www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Chitara?


alex_xero
 Share

Recommended Posts

Deci am urmatoarea "problema", de fiecare data cand pun corzi noi, eu trag de ele ca sa se intinda si sa se stranga acolo la cheitze ca sa nu se dezacordeze, dar ca dupa ce termin si vad ca stau acordate coarda SOL falseaza putin nu cred ca e de la fret-uri si dupa vreo 2-3 sapt se aude mai tare falsatul ceea ce e normal pt ca eu cant mult pe ele, dar de ce cand le pun prima oara falseaza SOL-ul si nu si SI, MI care-s mai subtiri, MI-ul si SI-ul incep cam dupa 3 sapt o luna sa falseze putin, daca incep. Cine stie de ce si ce pot face ca sa nu falseze asa repede?

Link to comment
Share on other sites

aa si inca ceva, ultima oara cand mi-am pus corzi noi, cand reglam intonatiile coarda Sol imi arata ca tre sa mai lungesc coarda si am dat saddle-ul pana la maxim si tot nu era setata intonatia cum tre, in cazul asta ce fac? celalate corzi nu au avut prob la intonatie ... Precizez ca am avut inainte corzi Ernie Ball Hybrid Slinky '09-'46 si acu am pus Fender Nickel Plated Steel Super 250s (250L) '09-42, dar corzile subtiri sunt de aceeasi grosime ca la EB ...

Link to comment
Share on other sites

aa si inca ceva, ultima oara cand mi-am pus corzi noi, cand reglam intonatiile coarda Sol imi arata ca tre sa mai lungesc coarda si am dat saddle-ul pana la maxim si tot nu era setata intonatia cum tre, in cazul asta ce fac? celalate corzi nu au avut prob la intonatie ... Precizez ca am avut inainte corzi Ernie Ball Hybrid Slinky '09-'46 si acu am pus Fender Nickel Plated Steel Super 250s (250L) '09-42, dar corzile subtiri sunt de aceeasi grosime ca la EB ...

tensionezi coarda mai tare si apesi cu degetul chiar langa calus ca sa se franga coarda , mai tragi si de vibrator in sus ca sa tensionezi coarda.Coarda sol este cea mai groasa si are "curbura" cea mai mare aceasta trebuie franta pe calus.

Link to comment
Share on other sites

tensionezi coarda mai tare si apesi cu degetul chiar langa calus ca sa se franga coarda , mai tragi si de vibrator in sus ca sa tensionezi coarda.Coarda sol este cea mai groasa si are "curbura" cea mai mare aceasta trebuie franta pe calus.

 

adik pe fret 1 sau in partea cealalta la head? vibrato nu am :)

Link to comment
Share on other sites

am intalnit chitari cu defect de fabricatzie, burta intre 2 -3 taste.

poate fi de la chestia aia unde se prind corzile in corpul chitarei,trebuie reglata inainte sau inapoi,poate sa fie de la pragushul de pe grigul chitarei sa fie prea inalt si automat nu ai cum sa il regezi decat daca mai pilesti acel pragus.

Trebue vazuta de cineva care se pricepe...asa o sa falimentezi cumparand corzi :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.