www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi De Acustica Pe Clasica


Guest Nephelym
 Share

Recommended Posts

Guest Nephelym

Am si eu o intrebare ... scuze daca s'a vorbit deja pe tema asta dar nu am gasit nimik. Care este efectul daca se pun corzi de acustica(metal) pe o chitara clasica ? Se intampla ceva cu grifful ? Sau e posibil fara nici un fel de efect ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nephelym

Deci ideea ... (asta pana imi cumpar o acustica) sa pun cele mai subtiri corzi de clasica ? Hmm...trebuie sa ma apuc de colindat magazine ... ms pt sfaturi

Link to comment
Share on other sites

Acest subiect intradevar sa mai discutat de foarte multe ori; daca pui corzi metalice ai mari sanse sa strici chitara , eu insa folosesc o chitara clasica cu corzi de metal de multa vreme si nu a patit nimic, insa folosec corzi speciale "silk and steel" acestea sunt corzi cu o tensiune mult mai mica decat cele standard si sunt folosit mai mult la fingerstyle .Am deschis candva un topic care explica mult mai multe pe aceasta tema , insa se pare ca topicul a disparut cu desavarsire( am incercat sa il caut si cu google insa e dat disparut) . ca sa iti faci o idee cum suna baga un ochi aici:

Link to comment
Share on other sites

Guest Nephelym

Suna bine .... ai vreo idee daca as putea gasi prin Iasi asa ceva ? Vreo firma care le produce , etc ? Dimensiuni , alte detalii ca sa stiu cam ce sa caut ?

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc : acest set ,care are aceeasi tensiune ca si un set de corzi de chitara clasica , insa nu le-as recomanda daca intentionezi sa bati acorduri cu pana ,de asemenea pretul mi se pare cam piperat.

Intentionez sa incerc acest set , au un pret mai rezonabil .

Nu ma intreba cum le poti obtine in Iasi sau Romania ca nu te pot ajuta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.