www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Crozi Floyd Rose


Guest Superman
 Share

Recommended Posts

 

 

 

 

 

acelasi tip de vibrator " de luxe" aurit ( hehe) , l-am dat jos de pe chitara Keiper

 

se vede cam s-a tasat "cutitul" , corpul vibratorului este din tabla de otel moale.

 

"revenea" in ce pozitie se nimerea .

 

am inlocuit acest vibrator cu un Ibanez Edge si nu mai am probleme .

 

La acesta ca sa-l recuperez ,urmeaza sa-i fac doua cutite din otel (otel ar fi bun taiat dintr-o foarfeca ) , problema fixari acestora inca nu am rezolvat-o.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

stiu sa imi reglez chitara dar nu stiu cum sa tensionez grifful... deocamdata van ca se simte destul de bine apropo am 5 arcurii la floyd

 

Valeu :) , fara suparare sau no offence, dar n-am mai citit asa ceva de la Joyce,, B Vian, Faulkner (aia cel putin bateau campii cu gratie), in cazul de fata lipseste gratia. Unde ai pus tu 5 (cinci) arcuri la floyd??? :)

Edited by Dimitriyus
Link to comment
Share on other sites

1.Corzile

Din cate am inteles eu (nu am stat sa citesc tot, ca ma lua cu ameteala :)) e ca tu de ceva timp tot scoti si pui corzi pe chitara aia.

Corzile noi se mai inmoaie (implicit se dezacordeaza) in primele zile.

Ajuta mult daca nu mai tragi de floydul ala "ca nebunul", ca floydul lui S. Vai nu-i la fel de prost ca al tau. :)

 

Eu cand aveam chitara cu floyd, cand schimbam corzile nu strangeam menghina, decat dupa cateva zile, dupa ce se "asezau" corzile. E bine sa faci si chestia asta

 

2. Floydul

Am extras o parte din postul tau initial, care probabil unii au omis-o sau n-au inteles ce-ai vrut sa zici:

[...]se dezacodeaza cand apas complet [...] si se acordeaza la loc cand indind corzile la max [...] ...wtf

Daca se intampla asta, sigur s-au tasat cutitele de la floyd (problema ce a explicat-o karpi mai sus).

 

Iti recomand sa nu mai folosesti bara de tremolo.

Edited by Jihad
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

am ajuns la 0.08 iar pana duminica cand iau 0.09 si am reglat cate ceva pe akolo :() se paote inchide :) akum nu mai are nici o problema :) nici corzi nici nimik :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

aha ms all

si apropo cand ai corzi pe chitara gen 0.11 0.14 0.17 0.30 0.38 0.38 ai nevoie de 5 arcurii...

 

 

si Jihad nu a omis ce trebuia a fost baiat destept

 

si nu pot sa nu mai fol tremolo ... sunt depentent ...

Link to comment
Share on other sites

da inca incepator dar si avansat akum fac evercitii de viteza

 

pune si tu un sample de ce canti sa vedem ce-i cu vibratorul si cu corzile.

 

Nu stiu daca am scris aici in acest topic deoarece aceste discutii au mai fost , dar cum pe rgc.ro toate sunt amestecate nu stiu nici eu in care topic s-a mai tot discutat.

Asa ca , lemnul din care este facut gatul , din ce fel de lemn este , cum este taiat lemul cum are fibrele, bara de otel din gat este reglata ?Cu atatea schimbari de grosimi de corzi cum mai poti canta pe chitara, la una din extremele de grosimi ar trebui sa nu se mai poata canta pe instrument din cauza schimbarilor ale inaltimii corzilor fata de gat.Normal trebuie sa reglezi bara de otel si vibratorul dupa schimbarea grosimi corzilor.

 

Sau exersezi vitezele pe alta chitara si aceasta este in reglaje ( remont)?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.