www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Kahler Vs Floyd Rose


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 6 months later...
Guest the-mountain-song
In aceste videoclipuri Floydul este Licentiat sau Original?

 

In cele trei videoclipuri de mai sus e folosit un floyd rose original....

aici e inca un clip de la acelasi individ (sa-i dea Dumnezeu sanatate :) ), in care ne arata diferente intre original floyd rose si modele under license of floyd rose

 

personal am avut si tremolo-uri under license of floyd rose, am cantat si pe floyd rose original (pe fender richie sambora USA strat si jackson USA soloist), precum si pe kahler hybrid si kahler 2300....avand in vedere experienta mea de pana acum, sunt de acord cu continutul celor 3 clipuri, cu cateva mentiuni, zic eu importante:

 

1. la sustain totul e subiectiv, pentru ca s-au testat 2 chitari diferite, mai mult decat atat, cu doze diferite...din punctul meu de vedere, kahleru sta f bine la capitolul sustain, datorita suprafetei mari de contact intre tremolo si corpul chitarei

 

2. maneta propriu-zisa (de care individu n-a povestit nimic): la floyd rose, totul e ok, insa dupa 7-8 ani, piulita aia care strange maneta ca sa o tina fixa incepe sa se mai duca si se balangane maneta chiar daca strangi de ea cat poti...la kahler in schimb, exista o mare problema: la modelul hybrid, in varful manetei este un timburus din metal plin, care se infileteaza acolo...se intampla uneori in timpul folosirii sa se mai slabeasca dracia aia si sa zornaie intr-un mod destul de neplacut...trebuie totusi sa mai dam 3 stele pentru maneta de la floyd rose :)...pe langa ce am zis mai devreme, are exact lungimea si forma care trebuie...la kahler e cam aiurea, nu e curbata la jumatate aproape deloc si sta zgaita asa in sus, ca la tremolo-urile alea vechi de pe hora alea din anii 75 :D...

 

3. pitch variation: la aceste sisteme de tremolo li se mai zice popular "whammy bars"...deci fac ce face si pedala de whammy...adica inalta sau coboara frecventa sunetului....e drept ca la kahler manevrarea e mult mai comoda, pt ca o sa fiti surprinsi cand puneti pt prima data mana pe kahler, chiar se misca incredibil de usor....insa problema e ca nu coboara si nu urca la fel de mult...la floyd apesi mai greu, dar se simte....ca sa ma fac cat de cat inteles, va pot spune ca la kahler poti atinge corpul chitarei cu maneta si mi-ul gros abia ajunge pe la mijlocul grifului....la floyd cand il apesi aproape de maxim, inca mai are vreo 2 cm pana sa atinga corpul chitarei si deja corzile sunt pe podea :P

 

4. pull-up...la un kahler bine montat, poti trage in sus cat te tin corzile....la floyd apar 3 probleme: ori floydu ajunge la fundul cavitatii in care e bagat si nu mai ai cum sa tragi mai mult, ori din cauza ca tragi si floydu se cufunda in chitara, corzile se apropie de chitara atat de tare ca incep sa atinga dozele sau ultima tasta, ori (daca ai o chitara ff bine setata) nu se intampla nimic din cele 2 variante de mai sus, dar se tocesc pivotii peste masura...

 

cam asta aveam eu de adaugat...in principiu, floydu e mai bun, insa pt metalisti si din astia care se dau in spectacol, un kahler e mult mai bun, se comporta mult mai bine in concerte....nu exagerez catusi de putin, poti sa sari in picioare pe el, poti sa dai cu chitara de toate alea, daca ai un locking nut bun, nu se dezacordeaza chitara (in schimb la bend trebuie sa faci dive bomb imediat :D )

 

...sper sa fie de folos ce am scris aici :)

numai bine!

Edited by the-mountain-song
Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia

cosmine draga de unde-l luasi pe domnu uca parca imi vine sa-mi vand chitara acum, dupa ce am vazut cum se canta cu adevarat. multumim mult, foarte explicit video-ul. sunt de acord cu mountain-son la sustain, iar la flutter..vibrato etc. nu prea ma intereseaza. sunt si eu mare fan al tremolo-ului desi nu prea m-am atins de unul gen FR(visele nu costa). vazand video-urile parca imi intrase o raza de lumina pe geam, si o voce..."intr-o zi...vei avea...",Ehh...da s-a terminat si a treia bucata si mi-am adus aminte ca nu am bani nici sa trec strada pana-n statie :) , d-apoi de unu licentiat pe o lopata la 8-10 meleoane, sa nu mai zic de Original FR. poate bani de suruburi si maneta pana la toamna. Las...cin' le are sa le dezarcodeze sanatos. multumesc inca o data, chiar mi-a aratat ce doream sa vad. :) rock!!! :)

Link to comment
Share on other sites

la floyd rose, totul e ok, insa dupa 7-8 ani, piulita aia care strange maneta ca sa o tina fixa incepe sa se mai duca si se balangane maneta chiar daca strangi de ea cat poti

nu cred ca problema e la piulita pt balanganitu manetei,ci la surubul care tine infiletat butucul in care intra maneta. pt acces la ala trebuie scos floydul cu totul si pe dedesubt se poate strange surubu(cu un inbus in cazul meu, la Schaller).scuze if i'm wrong da eu asa am patit. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest the-mountain-song
nu cred ca problema e la piulita pt balanganitu manetei,ci la surubul care tine infiletat butucul in care intra maneta. pt acces la ala trebuie scos floydul cu totul si pe dedesubt se poate strange surubu(cu un inbus in cazul meu, la Schaller).scuze if i'm wrong da eu asa am patit. :)

 

daca e doar asta, atunci e excelent....eu am avut o chitara cu un floyd licentiat, care avea (intr-un mod foarte inteligent) corpul scobit astfel incat daca dadeai capacu din spate jos, puteai ajunge cu un imbus exact la surubul ala de care povestesti tu...insa in timp nu stiu, probabil s-a largit gaura din cauza materialului prost, ca desi strangeam si ala pe dedesubt la maxim, tot se balanganea maneta....sa speram ca la floyd original doar se slabeste surubu ala din spate :)

Link to comment
Share on other sites

Licensed Floyd Rose este o denumire generica pentru orice produs care nu e vandut de Floyd Rose. Schaller face produse sub licenta Floyd Rose de calitate foarte buna. In acelasi timp sunt companii obscure (sa le zicem din asia) care produc unitati foarte proaste. NU ai cum sa generalizezi.

Unde mai pui ca preturile celor de la Kahler sunt in general prin zona celor de la Floyd Rose daca nu chiar mai mari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.