lui luke e vorba de prietenia (printre altele) ce o are cu chiar cel ce a construit modelul lui (prietenie care in cazul lui paul rivera s-a dus pe apa sambetei...;-) si, cum spuneam, e vorba de o chitara onesta, insa nu high-end (nici nu urmaresc cei de la EB-MM asa ceva cu seria aceasta de chitari).

 

intr-o vreme mi-au placut PRS-urile, insa acum prefer, de departe, Tyler-ele... se pare ca incep si ei (PRS) sa faca modele mai ieftine, si lumea "pune botul" si le cumpara, insa sunt departe de modelele de top ale lor.

 

tschüßi

Link to comment
Share on other sites

cosmin, stiu, am dvd-ul cu dream theatre la budokan... mai, cand am vazut prima oara chestia asta, am plesnit de furie! e o obraznicie ce se intampla - anume ca nu arata deloc rack-urile cele doua, dar, in schimb aminteste de cacatu' ala de delay boss montat pe pedalier (si pe care-l foloseste, cred, o singura data in tot concertul) - asta tot apropos de campania de reclama pentru boss... m-am plans de chestia asta pe felurite forumuri internationale si concluzia finala a fost ceva de genul: "eh, are si el copii, familie". eu, inainte chiar cu cateva zile de a primi dvd-ul, tocmai primisem filmuletzele cu mark snyder construindu-i rackurile pentru turneul in cauza...

Link to comment
Share on other sites

bine mai. deci music man nu e high end. si astea costa peste 1800. fender sua atunci ce mai e? chitara de clasa medie? da-o-n ma-sa de treaba. nu fi megaloman :). si mai aberezi si pe un forum unde multi viseaza la un fender mexic... astea pt tine banuiesc ca sunt gunoaie, nici nu poti canta pe ele. hai ca esti lovit rau de tot. oi fi tu muzician profesionist, da eu nu am auzit de tine. chitaristu de la iris canta la un les paul studio in concert. chitara de ***, nu stie el care-i treaba, da-i si tu un telefon. hai numa bine si la mai multe chitari custom shop. tyler "mibu" signature :)

 

@ ceilalti forumisti: cer scuze ca m-am enervat. nu vreau sa fiu inteles gresit, nu am luat comentariile lu mibu personal (pt ca si eu am un music man), ci doar mi se pare deplasat tipu. eu cant 90% din timp pe un squier tele custom de 200 de coco, si nu ma taie la mana freturile. nu numai cu chitari de 3000 se face muzica. dimpotriva. un super-chitarist e clar ca o sa se uite la modele ultra-scumpe, ca altceva nu mai are de facut si isi permite si poate chiar foloseste nuantele alea vintage in muzica lui. dar cati dintre noi suntem in cazul asta? indivizii care fac cu adevarat muzica, o fac si cu un fender mexican.

 

@ admini: sper sa nu imi fie cenzurat postul asta. am sustinut un punct de vedere.

Edited by dmc
Link to comment
Share on other sites

hallo dmc! scuze daca te-am suparat... nu stiam ca ai MM...;-)

pai pentru cineva din germania nu-i mare lucru sa dea 3000 pe o chitara, oder? ca doar nu-ti iei in fiecare saptamana una...

insa nu era vorba aici de "scumpetea" modelelor de lutier, ci de faptul ca ele suna si sunt lucrate cu adevarat mai bine - de la lemnul ales "pe spranceana" la finisaje si pana la doze. in plus, ca si cumparator poti avea contact cu lutierul si ii poti spune exact ce anume vrei (iar James Tyler e chiar foarte "responsiv" la solicitarile clientilor...).

Link to comment
Share on other sites

nu mai, nu m-ai suparat, doar mi s-o parut ca vorbeai in plop asa cu chitarele alea de care n-o mai auzit nimeni. faptul ca eu am MM nu inseamna nimic. eu inteleg ce vreai tu sa spui pe acolo, da intelege si tu, ca obsesia asta pentru chitara perfecta nu o sa te ajute sa canti mai bine, sau sa faci muzica mai buna. poate chiar din contra. in loc sa te framanti cu custom shopurile alea, mai bine mai scoti un album ceva, scrii un cantecel acolo. intelegi ce vreau sa spun?

 

ps. in germania 3000 de euro sunt tot 3000 de euro. de mine nu se pune problema, pt ca eu nu sunt muzician, si mai sunt si student pe deasupra. iar muzicienii nu o duc nici aici prea bine. multi chitaristi mai canta si pe fender sua sau gibson standard, asa nasoale cum sunt :):):)

Link to comment
Share on other sites

Da, foarte corect.Asa este! 3000 euro raman 3000 de euro si in Germania.Ba mai mult, sunt mult mai de valoare acolo pentru ca se munceste pe bune si din greu, si munca este apreciata.De aici vine si un sistem de valori mult mai bine pus la punct.Sunt de acord cu DMC la tot ce a zis mai sus, pur si simplu ca daca nici Gibson sau Fender nu sunt chitari high-end... atunci eu ma las de chitara :)

Link to comment
Share on other sites

baieti, nu vreau sa intru in polemici nesfarshite cu voi. eu doar voiam sa va deschid ochii catre alte posibilitati decat cele cu care erati invatati. o singura observatie mai am aici: atentie la cadrul de referinta - in germania 2000-2500 e un salariu mediu! e ca si cum, la noi o astfel de chitara ar costa 4-5 milioane de lei vechi....

pentru cei cu adevarat interesati de chitarele despre care vorbeam voi deschide curand un thread nou, cu poze, link-uri etc.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa ma dau mare,dar am incercat si Pensa-Suhr,si tom anderson,si patrick eggle,siNU M-A SPART NICIUNA.acuma Tylerul asta de-i face Mircea reclama mascata :) nu l-am vazut,dar cred ca e cam ca Andersonul.gibsonul custom shop era super,mai ales la sustain,dar fiindca am avut ocazia sa am in mana vreo 30 de gibsonuri,din diferite perioade,din 70 incoace,nu cred ca se justifica pretul de 3 ori mai mare,desi in cazul lui fender custom shop se cam justifica,zic eu.PRSurile noi au cam luat-o in jos,nu stiu de ce.L-am intilnit in1993,la tirgu de la Frankfurt pe Paul Reed Smith,si m-a lasat sa cant pe modelul dragon,de 10mii de coco,si mi-a aratat dupa aia un custom 22,si nu era mare diferenta in sunet,ceea ce incerca sa sublinieze si el(bineinteles ca de aratat arata criminal,cu inlayul ala)ce m-a spart insa era ca Paul Reed Smith canta cu chitara aproape la nivelul lui Satriani,ca m-am rusinat ca am pus mana pe chitara inaintea lui :)

In bussinessu asta este o mare doza de mister si voodoo,mai ales la sume mari,e cam ca high-endu audio,iti trebe 2000 de euro sa iti faci un sistem fb de ascultat muzica,si daca vrei sa-l depasesti spectaculos mai tre sa bagi 20de mii,si apoi ca sa-l depasesti pe ala osutademii,samd.

Teoria mea ezoterica este ca fiecare chitara(decenta) are un suflet,si trebe cineva sa poata sa-l elibereze,si imediat apare magia,sunetul pe care-l cauta fiecare e 90%in el,sculele trebe doar sa ajute putin,iar in cazul celor talentati trebuie doar sa nu incurce.hai ca am luat-o razna :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.